Banka Ruska obmedzila niektoré špekulatívne transakcie na akciovom trhu, aby udržala finančnú stabilitu
MOSKVA – Nedávno Banka Ruska identifikovala prípady, keď makléri ponúkajú svojim klientom nákup cenných papierov v zahraničných jurisdikciách od nerezidentov s prísľubom prevodu takýchto aktív do ruských depozitárov.
Regulátor upozorňuje investorov na riziká, ktorým čelia pri účasti na transakciách ponúkaných maklérmi. Investori nebudú môcť voľne nakladať s nakúpenými cennými papiermi a neexistujú žiadne záruky dosiahnutia očakávaného finančného výsledku.
Pri podávaní takýchto príkazov musia makléri informovať klientov o všetkých rizikách nadobudnutia cenných papierov v zahraničí od nerezidentov z nepriateľských krajín. Zároveň musia depozitári a makléri pri vykonávaní transakcií s cennými papiermi dodržiavať požiadavky právnych predpisov a dekrétov prezidenta Ruska. Preto Ruská banka odporúča, aby v rámci postupov dodržiavania predpisov analyzovala dátumy nadobudnutia cenných papierov a kontrolovala protistrany v transakciách.
Okrem toho Banka Ruska zaviedla ďalšie obmedzenia, aby zabránila špekulatívnym transakciám a ich negatívnemu vplyvu na ruské kotácie. Depozitári a registrátori najmä nebudú môcť vykonávať obchody s cennými papiermi pripísanými z účtov zahraničných depozitárov alebo oprávnených držiteľov po dobu 6 mesiacov, s výnimkou cenných papierov zakúpených pred 1. marcom 2022. Polročná „karanténa“ zahŕňa aj cenné papiere, ktoré boli nakúpené nerezidentmi zo spriatelených krajín a kontrolovanými zahraničnými spoločnosťami (okrem rezidentov Bieloruskej republiky) od iných nerezidentov v období od 25. júna 2022 do dňa preklasifikovania depozitára typu „C“ na bežné účtovné depo. Okrem toho sú depozitári povinní viesť o takomto majetku samostatnú evidenciu.
Ruská banka objasňuje, že tieto obmedzenia sa nevzťahujú na akcie prijaté v dôsledku spätného odkúpenia depozitných certifikátov, ak ich investor vlastnil pred 1. marcom 2022. Inovácie sa nebudú vzťahovať na akcie, ktoré budú prijaté v súvislosti s uzavretím zmluvy o pôžičke cenných papierov alebo s druhou časťou repo obchodu, keď v rámci prvej časti obchodu boli prevedené vkladové potvrdenky osvedčujúce práva na tieto akcie. Nezahŕňa ani prípady, keď transakcie získali povolenie od vládnej komisie pre kontrolu zahraničných investícií v Ruskej federácii.