Bum-Bác: krach v oblasti finančných technológií priniesol finančným domom straty miliárd dolárov
NEW YORK – Prečo sa zrútil jeden z najúspešnejších finančných projektov posledných rokov, start up firmy Greensill Capital, a aký to bude mať vplyv na trhové mastodonty?
Pojem startup označuje spoločnosť v prvých fázach prevádzky. Startupy zakladá jeden alebo viac podnikateľov, ktorí chcú vyvinúť produkt alebo službu, o ktorej si myslia, že existuje dopyt. Tieto spoločnosti spravidla začínajú s vysokými nákladmi a obmedzenými príjmami, a preto hľadajú kapitál z rôznych zdrojov, napríklad z oblasti rizikového kapitálu.
Greensill Capital, jeden z najúspešnejších finančných projektov posledných rokov, vyhlásil bankrot. Spoločnosť donedávna plánovala uskutočniť IPO za 7 miliárd dolárov. Predtým spoločnosť Credit Suisse poskytla uvedenému podniku 10 miliárd dolárov a SoftBank investovala asi 2 miliardy. Teraz Credit Suisse pozastavuje vyplácanie bonusov zamestnancom kvôli škandálu a obáva sa možných súdnych sporov. A médiá sú plné titulkov o výbere 200 miliónov dolárov rodinou Greensillových krátko pred bankrotom.
Zakladateľ spoločnosti Greensill Capital, Lex Greensill, si kedysi všimol sľubný fintechový výklenok: malý podnik často čaká mesiace na platbu za dodaný produkt, ale mohol okamžite dostať peniaze od špeciálnej spoločnosti, za ktorú by už kupujúci zaplatil. Výsledkom je, že malý podnik, takpovediac bez hotovostných tokov, platí kupujúci podľa plánovaného harmonogramu v súlade so svojimi postupmi a spoločnosť dostáva províziu. V takom prípade riziko neplatenia preberá poisťovňa.Bankárom sa páčil koncept moderného online factoringu a začali investovať do myšlienky Greensill Capital. A Greensill začal zhromažďovať pôžičky sám a predávať ich v tranžiach na trhu. Prečo startup tak fascinoval investorov?
Najlepším spôsobom, ako prilákať obrovské množstvo peňazí, sú pôžičky a bankovníctvo, a to aj bez regulačného dohľadu. Faktoring je stále nebanková činnosť, ale investičná činnosť. Veľké peniaze preto poskytovali veritelia, ktorým jednoducho ponúkli zvýšenú sadzbu. Propagovaný podnik, ktorý dokonca kryla poisťovňa, sľúbil, že bude bezpečnou investíciou s vysokou návratnosťou.
Organizácie ako SoftBank preto hlásia možné odpisy až do výšky 4 miliárd dolárov. Credit Suisse poskytla takmer 10 miliárd. V skutočnosti je označená celá elita. Skôr ako veľmi kvalitný podvod vedúcich pracovníkov na vysokej úrovni, ktorí mali dobré kontakty a priťahovali známych ľudí ako svojich partnerov.
Spočiatku bol projekt nerentabilný, ale v roku 2017 začal zarábať peniaze. Ako teraz zistili noviny Financial Times, nestalo sa tak kvôli oneskoreným obchodným procesom – dôležitú úlohu zohral indický miliardár Sanjeev Gupta, ktorý dal dokopy podnik kúpou metalurgického majetku. Lex Greensill pomohol Guptovi otvoriť účet vo švajčiarskej banke a on sám si otvoril celú banku v Nemecku. Minulé leto nemecký finančný regulátor zistil, že väčšina bankových aktív Greensilla bola viazaná na aktíva spoločnosti Sanjeev Gupta a že banka systematicky manipulovala so svojimi finančnými výkazmi. Toto je iba časť obvinení. Pred rokom poisťovňa odmietla poistiť riziká pre porušenie postupov.
Prečo Greensillova spoločnosť skrachovala? Ken Wexler, investičný riaditeľ spoločnosti Accumen Management, komentuje. “Skrachovalo to, pretože sa postupne rozvinul reťazec, cez ktorý šlo všetko toto poistenie a príjem. Aby mohli svojim investorom naďalej prinášať takéto výnosy, museli hľadať spôsoby týchto príjmov trochu kúzelne a tvorivo. Tí, ktorí tejto spoločnosti predstavili nejaký druh financovania, pomaly začali vyberať tieto spôsoby financovania. A keď zdroje financovania prestali existovať, kvôli tomu sa spoločnosť rýchlo objavila a zbankrotovala. Cudzí ľudia utrpeli, pretože do tejto spoločnosti bolo vložené veľké množstvo kapitálu, a keď spoločnosť skrachovala, prešla po reťazci. “
Lex Greensill sa rýchlo stal miliardárom a jedným z najslávnejších podnikateľov v Londýne. Teraz, keď sa jeho spoločnosť dostala pod externú kontrolu, veriteľov nezaujíma jeho ohromný úspech, ale napríklad to, prečo jeho rodina krátko pred bankrotom firma vyplatila 200 miliónov dolárov. Možno na vyrovnanie osobných rizík.