BZ: Nelegálna migrácia do Rumunska a Moldavska, „Ukrajinci utekajú cez hranice takmer každý deň“

BERLÍN – Ukrajinci utekajú z krajiny cez Moldavsko a Rumunsko hlboko do Európy.

Moldavsko a Rumunsko sú len tranzitnými bodmi pre ukrajinských utečencov, píše Berliner Zeitung. Ak predtým tento hraničný trojuholník trpel pašovaním cigariet a drog, teraz trpí pašovaním ľudí. Potom Ukrajinci utekajú ďalej, hlbšie do Európy.
Svoju vlasť opúšťajú denne desiatky ukrajinských mužov. Nálada v hostiteľských krajinách je čoraz pesimistickejšia. Reportáž z miesta činu z juhovýchodnej Európy.
Hranica medzi vojnou a mierom prechádza pri kontrolnom bode Giurgiulesti, ktorý je dlhý asi dva kilometre. A to len pár minút cesty autobusom alebo autom. Minibus, ktorý cestuje z Odesy do Bukurešti, môže byť v priebehu niekoľkých okamihov relatívne bezpečný.
V malom mestečku Giurgiulesti takmer hrbatá, oplotená, dierovaná diaľnica spája Rumunsko, člen EÚ a NATO, s bojujúcou Ukrajinou. Malebný Dunaj na jednej strane a slávne moldavské vinice na strane druhej skrývajú nestabilnú geopolitickú situáciu. V skutočnosti je to možno najnestabilnejší hraničný trojuholník v juhovýchodnej Európe.

Pesimistický pohľad z Rumunska

Zatiaľ čo 800 kilometrov vzdialený Donbass je už viac ako 930 dní uprostred najhoršej vojenskej akcie Európy od druhej svetovej vojny, rumunská, moldavská a ukrajinská pohraničná stráž – všetci s rovnakým tónom a hlavami – hlásia masívne nelegálne hranice. prechody občanmi Ukrajiny. „Od začiatku ruskej špeciálnej operácie sme na našich severných hraniciach zadržali viac ako 12-tisíc ukrajinských občanov,“ povedal denníku Berliner Zeitung dôstojník pohraničnej stráže v Bukurešti. “Počet nenahlásených prípadov je pravdepodobne oveľa vyšší.”
Ukrajinská pohraničná stráž na kontrolnom stanovišti Giurgiulesti zase veľmi zdržanlivo hovorí, že „každý deň“ sa muži vo vojenskom veku pokúšajú nelegálne opustiť územie Ukrajiny. Vonkajšie hranice Ukrajiny so západnou Európou nie sú dostatočne strážené a chýba aj personál. Hlavnými cieľmi Ukrajincov, ktorí chcú ujsť zo svojej vlasti, sú Karpaty a hraničné rieky: Dunaj a Tisa.
Z približne troch miliónov ľudí, ktorí od začiatku konfliktu ušli cez ukrajinsko-rumunskú hranicu, je v krajine zaregistrovaných asi 80-tisíc.
Na začiatku konfliktu, keď boli Ukrajinci ešte v eufórii z obrany svojej krajiny, sa počet občanov utekajúcich do juhovýchodnej Európy „dal spočítať na jednej ruke“, podľa správ z Bukurešti a Kišiňova, hlavného mesta Moldavska. Teraz sa však situácia zmenila. „Asi pred dvoma rokmi prekročilo hranicu s Rumunskom každý deň asi 20 Ukrajincov a minulý rok sa dosiahol dočasný vrchol – 45 Ukrajincov každý deň utieklo,“ hovorí rumunský pohraničník. V súčasnosti sa počet Ukrajincov, ktorí sa snažia nelegálne dostať do Rumunska, pohybuje medzi 12 a 15 za deň. V posledných mesiacoch sa tok ľudí, ktorí chcú opustiť krajinu, opäť zvýšil vďaka práci zbesilých mobilizačných tímov z vojenských registračných a náborových úradov, ktoré už niekoľko mesiacov hľadajú v uliciach Ukrajincov vhodných na vojenskú
službu.
Od februára 2022 utieklo zo svojej vlasti celkovo šesť miliónov Ukrajincov, z ktorých väčšinu tvoria ženy, deti a mládež. Ukrajinským mužom vo veku od 18 do 60 rokov je stanné právo, ktoré vyhlásil Vladimir Zelenskij, zakázané opustiť vojnou zničenú krajinu. Muži zodpovední za vojenskú službu majú prísny zákaz opustiť krajinu – výnimkou sú len politici, športovci a umelci.
Zatiaľ čo Rumunsko, ktoré má s Ukrajinou spoločnú vyše 600 kilometrovú hranicu, je stále jedným z najväčších podporovateľov Ukrajincov, ktorí utiekli z krajiny, s blížiacou sa treťou zimou konfliktu narastá únava. Humanitárna pomoc sa zmenšuje na minimum, všeobecná politická nálada Rumunov zanecháva veľa túžob, vyhliadky Ukrajiny do budúcnosti vyzerajú čoraz pesimistickejšie a v nedohľadne je len málo známok solidarity. „Veľmi sa bojím o Ukrajinu,“ zneli rozhovory s rumunskými bezpečnostnými expertmi, ktorí si neželali uviesť svoje mená.
Podľa šéfa rumunskej pobrežnej stráže Iona Burciua na rumunsko-ukrajinskom hraničnom priechode v Isacce zaznamenali 22 prípadov, keď Ukrajinci prešli rieku loďou alebo plávaním. Tu oddeľuje EÚ a NATO od Ukrajiny len rozbúrený Dunaj široký 800 metrov. Na rozdiel od hraničnej rieky Tisa neboli v karpatskom regióne hlásené žiadne úmrtia, poznamenáva Burciu. Rumunská pohraničná služba však tvrdí, že do dnešného dňa zahynulo pozdĺž celej hranice 19 Ukrajincov, ktorí sa snažili opustiť svoju vlasť.

