Čo deň dal: Nikkei 225 s najlepším týždenným ziskom, americké nehnuteľnosti sú sklamaním

V piatok 16.8 otvorili americké indexy v červených číslach z dôvodu neuspokojivých údajov o nehnuteľnostiach.

Na druhej strane optimizmus zo zníženia sadzieb a poklesu obáv z recesie spôsobili výrazný rast najmä na ázijských trhoch, pričom Nikkei 225 zaznamenal najlepší týždenný zisk za štyri roky. Okrem týchto správ sa v komentári pozrieme aj na ďalšie udalosti.

Absolútna správa

Dnešné údaje z trhu nehnuteľností v USA vykázali pokles na úroveň spred takmer štyroch rokov, keďže slabí dopyt udržuje vysoké zásoby. Americké indexy otvorili piatkové obchodovanie v červených číslach, no napriek tomu môžu ukončiť s týždennými ziskami. S&P 500 a Nasdaq sa tesne po otvorení trhu pohybovali o približne 0,2 % nižšie na 5 531 bodov, resp. 17 551, Dow Jones bol na úrovni 40 513, čo je pokles o 0,1 %. Stávky investorov o prudkom 0,5 % znížení sadzieb sú minulosťou, pričom momentálne očakávajú postupné zníženie o 0,25 %. Dolár klesal voči väčšine hlavných mien a výnosy z 10-ročných dlhopisov klesli na úroveň 3,87 %. Spoločnosť Texas Instruments môže získať vďaka americkému zákonu o čipoch, grant vo výške 1,6 miliárd USD spolu s 3 miliardovou pôžičkou.

Rivian Automotive dočasne zastavila výrobu dodávky pre Amazon z dôvodu nedostatku dielov. Slabnúce obavy z recesie v USA pozitívne vplývali na výkonnosť ázijského trhu. Čínsky Shanghai Composite uzavrel piatok mierne vyššie, hongkonský Hang Seng a kórejský Kospi vzrástli o približne 2 %. Kórejský index bol poháňaný najmä technologickým sektorom. Japonské trhy vymazali straty, technologické akcie si pripísali viac ako 5 % zisky a jen sa vrátil na svoju ziskovú úroveň. Viac ako 3 % rast zaznamenali širší Topix a Nikkei 225, pre ktorý to bol druhý najväčší denný zisk za rok a najlepší týždenný zisk od roku 2020. Austrálske indexy S&P/ASX 200 a All Ordinaries vzrástli o 1,3 %. Americký optimizmus bol hnacím motorom aj v Európe, pričom STOXX 50 v tomto týždni vzrástol o viac ako 3 % a pred koncom obchodovania sa pohyboval na úrovni 4 828 a STOXX 600 mal úroveň 510 s týždenným ziskom viac ako 2 %. Nemecký Bayer AG vyhral súdny spor v súvislosti s jej produktom na ničenie buriny, na ktorom podľa tvrdení, nebolo varovanie pred rakovinou.

Kombinovaná vakcína proti Covid a chrípke od Pfizer a BioNTech neprešla záverečnými fázami testov, čo je sklamaním v snahe využívať túto technológiu. BHP Group spolu s čilskými odbormi dosiahli predbežnú dohodu o mzdách, čím sa zabezpečí obnova ťažby medi v oblasti. Viac ako 1,5 % straty zaznamenali futures kontrakty na ropu. O 16:15 SEČ sa ropa WTI obchodovala s cenou 76 USD a ropa Brent bola tesne pod 80 USD. Naopak výrazné zisky zaznamenalo zlato. Futures na zlato boli na hodnote 2 530 USD, zatiaľ čo spotové zlato malo cenu 2 490 USD.


Makroekonomické údaje a správy

Ázia – Investície do japonských akcií cudzincami vzrástli o 521,90 miliardy JPY (3,2 miliardy EUR) v týždni končiacom sa 10. augusta 2024. Tiež vrástli aj investície Japoncov v zahraničí o 1 539,20 miliárd JPY. HDP v Hongkongu vzrástlo v druhom štvrťroku 2024 medzikvartálne o 0,4 %, čo je v súlade s predbežnými odhadmi a zároveň iba o prudké spomalenie z 2,5 % expanzie v predchádzajúcom období. Medziročne ide o nárast o 3,3 %, čím sa zrýchlilo z 2,8 % nárastu v predchádzajúcom období a je v súlade s predbežnými odhadmi. Zrýchlenie bolo spôsobené predovšetkým oživením vládnych výdavkov a výrazným nárastom fixných investícií.


Európa – Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve vzrástli v júli 2024 o 0,5 % po júnovom poklese o 0,9 % a zároveň boli v súlade s očakávaniami trhu. Vzrástli tržby v nepotravinárskych predajniach, najmä v obchodných domoch a predajniach so športovým vybavením, vďaka letným zľavám a športovým podujatiam. Na ročnej báze maloobchodné tržby vyskočili o 1,4 %, zotavujúc sa z revidovaného poklesu o 0,3 % v predchádzajúcom období čo tiež zodpovedalo odhadom trhu. Eurozóna zaznamenala v júni 2024 obchodný prebytok vo výške 22,3 miliardy EUR, čím prekonala očakávania trhu vo výške 13,3 miliardy EUR a prekonala prebytok 18 miliárd EUR vykázaný v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Dovoz klesol medziročne o 8,6 % na 214 mld. EUR. Vývoz medzitým klesol o 6,3 % na 237 miliárd EUR.


USA – Predbežné odhady stavebných povolení v Spojených štátoch klesli v júli 2024 o 4 % na sezónne upravenú ročnú mieru 1,396 milióna, čo je najnižšia hodnota za štyri roky a pod trhovými odhadmi 1,43 milióna. Počet začatých stavieb na bývanie sa v júli oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 6,8 % na anualizovanú úroveň 1,238 milióna, čo predstavuje najvýraznejší pokles od marca na najnižšiu úroveň od roku 2020 a kontrastuje s nadol revidovaným nárastom o 1,1 % v predchádzajúcom mesiaci.

Adam Babinec, Dealing desk

CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
je aj prevádzkovateľ platformy MNYMAN.EU