Čína by mala v budúcom roku narásť o 8,2 %

PEKING – Čínska ľudová republika upevňuje status dominantnej obchodnej krajiny na svete tým, že získava rekordný podiel na globálnom exporte, píše Bloomberg.

Podniky rýchlo obnovili činnosť v krajine, zatiaľ čo zvyšok sveta zápasil s následkami karantény. Export rástol štvrtý mesiac po sebe. V septembri medziročne vzrástol o 9,9 percenta v dolárovom vyjadrení, zatiaľ čo dovoz stúpol o 13,2 percenta.

Zlepšenie ekonomickej výkonnosti podporilo rast jüanu, ktorý v októbri dosiahol 18-mesačné maximum. Odborníci však vidia riziko nadvlády Čínskej ľudovej republiky pri  zhoršení vzťahov medzi USA a Čínou a v nerovnomernom zotavení ďalších krajín z následkov pandémie koronavírusov.

Čína zostáva jedinou prognózou veľkej ekonomiky, ktorá v tomto roku porastie o 1,9 percenta a v budúcom 8,2 percenta. Finančníci, s ktorými predtým hovorila televízia CNBC, tvrdia, že správy o úspechu čínskej ekonomiky sa falšujú . Dostupné údaje podľa nich neumožňujú urobiť jednoznačný záver o prekonávaní ťažkostí.

Analytici poukazujú na to, že rast HDP sa dosiahol v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami tohto roku, a nie v porovnaní s rovnakými obdobiami minulosti.