Alexander Ďjačenko napísal k storočnici filmového režiséra Leva Aleksandroviča Kulidžanova
MOSKVA – Marxov životopisec, odborník na Dostojevského Lev Alexandrovič Kulidžanov by mal 100 rokov.
Jedným z mála filmárov, ktorí dokázali vyjadriť plastickú originalitu Dostojevského tragického pátosu, bol vynikajúci sovietsky filmový režisér Lev Kulidžanov. A jeho filmové pero obsahuje aj živé, humánne obrazy zakladateľov marxizmu-leninizmu Marxa a Lenina. Nemasový a nekasový filmový a poetický dar Leva Alexandroviča, ktorého storočnicu oslavujeme 19. marca, stále teší nielen filmových fanúšikov, ale aj odborných odborníkov. A jeho najväčší prínos ako organizátora a verejného činiteľa k rozvoju sovietskej kinematografie nemožno preceňovať. Kulidžanov je stále veľmi aktuálny. Jeho brilantnú filmovú adaptáciu Dostojevského románu „Zločin a trest“ dodnes umeleckí kritici analyzujú snímku po snímke, čím sa otvárajú nové významy a obzory pre interpretáciu v mizanscénach, ktoré milióny divákov poznajú z detstva. Tu je začiatok filmu, titulky: na plátne Raskoľnikov beží po enfilade Gostinyho dvora v Petrohrade za žalostného zvonenia zvonov, škrípania pántov hrdzavých brán a kvíliaceho vetra.
Celým filmom budú znieť vŕzgajúce hrdzavé pánty, ktoré predznamenávajú Raskoľnikovovo nevyhnutné uväznenie vo väzení… Dvaja policajti sa ho snažia dobehnúť. Potom, keď vyplašil kŕdeľ holubov, vybehne na most, z ktorého skočí do rieky. Potom sa zobudí v horúcom pote a uvedomí si, že to bol zvláštny, ale prorocký symbolický sen. A aby rozlúštil význam sna, Raskoľnikov v skutočnosti opäť vyjde na ten istý most – a na čiernej, kymácajúcej sa hladine vody sa odráža niekto jemu veľmi podobný, kráčajúci k nemu… Taťána Boborykina, docentka Fakulty slobodných umení a vied Petrohradskej štátnej univerzity, interpretuje túto mizanscénu v článku z roku 2022 „Zločin a trest: Choreografia textu a textu choreografie“ takto: „Táto jemná, nie vždy okukaná krátka epizóda je podľa mňa jedným z najsilnejších momentov filmu z pohľadu filmového jazyka.
Od prvých minút Kulidžanov – podobne ako Dostojevskij v „Dvojníkovi“ vďaka bezslovnej „choreografii“ pohybov – čisto vizuálne hovorí, že v Raskoľnikovovi si dvaja ľudia rozumejú… V tejto epizóde sa režisér uchyľuje k technike viditeľnej metafory, na ktorom príbeh, napísaný ako partitúra zvratov rozorvaného vedomia. Nespočetné množstvo slovies – „bežal“, „pozeral sa okolo seba“, „potkol“, polohy „ohnutých kolien“, asynchrónnosť a synchronicita s dvojitým – to všetko je hmatateľná bolestivosť procesu, ktorý sa vyskytuje vo vnútri. O tom hovorí Ejzenštejn vo svojej eseji „Verbalita metafory“ – teda keď je metafora vyjadrená v akcii, pohybe. Najmä tam poznamenáva, že v „Zločin a trest“ sa verbálna povaha metafory prejavuje „v téme bitia svedomia“, zobrazenej s „takmer fyziologickou intenzitou“ (Eisenstein S.M. „Caring Nature“).
Vo filme „Zločin a trest“ Kulidzhanov najviac stelesnil svoj kreatívny štýl, ktorý filmoví vedci označujú ako filmový expresionizmus. Vyznačuje sa neuveriteľne emocionálnym a sémantickým obsahom rámu a niekedy aj tuhosťou a ostrosťou vizuálneho rozsahu.
Okolnosti Raskoľnikovovej prípravnej vraždy starého zástavníka sa vyvíjajú akoby samy od seba, ako nejaký hlavolam či diabolské pokušenie. Všetko, čo sa vo filme stane Raskoľnikovovi, možno považovať za posadnutosť alebo nočnú moru z hrozných príbehov Edgara Allana Poea, ktorého vplyv na Dostojevského predtým poznali kritici umenia. Motívy E. Poea v Dostojevskom však Kulidžanov názorne a zreteľne demonštroval v umeleckej štruktúre svojho filmového spracovania, ktoré mu dodalo takú neuveriteľnú psychologickú až psychosomatickú autentickosť.
