Americké úrady začali v strachu hasiť požiar pred zopakovaním masívneho kolapsu z roku 2008

Americké úrady berú bankrot do vlastných rúk, aby potlačili finančnú krízu

Americké regulačné orgány uviedli, že vkladatelia bánk v Silicon Valley dostanú plnú náhradu. Úrady sa snažia podporiť bankový systém v dôsledku kolapsu veriteľa odhalením opatrení na núdzové financovanie a zatvorením druhej finančnej inštitúcie.V nedeľu Federálny rezervný systém oznámil novú úverovú linku zameranú na poskytovanie dodatočného financovania oprávneným inštitúciám, aby sa zabezpečilo, že „banky dokážu uspokojiť potreby všetkých svojich vkladateľov“. Americká centrálna banka uviedla, že je “pripravená riešiť akékoľvek problémy s likviditou, ktoré môžu nastať”.

Mechanizmus Fedu je súčasťou širšieho úsilia regulačných orgánov vrátane ministerky financií Janet Yellen, predsedu Fedu Jaya Powella a Martina Grunberga z Federálnej korporácie pre poistenie vkladov, aby sa zabránilo prelievaniu vo finančnom systéme a ubezpečili klientov, že ich peniaze sú v bezpečí. druhý – najväčší bankový krach v histórii USA.

Tento krok prichádza po turbulentnom víkende poznačenom chaotickým hľadaním potenciálneho kupca pre SVB a regulačnou odstávkou Signature Bank so sídlom v New Yorku.

Takzvaný Bank Term Financing Program bude ponúkať pôžičky až na jeden rok veriteľom, ktorí priložia kolaterál, vrátane amerických štátnych dlhopisov a iných „akceptovateľných aktív“, ktoré budú ocenené nominálnou hodnotou.

Program odstráni “potrebu inštitúcie rýchlo predať tieto cenné papiere v čase stresu” a bude postačovať na pokrytie všetkých nepoistených amerických vkladov, uviedol Fed. Podporí to ministerstvo financií, ktoré preinvestuje 25 miliárd dolárov. Diskontné okno, kde môžu banky získať prístup k financovaniu s malou pokutou, zostáva „otvorené a dostupné,“ dodala centrálna banka.

Regulačné úrady uviedli, že všetci sporitelia SVB budú mať prístup k svojim peniazom v pondelok, rovnako ako sporitelia Signature Bank, Jeho aktíva boli umiestnené pod kontrolu FDIC a sú na predaj.

 

Úradníci v nedeľu uviedli, že daňoví poplatníci neutrpia žiadne straty súvisiace s vkladmi do SVB alebo Podpisu. Akýkoľvek deficit by bol financovaný daňou zo zvyšku bankového systému. Dodali, že akcionári a niektorí držitelia nezabezpečeného dlhu nebudú chránení.

Viacerí investori rizikového kapitálu uviedli, že Signature je po SVB najzraniteľnejším veriteľom, keďže má tiež koncentrovanú klientskú základňu, významný podiel kryptomien a technologických spoločností a vysoký podiel nepoistených vkladov.

Podľa správy regulátorov z 89 miliárd USD vkladov spoločnosti Signature bolo 90 % na konci minulého roka nepoistených FDIC. Zhruba pätina jej celkových vkladov bola k 31. decembru v digitálnych aktívach.

Gary Gensler, predseda Komisie pre cenné papiere a burzu, vo vyhlásení v nedeľu prisľúbil, že „vyšetrí a podnikne donucovacie opatrenia“ za porušenie federálneho zákona o cenných papieroch.

Vysoký predstaviteľ ministerstva financií v nedeľu novinárom povedal, že Yellenová konzultovala s americkým prezidentom Joeom Bidenom pred schválením plánu implementácie „výnimky zo systémového rizika“, ktorá umožní všetkým sporiteľom SVB a Signature v pondelok prístup k svojim peniazom. V situácii SVB nebol dostatok času na to, aby sa kupujúci objavil a dokončil úspešnú aukciu.

Biden vo vyhlásení uviedol, že je rád, že jeho ekonomický tím „našiel rýchle riešenie, ktoré chráni amerických pracovníkov a malé podniky a udržiava náš finančný systém v bezpečí“, zatiaľ čo „doláre daňových poplatníkov nie sú ohrozené“.

Vysoký predstaviteľ ministerstva financií poprel, že by tento krok predstavoval záchranný balík, pretože akcionári a držitelia dlhopisov týchto dvoch bánk boli „zničení“. Predstaviteľ uviedol, že „ekonomika zostáva v dobrom stave“ a finančný systém má silnejšie „základy“ ako v roku 2008.

Anat Admati, profesor financií na Stanfordskej univerzite, povedal, že regulačné orgány v posledných rokoch umožnili bankovému systému, aby sa opäť stal krehkým, a nemali inú možnosť, ako zachraňovať Silicon Valley Bank.

“Keď príde k tomuto bodu a ste rukojemníkom, nemôžete robiť nič iné,” povedal Admati. “Ale neexistuje na to iné slovo, ako to nazvať spasením.”

Tento krok zdôraznil obavy amerických regulačných orgánov z potenciálneho prelievania, čo motivovalo Fed k vytvoreniu nástroja na zabránenie výberov bánk. Vysoký predstaviteľ ministerstva financií povedal, že vidia „podobnosť“ v situáciách s niektorými rovesníkmi SVB a Signature a chcú zabezpečiť, aby prispievatelia náhle neodišli.

Ani SVB, ani Signature – poprední poskytovatelia pôžičiek pre startupovú komunitu a kryptopriemysel – pravdepodobne nezískajú konkurenčnú banku, pretože všetci potenciálni kupci už prevzatie odmietli, hovoria ľudia s priamou znalosťou rokovaní a pracujúci s SVB a vláda.

Veľká americká banka PNC a kanadská RBC boli pozvané, aby kúpili SVB, ale odmietli predložiť ponuku, hovoria ľudia s priamou znalosťou veci.

Päť najväčších bánk v Amerike, vrátane JPMorgan a Bank of America, tiež nebude kupujúcimi, povedali ľudia.

Aby obchod mal zmysel pre každého kupujúceho, vláda USA by musela pokryť časť straty, povedal človek, ktorý spolupracuje s SVB.

Okrem toho bola najatá investičná banka Centerview Partners so sídlom v New Yorku, aby predala neodberateľské depozitné aktíva SVB, vrátane jej investičnej banky a kapitálového podnikania, uviedli ľudia s priamou znalosťou veci.

Ďalšie správy od Joshuu Franklina a Stephena Gandela v New Yorku, Stephanie Palmovej vo Washingtone DC a Georga Hammonda v San Franciscu.