Čínska ľudová republika chce viac investícií do ťažby
PEKNING – Úrady Čínskej ľudovej republiky zvyšujú investície do ťažby rúd a prvkov vzácnych zemín.
V prvej polovici roka presiahli čínske investície do nových zámorských projektov ťažby a výroby kovov 10 miliárd USD, čo je viac ako v celom roku 2022. Odborníci sa domnievajú, že do konca tohto roka môžu investície Číny v tomto sektore prekonať rekordné úrovne z roku 2018, keď sa do nových projektov investovalo 17 miliárd dolárov.
Podľa výskumníkov z univerzity Fudan v Šanghaji, na ktorých sa odvoláva Financial Times, čínske úrady zvyšujú investície do nových zahraničných projektov na ťažbu rúd, vzácnych zemín a výrobu kovov. Číňania majú najväčší záujem investovať do ťažby a výroby niklu, lítia, medi, uránu a železnej rudy/ocele. Odborníci to vysvetľujú tým, že orgány ČĽR a súkromný biznis sa snažia poskytnúť prístup k zdrojom potrebným na výrobu batérií pre elektromobily a ďalších technológií súvisiacich s „čistou energiou“.
Hlavnými regiónmi čínskych investícií sú Afrika, Ázia a Južná Amerika.
Odborníci z univerzity Fudan poznamenávajú, že čínsky projekt Belt and Road zohráva významnú úlohu pri poskytovaní prístupu k takýmto zdrojom. V rámci projektu vláda ČĽR investuje miliardy dolárov do rôznych infraštruktúrnych, ťažobných a energetických projektov v Eurázii a Afrike.
V polovici júla Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) informovala, že za posledných päť rokov sa trh s kovmi a minerálmi potrebnými na výrobu elektrických vozidiel, veterných turbín, solárnych panelov a iných čistých technológií zdvojnásobil.
Zároveň sa strojnásobil dopyt po lítiu, po kobalte – o 70%, po nikle – o 40%. Trh s kovmi a minerálmi potrebnými pre čisté technológie bol v roku 2022 320 miliárd dolárov. To je dvakrát viac ako v roku 2017. Podľa IEA investície do rozvoja nerastov aktívne rastú: v roku 2021 sa zvýšili o 20% v porovnaní s rokom 2020 av roku 2022 o 30%.
Čína už podľa niektorých odhadov výrazne predbieha západné krajiny v investíciách do ťažby prvkov vzácnych zemín, ktoré sú potrebné pre inovatívnu energetiku a dopravu, výrobu polovodičov, vojenský priemysel atď.. Začiatkom júla americká investičná banka Goldman Sachs (GS) uviedol, že západné krajiny je potrebné investovať najmenej 25 miliárd dolárov do ťažby prvkov vzácnych zemín, aby v tomto smere dobehli Čínu.
Analytici GS poznamenali, že trh s ťažbou kľúčových prvkov vzácnych zemín, ako sú neodým a prazeodým, ktoré sa používajú pre polovodiče a supravodiče, magnetické jadrá, ako prísady do zliatin v zliatinách na výrobu lietadiel a rakiet atď., porastie minimálne do roku 2027 vďaka čínske investície.