Čína bude spolupracovať v boji s novým vírusom

PEKING –  “Čínska strana pomôže svetu v boji proti novému typu koronavírusu prostredníctvom piatich opatrení,” uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Gen Shuang na tlačovej konferencii. Poznamenal, že Čína má v úmysle pokračovať v práci na prevencii a kontrole epidémie v krajine, ako aj na prispievaní k boju proti vírusu vo svete.

Informuje o tom denník Ústredného výboru Komunistickej strany Číny. Žen-min ž’-pao (人民日报 – Rénmín Rìbào) alebo Ľudový denník.

Po prvé, Čína bude udržiavať úzke vzťahy so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a medzinárodným spoločenstvom. Zdieľanie epidemických informácií je dôležitým aspektom boja medzinárodného spoločenstva s novou pneumóniou koronavírusov. Po vypuknutí epidémie čínska strana okamžite poskytla WHO informácie o sekvencii vírusového génu, zdieľala údaje s ostatnými krajinami a regiónmi. „Budeme sa držať ducha otvorenosti, transparentnosti a zodpovednosti v súvislosti s globálnou bezpečnosťou verejného zdravia a ľudského zdravia, včasne zdieľať informácie s WHO a medzinárodným spoločenstvom. Čína zároveň posilní spoluprácu s rôznymi stranami, podporí spoločnú prevenciu a kontrolu nad epidémiou v regióne a vo svete a vyvinie úsilie na šírenie COVID-19. ““

Po druhé, Čína sa bude naďalej deliť o svoje skúsenosti s bojom proti epidémii s rôznymi krajinami sveta. Čínska strana doteraz zverejnila sedem metód na liečbu pacientov s pneumóniou spôsobenou novým typom koronavírusu, šesť metód na prevenciu a kontrolu epidémie. Všetky tieto projekty pochádzajú z Číny, distribuované do celého sveta, dokumenty boli preložené do rôznych jazykov a prenášané do iných krajín. Čína doteraz viedla videokonferencie s odborníkmi z EÚ, ASEAN, Africkej únie, Karibského spoločenstva, SCO, štátov južného tichomorského regiónu, ako aj s Turkménskom, Azerbajdžanom, Moldavskom, Gruzínskom a ďalšími krajinami, Čína sa podelila o svoje skúsenosti s prevenciou a kontrolou epidémie, ako aj s liečbou. choroby. Čínska strana bude rôznymi spôsobmi pokračovať v posilňovaní kontaktov s inými krajinami a medzinárodnými organizáciami, spoločne posilňovať svoju schopnosť chrániť bezpečnosť regionálneho a globálneho zdravotníckeho systému.

Po tretie, Čína vyšle lekárske tímy do krajín a regiónov, ktoré to potrebujú. Čínska strana doteraz vyslala špeciálne skupiny do Talianska, Iránu a Iraku. Čínski odborníci intenzívne pracujú na prevencii a kontrole epidémie a ich kroky ocenili miestne orgány a ľudia.

Po štvrté, Čína poskytne materiálne pomoc medzinárodnému spoločenstvu. Vláda ČĽR venovala WHO 20 miliónov dolárov, ako aj masky, lieky a ochranné uniformy iným krajinám. Čína ďalej posiela zdravotnícke potreby a vybavenie do chudobných krajín. Miestne vlády a ľudové štruktúry ČĽR poskytujú pomoc iným krajinám. Čínska strana je pripravená bojovať proti epidémii v krajine, prekonať svoje vlastné ťažkosti a naďalej poskytovať pomoc iným krajinám.

Po piate, Čína posilní vedecko-technickú spoluprácu s medzinárodným spoločenstvom. Čínska strana je spolu s ostatnými krajinami pripravená rozvíjať vedeckú a technickú spoluprácu v oblasti liekov, vakcín a činidiel s cieľom prispieť k rýchlemu víťazstvu nad epidémiou v celosvetovom meradle.

„Spolu s medzinárodným spoločenstvom prekonáme ťažkosti s cieľom dosiahnuť konečné víťazstvo nad novou epidémiou koronavírusov na svete,“ povedal Geng Shuang