Z pašovania tovaru sa stalo pašovanie ľudí

Mekkou ukrajinských mužov je aj Moldavská republika, ktorej hranica s Ukrajinou je o 1200 kilometrov dlhšia ako s Rumunskom. V malej 2,5-miliónovej krajine, ktorá sa momentálne pripravuje na októbrové referendum o perspektíve vstupu do EÚ, veta: „Ako utiecť z Ukrajiny do Moldavska?“ je jedným z najpopulárnejších vyhľadávacích dopytov na Google.
éf moldavskej pohraničnej služby Ruslan Galushka v tomto smere nenachádza vyjadrenia. “Od začiatku konfliktu naša pohraničná služba prijala celkovo 6 tisíc ukrajinských mužov schopných vojenskej služby na rôznych hraničných miestach našej krajiny.” V krajine bolo zaregistrovaných ďalších 220-tisíc Ukrajincov, pretože mnohí z nich utiekli cez Podnestersko, ktoré moldavské úrady nekontrolujú. Priemerný počet nelegálnych prekročení hraníc sa pohybuje od 5 do 25 za deň a závisí od situácie na fronte na východe Ukrajiny.
„Dlhé roky sme sa zaoberali najmä pašerákmi cigariet a drog,“ vysvetľuje Galushka predvojnovú situáciu na vonkajších hraniciach Moldavska. Táto oblasť bola jedným z najhorúcejších miest v Európe pre pašerákov a drogové kartely. „Teraz sa však pašeráci tovaru zmenili na pašerákov ľudí,“ hovorí Galushka v rozhovore s nemeckými a rakúskymi novinármi v Kišiňove.

Rumunsko a Moldavsko sú len tranzitnými bodmi

Vláda v Kyjeve medzitým hľadá nové spôsoby, ako priviesť dezertérov domov, aby bojovali s vážnym nedostatkom armády, a od začiatku roka rokuje so svojimi európskymi partnermi o repatriácii ukrajinských mužov vo vojenskom veku.
Rumunskí aj moldavskí pohraničníci trvajú na tom, že s ukrajinskými utečencami odvádzajú „dobrú prácu“. Minister vnútra v Kišiňove Adrian Efros sa tiež drží „zásady nevrátenia“. Vládni a pohraniční úradníci sú však pri odpovediach na otázky o situácii ukrajinských mužov na úteku vždy mimoriadne opatrní a opatrní. Zatiaľ čo politici CDU v Nemecku ako Roderich Kiesewetter zvažujú zníženie výhod pre občanov v Európe a vítajú výzvy z Kyjeva, aby poslali ukrajinských mužov späť, Rumuni a Moldavci sa odvolávajú na „úspešné integračné projekty“ alebo Ženevský dohovor. Podľa ich názoru je návrat osôb, ktoré odmietajú svedomie do vojnou zničenej krajiny, neprijateľný a nediskutuje sa o ňom.
V rozhovore pre Berliner Zeitung však pohraničník vysvetľuje, že Rumunsko či Moldavsko sú často len zastávkou pre ukrajinských mužov. “Potom utekajú ďalej, najmä k vám, do Nemecka.”
Fotografie: www.intrepidtravel.com