Čo deň dal: Centrálne banky a podnikové výsledky pod lupou kapitálových a finančných trhov

BRATISLAVA – Tento týždeň je pred nami niekoľko zásadných udalostí a správ, ktoré môžu mať výrazný dopad na globálne finančné trhy.

Čakajú nás zasadnutia centrálnych bánk a štvrťročné výsledky technologických lídrov. V dnešnom prehľade si preto priblížime aktuálne trendy hlavných svetových indexov, ako aj pozitívny vývoj v cenách bitcoinu a ropy. Okrem toho sa zameriame na najnovšie makroekonomické dáta z USA, Ázie a Európy.
Absolútna správa
Tento týždeň sa pozornosť verejnosti sústredí na centrálne banky, keďže Federálny rezervný systém, Bank of England a Bank of Japan plánujú svoje zasadnutia. Okrem toho sa v najbližších dňoch očakáva, že technologické spoločnosti ako Microsoft (v utorok), Facebook (v stredu), Apple (v stredu) a Amazon (vo štvrtok) oznámia svoje zisky. V pondelok sa americké indexy otvorili so ziskami: S&P 500 vzrástol o 0,32 %, Nasdaq Composite o 0,50 % a Dow Jones Industrial Average o 0,19 %. V rámci podnikových správ ešte Apple pred svojho reportu oznámil, že nové funkcie umelej inteligencie, známe ako Apple Intelligence, nebudú zahrnuté v počiatočných aktualizáciách iOS 18 a iPadOS 18 plánovaných na september, ale až v októbrových aktualizáciách. Počas dňa cena bitcoinu vzrástla o 3,3 % po prejave Donalda Trumpa, ktorý sľúbil priateľskejšie regulácie kryptomien a vytvorenie národnej zásoby bitcoinov. Ceny ropy tiež vzrástli s futures na ropu Brent o 15:30 SELČ dosahujúc 80,42 USD za barel (+0,17 %) a americkou ropou WTI 77,38 USD za barel (+0,29 %), hoci minulý týždeň ceny Brent a WTI klesli o 1,8 % a 3,7 % kvôli obavám z oslabenia čínskeho dopytu, ktorý klesol o 11 % v prvej polovici roku 2024.

Ázijské trhy mali sa v pondelok obchodovali vyššie, pričom japonský index Nikkei 225 vzrástol o 2,29 %, čím prerušil osemdňovú sériu strát, podporený piatkovou správou o inflácii v USA, ktorá vyvolala nádeje na zníženie úrokových sadzieb. Kým Mitsubishi vzrástol o viac ako 5 % po oznámení plánov na zlúčenie s alianciou Honda-Nissan, Eisai klesol o 13 % kvôli neschváleniu liečby Alzheimerovej choroby Európskou liekovou agentúrou. Kórejský Kospi vzrástol o 1,23 % a hongkonský Hang Seng o 1,12 %, zatiaľ čo čínsky Shanghai Shenzhen CSI 300 klesol o 0,54 %. V Európe index Stoxx 600 vykazoval rôzne pohyby počas dňa, avšak hodinu pred zatvorením bol v zisku 0,19 %. Obdobne aj v tomto regióne pokračuje výsledková sezóna, keď Philips prekročil predpovedané zisky a jeho akcie vzrástli o viac ako 10 %, zatiaľ čo akcie Heinekenu klesli o 7 % kvôli slabším výsledkom.

Makroekonomické údaje a správy

USA: Kým cenový index výdavkov na osobnú spotrebu (PCE) vzrástol v júni o 0,1 % mesačne a o 2,5 % medziročne, výnosy amerických štátnych dlhopisov v pondelok 29. júla 2024 klesli. Výnos z 10-ročných dlhopisov sa znížil na 4,16 % a výnos z 2-ročných dlhopisov na 4,367 %. Tento pokles výnosov je spôsobený očakávaním kľúčových ekonomických údajov a nadchádzajúceho zasadnutia Federálneho rezervného systému (Fed), ktoré sa koná tento týždeň v utorok. Tento týždeň sú naplánované aj ďalšie významné údaje, vrátane správy o voľných pracovných miestach JOLT, správy o mzdách ADP a údajov o pracovných miestach v júli, ktoré by mohli ovplyvniť očakávania ohľadom menovej politiky.


Ázia: V júni 2024 sa inflácia cien výrobcov v Malajzii zvýšila na 1,6 % z predchádzajúcich 1,4 % v máji. Ceny v ťažobnom sektore však rástli len 4,6 %, zatiaľ čo v sektore poľnohospodárstva vzrástli na 3,4 %. Na medzimesačnej báze došlo k poklesu cien o 0,1 %. V Singapure inflácia cien výrobcov vzrástla na 4,4 % z májových 3,5 %. Neropný index sa zvýšil o 7,3 %, zatiaľ čo ropný index vzrástol o 3,9 %. Na mesačnej báze sa ceny zvýšili o 0,4 %, zatiaľ čo index dovozných cien klesol o 0,2 % a exportné ceny sa znížili o 0,3 %.

Európa: V druhom štvrťroku 2024 belgická ekonomika zaznamenala spomalenie rastu HDP na 0,2 %, čo je najnižší rast od štvrtého štvrťroku 2022, a medziročne sa rast znížil na 1,1 %. Írska ekonomika vzrástla o 1,2 % v druhom štvrťroku, po 0,7 % raste v prvom, pričom medziročne klesol HDP pomalšie o 1,4 %. Švédska ekonomika klesla o 0,8 % v druhom štvrťroku, na ročnej báze zostala stabilná, ale v júni zaznamenala nárast o 0,9 %. Maloobchodné tržby v júni v Švédsku klesli o 0,3 %.

David Matulay, Dealing desk

CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
je aj prevádzkovateľ platformy MNYMAN.EU