Bloomberg Intelligence: faktory rastu cien ropy
LONDÝN / RIJÁD – Analytici Bloomberg Intelligence zachovávajú konštruktívny pohľad na vyhliadky rastu cien ropy.
Tento pohľad je založený na faktoroch, ako sú: doterajšie zníženie produkcie OPEC+, pokles zásob ropy, udržateľnosť dopytu po rope.
Ak sa Saudi rozhodnú predĺžiť svoje dobrovoľné zníženie dodávok do konca roku 2023, výrazne to zlepší vyhliadky na ceny ropy.
Krátkodobý dopyt po energii (najmä v USA a Európe) je pod značným tlakom, ale dopyt po benzíne sa stále javí ako odolný a údaje o výnosoch od ropných spoločností poskytujú dôveru v silu dopytu.
Pochmúrne vyhliadky globálnej ekonomiky sú jedným z hlavných dôvodov, prečo Saudská Arábia predĺžila svoje dobrovoľné znižovanie produkcie, čo podčiarkuje jej záväzok udržiavať ceny čo najnižšie udržiavaním napätia na trhu do konca roka.
OPEC+ sa snaží dosiahnuť minimálnu cenu Brentu okolo 80 dolárov za barel. Barel ropy (alebo inej obdobnej látky) sa značí bbl, 1 bbl = 158,987294928 l = 42 US galónov.
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC Organisation of the Petroleum Exporting Countries) bvznikla v roku 1960, má sídlo vo Viedni a jej členské štáty sú: Alžírsko, Angola, Irak, Irán, Kuvajt, Líbya, Nigéria, Kongo, Rovníková Guinea, Gabon, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Venezuela. Indonézia v roku 2008 vystúpila z organizácie, pretože domácu spotrebu ropy už domáca produkcia nedokázala pokryť, avšak chce sa opäť stať členom, ak sa stane v budúcnosti vývozcom. Tieto členské štáty kontrolujú dve tretiny známych zásob ropy na Zemi.
Neoficiálny formát OPEC+ vznikol v novembri 2016 z dôvodu nespokojnosti mnohých krajín produkujúcich ropu s cenami na svetovom trhu s ropou. Od apríla 2020 zahŕňa OPEC+ 10 krajín: Azerbajdžan, Bahrajn, Brunej, Kazachstan, Malajzia, Mexiko, Omán, Rusko, Sudán, Južný Sudán.