Bola nájdená lacná alternatíva k tradičným metódam prieskumu prírodných minerálov
Spoločnosť Atomonics so sídlom v Singapure využíva gravitáciu a umelú inteligenciu na nájdenie kritických minerálov.
Singapurský startup Atomionics odhalil svoju technológiu, ktorá využíva gravitáciu a umelú inteligenciu na identifikáciu rudných telies, svojmu prvému klientovi, čo podľa spoločnosti môže znížiť náklady a urýchliť rozvoj ťažobných projektov.
Spoločnosť podpísala zmluvy s tromi veľkými ťažobnými spoločnosťami ako súčasť stratégie na identifikáciu telies kovovej rudy, ktoré sú kľúčové pre energetický prechod, okrem práce v Queenslande s jednotkou Bridgeport Energy spoločnosti New Hope, uviedol generálny riaditeľ Sahil Tapiawala.
Očakáva sa, že veľké ťažobné spoločnosti dokončia zber a analýzu údajov pomocou technológie „virtuálneho vŕtania“ s názvom Gravio začiatkom budúceho roka, povedal agentúre Reuters.
„Aktívne sa zapájame do ťažby kritických minerálov, najmä medi, niklu, zinku,“ povedal. Tapiawala dodal, že technológia sa implementuje v Austrálii a Spojených štátoch.
Meno ťažobných spoločností odmietol z dôvodu zachovania obchodného tajomstva. Súkromne vlastnená firma je podporovaná množstvom singapurských vládnych agentúr a strategických investorov.
Rovnako ako mnohé prieskumné technológie, aj Atomionics využíva gravitačné charakteristiky rôznych minerálov, aby určila, kde sa nachádzajú pod zemou.
Tapiawala hovorí, že ich inovácia to dokáže presnejšie ako bežné metódy leteckého prieskumu a spracováva údaje v reálnom čase pomocou umelej inteligencie, čím sa zrýchľuje úsilie o identifikáciu rudných telies.
Vŕtanie jedného otvoru na nájdenie minerálu môže stáť od 10 000 do 50 000 austrálskych dolárov. Ťažba lítia môže vyžadovať až 400 dier na preukázanie zdroja, takže vytvorenie presnejšieho virtuálneho obrazu pred vŕtaním môže znížiť náklady.
„Hlavným problémom je, že sa niekedy (vrty) nedostanú k rezervám,“ hovorí Tapiawala.
Cieľom spoločnosti je znížiť takéto neplodné vrty aspoň o polovicu, dodal.
Ťažobný priemysel používa rôzne metódy na vyhľadávanie minerálov, vrátane radarových a aeromagnetických prieskumov, ale žiadna metóda nezaručuje úspech.
KoBold Metals, kalifornský startup, ktorého podporovateľmi sú miliardári Bill Gates a Jeff Bezos, tiež využíva umelú inteligenciu na nájdenie kovov, ako je lítium.
“Energetický priemysel sa tradične spoliehal na seizmické údaje pred tým, než sa pustil do akéhokoľvek vrtného projektu,” povedal. Cameron Fink, manažér prieskumu pre Bridgeport Energy, uviedol vo vyhlásení.
“S ďalším vývojom by sa Gravio mohlo stať lacnou alternatívou k tradičným metódam prieskumu.”