Čo deň dal: akcie po celom svete utrpeli straty, v technológiách a údajmi z pracovného sektora
NEW YOK – Dnes boli zverejnené údaje z pracovného sektora USA, ktorý vykazuje spomalenie, čo vzbudilo obavy, že Fed je príliš pomalý v znižovaní sadzieb.
Svetové akciové trhy utrpeli straty, ktoré boli okrem iného poháňané aj zlým výkonom technologického sektora. Akcie Intelu sa prepadli o takmer 30 % z dôvodu negatívnej prognózy aj oznámení prepúšťania. Zlato však dosiahlo nové maximá.
Absolútna správa
Najvyššia úroveň nezamestnanosti za takmer tri roky a spomalenie zamestnanosti v USA spôsobili výrazný prepad naprieč akciovým trhom. Americké indexy otvorili obchodný deň výrazne nižšie: S&P 500 bol oproti uzatváracej cene o 1,5 % nižšie, Dow Jones stratil 1,2 % a výrazný prepad zaznamenal Nasdaq o viac ako 2,6 %. K poklesu prispel aj pád technologického sektora. Spoločnosť Intel vydala nelichotivú prognózu rastu, čo poslalo jej akcie o viac ako 27 % nadol, zatiaľ čo nízke online predaje Amazon.com spôsobili pokles akcií o približne 9 %.
Preteky v raste cien štátnych dlhopisoch sa predĺžila a výnosy z 10-ročných dlhopisov klesli o 15 bázických bodov na 3,82 %, utrpel aj dolárový index. Obchodovanie na ázijských akciových trhoch tiež nebolo pozitívne. Najväčšie straty od roku 2020 zaznamenali japonské akcie, ktoré boli poháňané obavami z rastúcich sadzieb. Nikkei 225 sa prepadol o 5,8 %, čo je druhý najväčší prepad v jeho histórií, širší index Topix uzavrel o viac ako 6 % nižšie. Hongkongský index Hang Seng klesol o 2,1 %, Shanghai Composite stratil 0,9 % zatiaľ čo kórejský Kospi uzavrel o 3,7 % nižšie. Toho stiahli dole akcie technologických a polovodičových spoločností, keďže spoločnosť SK Hynix prudko klesla o 10,4 %, kým Samsung Electronics stratil 4,2 %. Straty z predchádzajúcej seansy predĺžili aj európske akcie.
Tie sa pred svojim uzatvorením pohybovali nasledovne: paneurópsky STOXX 600 aj STOXX 50 boli o približne 2 % nižšie, nemecký DAX predĺžil počiatočné straty na asi 2 %, francúzsky CAC 40 klesol najnižšiu úroveň od konca novembra 2023. Aj v Európe bol technologický sektor pod tlakom, keď Intel oznámil prepustenie viac ako 15 % zamestnancov. Letecká spoločnosť Wizz Air Holdings stratila 4 %, keďže v júli zaznamenala pokles počtu cestujúcich. Naopak firma IAG, vlastník British Airways, vzrástla o viac ako 6 % vďaka silným údajom za prvý polrok a oznámení plánu vyplatenia dividend prvý raz od pandémie. Po získaní súhlasu amerického FDA na liek Jemperli na liečbu rakoviny, akcie GSK stúpli o 2,3 %. Slabé pracovné údaje poslali nadol aj ceny ropy, ktoré sa prepadli o viac ako 3 %, pričom futures na ropu WTI sa o 16:00 SEČ pohybovali na hodnote 73,60 USD, zatiaľ čo futures na ropu Brent mali cenu 77 USD. Naopak zlato, ako bezpečný prístav, pripisovalo zisky na nových maximách. Spotové zlato s cenou 2 470 USD, kontrakty na zlato sa obchodovalo na hodnote 2 513 USD.
Makroekonomické údaje
Ázia – Miera inflácie v Južnej Kórei sa v júli oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 0,3 %. Ročná miera inflácie v júli medziročne vzrástla o 2,6 %, čím sa zrýchlila z júnovej úrovne 2,4 % a prekonala očakávania trhu, ktoré hovorili o náraste o 2,5 %. Najnovšie údaje tiež zachytili tri mesiace po sebe uvoľňovania cenových tlakov, čím spochybnilo názor, že Kórejská banka by mohla čoskoro začať znižovať úrokové sadzby. Tieto očakávania prišli, keď juhokórejská ekonomika v druhom štvrťroku vykazovala známky spomalenia, zatiaľ čo výrobná aktivita sa v júli oslabila.
Európa – Ročná miera inflácie vo Švajčiarsku bola v júli na úrovni 1,3 %, v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa nezmenila a bola v súlade s očakávaniami trhu. V súlade s očakávaniami bola aj miera inflácie, ktorá klesla v júli o 0,2 % v porovnaní s júnom. Priemyselná produkcia v Taliansku klesla v júni medziročne o 2,6 %, po 3,3 % poklese v máji. Medzimesačne ide o nárast o 0,5 %, čo je rovnaké tempo ako v predchádzajúcom mesiaci a zároveň prekonala prognózy. Počet ľudí, ktorí sa v Španielsku zaregistrovali ako nezamestnaní, klesol v júli o 0,4 %, čím sa celkový počet zvýšil na 2,55 milióna.
USA – Miera nezamestnanosti v Spojených štátoch vzrástla v júli na 4,3 % zo 4,1 % v júni, čo je najviac od októbra 2021, a bola nad očakávania trhu na úrovni 4,1 %. Americká ekonomika vytvorila v júli 114 000 pracovných miest, čo je výrazne pod 179 000 v júni revidovanými smerom nadol a prognózami na úrovni 175 000. Je to zároveň najnižšia úroveň za tri mesiace, pod priemerným mesačnou hodnotou za predchádzajúcich 12 mesiacov, čo signalizuje, že trh práce sa v skutočnosti ochladzuje.
Adam Cicák, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.