Americkí a európski predstavitelia otvorili tému mierových rokovaní s Ukrajinou, hovoria zdroje

WASHINGTON – Rozhovory obsahovali veľmi široké náčrty toho, čoho sa Ukrajina možno bude musieť vzdať, aby dosiahla dohodu s Ruskom.

Napísali novinári   ,  a  z portálu NBCNEWS.

Americkí a európski predstavitelia začali potichu hovoriť s ukrajinskou vládou o tom, čo by mohli viesť k prípadným mierovým rokovaniam s Ruskom na ukončenie vojny , tvrdí jeden súčasný vysoký americký predstaviteľ a jeden bývalý vysoký americký predstaviteľ oboznámený s diskusiami.

Rozhovory obsahovali veľmi široké náčrty toho, čoho sa Ukrajina možno bude musieť vzdať, aby dosiahla dohodu, uviedli predstavitelia. Niektoré z rozhovorov, ktoré predstavitelia označili za chúlostivé, sa uskutočnili minulý mesiac počas stretnutia zástupcov z viac ako 50 krajín podporujúcich Ukrajinu, vrátane členov NATO, známeho ako kontaktná skupina pre obranu Ukrajiny, uviedli predstavitelia.

Diskusie sú potvrdením dynamiky vojensky na Ukrajine a politicky v USA a Európe, uviedli predstavitelia.

Začali kvôli obavám medzi americkými a európskymi predstaviteľmi, že vojna sa dostala do patovej situácie a ohľadom schopnosti pokračovať v poskytovaní pomoci Ukrajine , uviedli predstavitelia. Predstavitelia Bidenovej administratívy sa tiež obávajú, že Ukrajine dochádzajú sily, zatiaľ čo Rusko má zdanlivo nekonečné zásoby, uviedli úradníci. Ukrajina má tiež problémy s náborom a nedávno zaznamenala verejné protesty proti niektorým z požiadaviek prezidenta Volodymyra Zelenského na dobu neurčitú.

A v americkej vláde je znepokojený tým, o koľko menšiu pozornosť verejnosti získala vojna na Ukrajine od začiatku vojny medzi Izraelom a Hamasom takmer pred mesiacom, uviedli predstavitelia. Úradníci sa obávajú, že presun by mohol sťažiť zabezpečenie ďalšej pomoci pre Kyjev.

Niektorí americkí vojenskí predstavitelia súkromne začali používať výraz „patová situácia“ na opis súčasnej bitky na Ukrajine, pričom niektorí tvrdia, že môže ísť o to, ktorá strana dokáže udržať vojenskú silu najdlhšie. Žiadna zo strán nerobí veľké pokroky na bojisku, ktoré dnes niektorí americkí predstavitelia označujú za vojnu o centimetroch. Predstavitelia tiež súkromne uviedli, že Ukrajina má pravdepodobne čas len do konca roka alebo krátko potom, kým by sa mali začať naliehavejšie diskusie o mierových rokovaniach. Americkí predstavitelia sa podelili o svoje názory na takúto časovú os s európskymi spojencami, uviedli predstavitelia.

„Akékoľvek rozhodnutia o rokovaniach sú na Ukrajine,“ uviedla vo vyhlásení Adrienne Watsonová, hovorkyňa Národnej bezpečnostnej rady. “Zameriavame sa na to, aby sme naďalej pevne podporovali Ukrajinu, keď bráni svoju slobodu a nezávislosť proti ruskej agresii.”

Predstaviteľ administratívy tiež poznamenal, že USA sa zúčastnili s Ukrajinou na diskusiách o rámci mierového summitu, ale povedal, že Biely dom „v súčasnosti nevie o žiadnych iných rozhovoroch s Ukrajinou o rokovaniach“.

Otázky o vojenskej sile

Prezident Joe Biden sa podľa dvoch ľudí oboznámených s touto záležitosťou intenzívne sústredil na vyčerpávajúce sa vojenské sily Ukrajiny.

„Právna sila je momentálne na vrchole záujmu administratívy,“ povedal jeden. USA a ich spojenci môžu Ukrajine poskytnúť zbrane, povedala táto osoba, „ale ak nemajú kompetentné sily na ich použitie, nerobia to. veľa dobrého”

Biden požiadal Kongres, aby schválil dodatočné financovanie pre Ukrajinu, ale zatiaľ sa v úsilí nepodarilo napredovať pre odpor niektorých republikánov z Kongresu. Biely dom vo svojej najnovšej žiadosti spojil pomoc Ukrajine a Izraelu. To má podporu medzi niektorými republikánmi v Kongrese, ale iní zákonodarcovia GOP povedali, že budú hlasovať iba za balík pomoci len pre Izrael.

Pred začatím vojny medzi Izraelom a Hamasom predstavitelia Bieleho domu verejne vyjadrili presvedčenie, že dodatočné finančné prostriedky pre Ukrajinu prejdú Kongresom do konca tohto roka, pričom v súkromí pripustili obavy, aké ťažké to môže byť.

Biden ubezpečoval spojencov USA, že Kongres schváli ďalšiu pomoc Ukrajine a na túto tému plánoval veľký prejav. Keď teroristi Hamasu 7. októbra zaútočili na Izrael, pozornosť prezidenta sa presunula na Blízky východ a jeho prejav na Ukrajine sa zmenil na prejav v Oválnej pracovni o tom, prečo by USA mali finančne podporovať Ukrajinu a Izrael.

Je Putin pripravený rokovať?

