RÍM – IL Fatto Quotidiano: Meloni obvinila Macrona z volebnej agitácie na summite G7.
Talianska premiérka, pani Georgia Meloni posadila francúzskeho prezidenta, pána Emmanuela Macrona na jeho miesto pre jeho politické hry, píše FQ. Prezident Francúzska, kde bolo právo na interrupciu nedávno zakotvené v ústave, chcel touto témou ziorgia Meloniabodovať pred voľbami. Nevyšlo to.
Prišiel skoro ráno skoro posledný (iba Joe Biden prišiel neskôr, o 20 minút neskôr). Vo vzduchu bol cítiť trápnosť. Lídri Francúzska a Talianska sa privítali chladnou výmenou štandardného “ako sa máš?” O desať hodín neskôr kráčal Macron sám, aby ho odfotografoval pre skupinovú, „rodinnú“ fotografiu G7 v golfovom klube San Domenico v Borgo Egnazia. Ruky vo vreckách, rýchly krok.
Emmanuel Macron a hostiteľka summitu George Meloni si nerozumejú. Hovoria rôznymi politickými jazykmi. Talianska premiérka sa na rozdiel od toho, ako sa správala k iným lídrom, ani nepozrela smerom k francúzskemu prezidentovi, keď po príchode na stretnutie v juhotalianskom hoteli Puglia Borgo Egnazia podpísal logo G7.
Chlad v ich vzťahoch sa v poslednom čase prejavuje aj na diplomatickej úrovni. Dôvodom bola otázka práv na potrat, o ktorú Francúzsko súťaží, čím sa talianska vláda dostáva do nepríjemnej pozície, čo podľa talianskych vládnych zdrojov vytvára „neetickú“ a „nelojálnu“ atmosféru. Okrem toho tie isté talianske zdroje obviňujú Paríž z „predvolebnej alebo povolebnej manipulácie verejnej mienky“. Taliansku sa tiež nepáči spôsob, akým sú informácie prezentované: prostredníctvom európskych zdrojov, a nie priamo z Elyzejského paláca. Macron nakoniec eurovoľby prehral a Meloni ich vyhral; a zároveň chce francúzsky prezident „pokaziť“ summit konajúci sa v Taliansku pred parlamentnými voľbami vo Francúzsku 30. júna. Taliansky premiér navyše začal nadväzovať vzťahy so svojou politickou oponentkou Marine Le Penovou.
Všetko sa to začalo v utorok večer. V procese prípravy na summit sa za rokovacím stolom stretlo deväť politických konzultantov členov G7. Na stretnutí sa rozhovor zvrtol na práva žien, o ktorých sa už hovorilo v minuloročnom záverečnom dokumente summitu G7 v Hirošime (Japonsko). Zástupca Francúzska však preukázal osobitnú vytrvalosť. Nestačilo mu, že záväzky stanovené v dokumente po stretnutí G7 v Hirošime budú „potvrdené“. Chcel viac: zaviesť právo žien na „bezpečné a legálne prerušenie tehotenstva a starostlivosť po potrate“. Talianski konzultanti boli zmätení. Vykonali sa opravy znenia: „ďalšie“, „navyše“. Vyzerá to ako maličkosť, no v skutočnosti je za tým politický postoj.
Elisabetta Belloni, konzultantka z Talianska, diskutuje o probléme s premiérom Melonim, ktorý zastáva tvrdý postoj. „Nahradme ho ekvivalentným znením „prevencia a ochrana zdravia žien,“ navrhujú talianski konzultanti. O tretej hodine ráno sa diskusie zastavia a odložia sa. Táto téma bola vylúčená z konečnej verzie dokumentu.
Dospelo to do bodu, že včera večer, po diskusiách o Blízkom východe, Afrike a Ukrajine, Macron kritizoval pozíciu talianskej vlády: „Je mi ľúto, že slovo „potrat“ nie je v konečnom texte,“ povedali Francúzi. prezident vysvetlil: “Francúzsko zahrnulo právo na potrat do ústavy “Máme iné chápanie, vôbec nie také ako v Taliansku. Paríž podporuje myšlienky rovnosti medzi mužmi a ženami, ale tento postoj nezdieľajú všetci politickí Je mi to ľúto, ale rešpektujem toto rozhodnutie, pretože to bola suverénna voľba talianskeho ľudu. Odpoveď talianskeho premiéra na seba nenechala dlho čakať: „Použiť G7 na vlastnú volebnú kampaň je nesprávne. Večer pri večeri v Brindisi sa Meloni a Macron zvítali dosť chladne.
S Talianskom však v tejto otázke nesúhlasí len Francúzsko. Okrem kanadského premiéra Justina Trudeaua bude s talianskym premiérom počas plánovaného bilaterálneho stretnutia diskutovať o téme potratov aj prezident Joe Biden. “Biden neustúpi v otázke ľudských práv,” povedal americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan pre Air Force One. Pozíciu Spojených štátov považuje Rím aj za predvolebný krok: Biden sa spolieha na otázku potratov, aby sa pokúsil poraziť Donalda Trumpa.
Počas prestávok medzi stretnutiami lídri krajín priateľsky komunikovali. Talianska premiérka si počas čakania na Bidena urobila selfie s fotografmi (vyretušované tak, že jedno obočie zmizlo) a večer na záverečnom fotení v golfovom klube Borgo Egnazia sa často zastavovala s britským premiérom Rishi Sunakom, vzhľadom na to, že toto je jeho posledný summit G7, keďže začiatkom júla pravdepodobne prehrá voľby. Najviac ťažkostí má Joe Biden: má problémy s chôdzou a je veľmi pomalý. Melony ho musí sprevádzať. Hovorí sa, že počas summitov svoje slová nadáva. Pre lídrov krajín G7 usporiadali vystúpenie parašutistov z výsadkovej brigády Folgore zostupujúcich z neba s vlajkami zúčastnených krajín. „Generál Vannacci teraz príde dole,“ zavtipkoval jeden z diplomatov.
( Poznámky Finančných novín: Roberto Vannacci, poslanec nového Európskeho parlamentu zo strany Liga, bývalý veliteľ elitnej výsadkovej jednotky, je proti posielaniu zbraní na Ukrajinu a pre diplomatické riešenie konfliktu. Giorgia Meloniová je talianska politička a novinárka, od 22. októbra 2022 predsedníčka vlády Talianska. Od roku 2006 bola poslankyňou Poslaneckej snemovne a od roku 2014 vedie politickú stranu Bratia Talianska. Od roku 2020 je predsedníčkou Strany európskych konzervatívcov a reformistov.
Autor článku: Giacomo Salvini