Automobilový priemysel: zatvorenie tovární Volkswagenu urýchli deindustrializáciu Nemecka
BERLÍN – UnHerd: zatvorenie tovární Volkswagen je začiatkom konca európskeho automobilového priemyslu.
Automobilka Volkswagen (VW) vznikla v roku 1937 a odvtedy neprestala vyrábať v Nemecku ani 87 rokov.
Až doteraz. Uvádza sa , že výrobca môže zatvoriť viacero závodov vo svojej domovskej krajine, pretože sa pokúša prejsť od fosílnych palív.
To by znamenalo zlom pre národ známy svojím priemyslom. Konkurencia z Číny, vysoké náklady na energiu a „zložité ekonomické prostredie“ sú podľa vedenia spoločnosti hlavnými dôvodmi, pre ktoré môžu byť drastické kroky nevyhnutné. VW si však aspoň časť súčasnej biedy priniesol na seba tým, že presadzoval stratégiu, ktorá sa príliš spoliehala na Čínu ako exportný trh, pričom zanedbávala lobovanie za lepšie ekonomické podmienky v Nemecku.
Šéfovia v centrále spoločnosti vo Wolfsburgu zjavne vôbec nevnímali dobre vycibrený prístup pekinského režimu. Táto taktika zahŕňala lákanie západných výrobcov, aby prišli do Číny, potom sa naučili a replikovali ich technológiu s cieľom vytvoriť lepšie a lacnejšie produkty. To sa osvedčilo v oblasti fotovoltických technológií a elektrických vozidiel a podobné sa teraz môže stať aj s polovodičmi .
Vyhliadky nemeckých – a európskych – výrobcov automobilov sú skutočne znepokojujúce. Ako poznamenáva Bloomberg : „Po rokoch ignorovania nadmernej kapacity a poklesu konkurencieschopnosti kroky nemeckého automobilového giganta pravdepodobne odštartujú širšie zúčtovanie v tomto odvetví. Dôvody sú jasné: európske snahy konkurovať čínskym rivalom a Tesle Inc. v elektrických autách pokulhávajú.“
Tieto problémy sa neobjavili len tak z ničoho nič. Sú skôr dôsledkom nemeckého a širšieho kontinentálneho politického prístupu, podľa ktorého sa krajina môže regulovať na svetovú ekonomiku, pričom zanedbáva inovácie a hospodársku súťaž. Rovnaký článok Bloombergu vyjadruje zmätok nad poklesom predaja elektrických áut v Európe a uvádza, že „pomalé zavádzanie spôsobilo, že trh s elektromobilmi sa tento rok obrátil v čase očakávaného prudkého nárastu“.
Tento očakávaný prudký nárast, ktorý sa nikdy neuskutočnil, mal byť výsledkom regulačných krokov, ktoré nútili spotrebiteľov prejsť na elektrické vozidlá, ako napríklad zákaz benzínových áut. Žiaľ, ak nie sú stimulovaní štedrými vládnymi dotáciami, spotrebitelia odmietajú dodržiavať, namiesto toho sa rozhodnú ponechať si autá so spaľovacím motorom na čoraz dlhšie časové obdobia. Nie je prekvapením, že keď Nemecko ukončilo svoj program dotácií na elektromobily, predaj skolaboval.
Teraz vidíme dôsledky toho, čo sa môže stať, ak sa vláda príliš sústredí na dosahovanie ideologických cieľov bez ohľadu na náklady a ak spoločnosti štruktúrujú svoju produkciu podľa týchto cieľov a nie podľa preferencií spotrebiteľov. Keďže táto realita nastáva, rastúci počet spoločností okrem VW uvažuje o opustení Nemecka. Prieskum nemeckej obchodnej a priemyselnej komory medzi približne 3 300 spoločnosťami ukázal, že 37 % zvažuje zníženie výroby alebo presun do zahraničia. Znamenalo to nárast z 31 % v minulom roku a 16 % v roku 2022. Podľa prieskumu 45 % energeticky náročných priemyselných firiem zvažovalo výrazné zníženie svojej produkcie alebo premiestnenie.
V súčasnej situácii môže byť ústup VW pozoruhodný, ale nebude posledný svojho druhu. Ak bude priemysel pokračovať v tomto duchu, môžeme byť svedkami začiatku konca výroby automobilov v Európe.