Bidenova administratíva nemá žiadne náznaky, že by ruský prezident Vladimir Putin bol pripravený rokovať s Ukrajinou, uviedli dvaja americkí predstavitelia. Západní predstavitelia tvrdia, že Putin stále verí, že môže „prečkať Západ“ alebo pokračovať v boji, kým USA a ich spojenci nestratia domácu podporu na financovanie Ukrajiny alebo kým nebude boj o zásobovanie Kyjeva zbraňami a muníciou príliš nákladný, uviedli predstavitelia.

Ukrajina aj Rusko sa snažia udržať krok s vojenskými dodávkami. Rusko zintenzívnilo výrobu delostreleckých nábojov a podľa západného predstaviteľa môže byť v najbližších rokoch schopné vyrobiť 2 milióny nábojov ročne. Rusko však minulý rok na Ukrajine vystrelilo odhadom 10 miliónov nábojov, povedal predstaviteľ, takže sa bude musieť spoliehať aj na iné krajiny.

Bidenova administratíva od ruskej invázie vo februári 2022 podľa Pentagonu minula 43,9 miliardy dolárov na bezpečnostnú pomoc pre Ukrajinu. Americký predstaviteľ povedal, že administratíve zostáva asi 5 miliárd dolárov, ktoré môže poslať Ukrajine, kým sa minú peniaze. Pre Ukrajinu by nezostala žiadna pomoc, ak by administratíva nepovedala, že zistila účtovnú chybu vo výške 6,2 miliardy dolárov z niekoľkomesačného nadhodnocovania zariadení odoslaných do Kyjeva.

Podpora verejnosti skĺzne

Pokrok v ukrajinskej protiofenzíve je veľmi pomalý a nádej, že Ukrajina urobí významný pokrok, vrátane dosiahnutia pobrežia v blízkosti ruských frontových línií, sa stráca. Nedostatok výrazného pokroku na bojisku na Ukrajine nepomáha v snahe zvrátiť klesajúci trend verejnej podpory posielania ďalšej pomoci, uviedli predstavitelia.

Prieskum Gallupovho inštitútu zverejnený tento týždeň ukazuje klesajúcu podporu pre posielanie ďalšej pomoci Ukrajine, pričom 41 % Američanov tvrdí, že USA robia príliš veľa pre pomoc Kyjevu. To je významná zmena oproti stavu spred troch mesiacov, keď 24 % Američanov uviedlo, že sa tak cítia. Prieskum tiež ukázal, že 33 % Američanov si myslí, že USA robia pre Ukrajinu správne, zatiaľ čo 25 % uviedlo, že USA nerobia dosť.

 

Nálada verejnosti na pomoc Ukrajine sa v Európe tiež začína zmierňovať.

Ako stimul pre Zelenského, aby zvážil rokovania, by NATO mohlo ponúknuť Kyjevu určité bezpečnostné záruky, a to aj bez toho, aby sa Ukrajina formálne stala súčasťou aliancie, uviedli predstavitelia. Ukrajinci si tak môžu byť podľa predstaviteľov istí, že Rusko odradí od ďalšej invázie.

V auguste poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan novinárom povedal: „Nemyslíme si, že konflikt je patová situácia. Namiesto toho, povedal Sullivan, Ukrajina zaberá územie na „metodickom a systematickom základe“.

Západný predstaviteľ však pripustil, že ani na jednej strane sa už nejaký čas veľa nehýbalo a s blížiacim sa chladným počasím bude pre Ukrajinu alebo Rusko ťažké prelomiť tento vzorec. Úradník povedal, že to nebude nemožné, ale bude to ťažké.

Americkí predstavitelia tiež odhadujú, že Rusko sa túto zimu opäť pokúsi zasiahnuť kritickú infraštruktúru na Ukrajine, pričom sa pokúsi prinútiť niektorých civilistov, aby vydržali mrazivú zimu bez tepla alebo elektriny.

Predstavitelia administratívy očakávajú, že Ukrajina bude chcieť viac času na boj na bojisku, najmä s novým, ťažším vybavením, „ale stále viac narastá pocit, že je príliš neskoro a je čas uzavrieť dohodu,“ povedal bývalý vysoký predstaviteľ administratívy. Nie je isté, že by Ukrajina podnikla ďalšiu jarnú ofenzívu.

Jeden vysoký predstaviteľ administratívy zatlačil späť na akúkoľvek predstavu o tom, že USA postrčia Ukrajinu k rozhovorom. Ukrajinci, ako povedal predstaviteľ, „sú na hodinách z hľadiska počasia, ale nie sú na hodinách z hľadiska geopolitiky“.

 

Veľká brána Kieva
The Greate Gatex of Kyjeva
Poď von, z veže láskyCome forth, from love’s spireZrodený v ohni života,Born in life’s fire,Zrodený v ohni životaBorn in life’s firePoď von, z veže láskyCome forth, from love’s spireV horení všetci [naši] túžiaIn the burning, all are [of our] yearningAby bol životFor life to beA v bolesti bude [musí] byť ziskAnd in pain there will [must] be gainNový život!New Life!
Miešanie, slané prúdyStirring in, salty streamsA tmavé skryté švyAnd dark hidden seamsKde žiari fosílne slnkoWhere the fossil sun gleams
Boli poslaní z [do] bránThey were, sent from [to] the gatesRiaďte sa prílivmi osuduRide the tides of fateRiaďte sa prílivmi osuduRide the tides of fateBoli poslaní z [do] bránThey were, sent from [to] the gatesV horení všetci [naši] túžiaIn the burning all are [of our] yearningAby bol životFor life to be
(Emerson, Lake and Palmer, 1971)