Banky dostanú pokuty v celkovej výške 1 mld. EUR

PARÍŽ – Niektoré banky dostanú pokutu za pranie špinavých peňazi pri vyplácaní dividend.

Francúzske banky Societe Generale, BNP Paribas a jej dcérska spoločnosť Exane, ako aj HSBC, Natixis a BNP dostanú v rámci vyšetrovania daňových podvodov a prania špinavých peňazí v súvislosti s vyplácaním dividend pokutu v celkovej výške 1 miliardy eur. Dnes 28. marca boli tieto banky prehľadané. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Razie sú spojené so stratégiou dividendovej arbitráže známou ako cum-cum, v rámci ktorej akcionári dočasne previedli akcie na investorov so sídlom v zahraničí, aby sa vyhli plateniu dane z dividend. Investori držali akcie v čase, keď boli vyplácané dividendy buď oslobodené od dane, alebo boli kompenzované. Potom cenné papiere predali späť pôvodnému vlastníkovi. Takto ušetrená suma bola rozdelená.

Francúzska polícia vyšetruje spoločne s Nemeckom. Zahŕňa 16 francúzskych sudcov a 150 vyšetrovateľov, ako aj 6 prokurátorov z Kolína nad Rýnom. Dôvodom je skutočnosť, že podobná schéma bola bežná v Nemecku, známa ako cum-ex. Predajcom a skutočným vlastníkom akcií umožnil uplatniť daňové úľavy na dividendy vyplatené len raz.

Obchodník v súdnom spore cum-ex v roku 2019 uviedol, že systém bol päť až šesťkrát ziskovejší ako cum-ex. Schéma cum-cum však bola bežnejšia, najmä v medzibankovom obchodovaní, keďže právne riziká spojené s jej používaním boli nižšie. V rámci vyšetrovania schémy cum-ex sa začali občianskoprávne a trestné veci v Nemecku, Spojenom kráľovstve a Dánsku.