Analýza: Rakúsko trpí nadmernými turistami

VIEDEŇ – Na pozadí tvrdých opatrení, ktoré mnohé vlády prijímajú v boji proti nadmernému cestovnému ruchu, je najrušnejšou turistickou destináciou na svete Rakúsko.

Tu na každého miestneho obyvateľa pripadajú takmer štyria turisti. Ukázala to štúdia MoneyTransfers.com.

V publikácii sa uvádza, že zatiaľ čo Španielsko a Grécko čelia množstvu problémov s nadmernou turistikou, od preplnených mestských ulíc až po ohrozenie integrity ich prírodnej krajiny, nezaujali prvé miesto v pomere obyvateľov k turistom. Štúdia ukázala, že na každého obyvateľa Rakúska pripadá 3,6 turistu.

Populácia krajiny je len asi 9 miliónov, no ročne sem príde asi 32 miliónov turistov. Väčšina z nich je sústredená vo Viedni. Podľa mestského úradu pre cestovný ruch medzi rokmi 2022 a 2023 počet prenocovaní v meste vzrástol o 31 % na 17,3 milióna.

„Viedeň je však na veľké množstvo turistov zvyknutá a mnohé malé mestá a letoviská v Rakúsku, ktorých popularita medzi cestovateľmi tiež rastie, na to neboli pripravené rovnomenné jazero v spolkovej krajine Salzkammergut v rakúskych Alpách neďaleko Salzburgu.

Je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a cestovateľov láka svojimi malebnými domami zo 16. storočia v alpskom štýle na pozadí rozoklaných, zasnežených hrebeňov obklopujúcich horské jazero. Hallstadt každoročne navštívi viac ako milión turistov, ktorí veria, že sa stal prototypom kráľovstva Arendelle v populárnom kreslenom filme „Frozen“.

Pred pandémiou dosahovala pešia premávka v meste s iba 800 ľuďmi približne 10 000 návštevníkov denne, čo prinútilo starostu Hallstadtu Alexandra Scheutza zaviesť obmedzenia na počet autobusov a áut s turistami, ktoré majú povolený vstup do oblasti.

Okrem toho boli postavené ploty, ktoré bránili malebnému výhľadu na jedno z jazier, kde si turisti dychtivo robili selfie. Predpokladalo sa, že toto opatrenie by malo znížiť tok turistov. „Jediná vec, ktorá pomôže, je, ak tento fotografický spot už nebude fotografickým spotom,“ komentoval opatrenie Scheutz.

Zábrany v Hallstadte po negatívnej reakcii na sociálnych sieťach demontovali.

Mnoho krajín po celom svete začalo bojovať s nadmernou turistikou zavedením vstupných poplatkov do obľúbených destinácií, ako sú Benátky alebo hora Fuji, zvýšením daní za pobyty v hoteloch a zvýšením cien vstupeniek do múzeí a atrakcií.