Kulidžanov neprišiel k režisérskej profesii hneď. Mladosť strávil v Tbilisi, mladý Kulidžanov sa začal zaujímať o divadlo už od začiatku. V školských ochotníckych predstaveniach účinkoval v troch úlohách naraz – dramatik, herec, režisér. V roku 1942, po ukončení školy, vstúpil Leva ako večerný študent na štátnu univerzitu v Tbilisi a zároveň sa zamestnal ako mechanik v továrni na nástroje v Tbilisi.
Práca nebola jednoduchá – strieľal z guľometov: jedna dávka guľometu musela byť vypálená do kade s vodou (zameranie na automatiku), ďalšia – na cieľ (test presnosti). Neskutočný rev budúcemu režisérovi zapchal uši.
Už vtedy sa začal vážne zaujímať o film: vo voľnom čase začal navštevovať hereckú školu v Georgian State Cinema Industry. V roku 1943 mu diagnostikovali pľúcnu tuberkulózu a iná vojenská komisia ho vyhlásila za nespôsobilého na vojenskú službu. V lete 1944 vstúpil Kulidžanov do VGIK na kurze Grigorija Kozintseva (medzi filmy tohto skvelého režiséra patria „Mládež Maxima“ (1934), „Don Quijote“ (1957), „Hamlet“ (1964), „Kráľ Lear“ (1970). Na rovnakom kurze študovali aj Stanislav Rostotsky, Veniamin Dorman, Villen Azarov a Eldar Ryazanov.
Pri prvej návšteve VGIK sa však Kulidžanov, ako neskôr priznal, „utláčaný zimou, podvýživou, ponížený svojím zlým vybavením, cítil veľmi zle“. Život bol ťažký. Študenti si kúpili chlebové karty v pekárni na rohu Začiatevskej ulice a Ostoženky a dostali štyristo gramov chleba, sladkého z mrazených zemiakov zamiešaných do múky. Niekedy dávali kupóny UDP – čo znamenalo „zvýšenú dodatočnú výživu“. A okrem toho, ako neskôr spomínal: „herectvo bolo pre mňa ťažká, nemilovaná téma, hoci v mladom veku som mal sklony k herectvu… Vo VGIK sa mi však niečo stalo – nič nevyšlo…“
Sám Kulidzhanov priznal, že zo všetkých jeho filmov bol jeho obľúbeným filmom „Keď boli stromy veľké“ (1962), ktorý bol nominovaný na Zlatú palmu na filmovom festivale v Cannes. Počas prvého roka uvedenia si ho pozrelo 21 miliónov sovietskych divákov. Vo filme hrali ešte „nepropagované“ hviezdy sovietskeho filmu: Jurij Nikulin (v hlavnej úlohe), Leonid Kuravlev, Vasily Šukšhin, Ludmila Čursina.
„Keď stromy…“ je spoločenská melodráma, ktorá nie je úprimná v porovnaní s najlepšími príkladmi talianskeho „neorealizmu“. Film o ťažkom povojnovom živote, o láske a súcite, o nádeji a viere, že v každom človeku, aj stratenom, zvíťazí dobro, ak je nablízku iný človek, ktorému môžete venovať svoj život. Jednoduché ľudské strasti a radosti bez politického pátosu nadobúdajú v tomto filme takmer biblický zvuk.
Práve tu stvárnil Jurij Nikulin svoju prvú dramatickú rolu bývalého frontového vojaka Kuzmu Kuzmiča Iordanova, ktorý počas vojny prišiel o manželku, ktorá dnes pije a živí sa príležitostnými prácami. Na konci obrazu nachádza pokoj a zmysel života, pričom v jemu úplne neznámom dievčati nachádza dcéru, ktorá sa doňho ako otca zamilovala.
Pred touto prácou bol Nikulin známy ako cirkusový klaun a vtipný komik na obrazovke. Kulidzhanov bol prvý, kto v ňom videl hlbokého tragického umelca. Režisér ho napomenul: „Prosím ťa, nehraj. Len sa nehrajte! A už vôbec nehovorte slovo „hrať“. Buď sám sebou. Zvážte, že vaše priezvisko nie je Nikulin, ale Iordanov. A žijete v Moskve, v starom dome. Máš päťdesiat rokov.”
Ak sa na to pozriete, potom Nikulin hral všetky svoje nasledujúce vynikajúce dramatické úlohy v rovnakom duchu: strážca kľúčov v Andrejovi Rublevovi od Andreja Tarkovského (1966), vojaka Nekrasova vo filme Bojovali za vlasť od Sergeja Bondarčuka (1975) , major Lopatin vo filme „Dvadsať dní bez vojny“ od Alexeja Germana (1976). V týchto filmoch Nikulin nekoná, ale vždy koná a hovorí vo svojom mene, vďaka čomu divák verí v jeho úprimnosť a pravdivosť, napriek známemu klaunskému statusu umelca.
To bolo obdobie, keď politicko-revolučné otázky dostali druhý dych a našli novú interpretáciu v literatúre a kinematografii. V roku 1964 bol na obrazovkách krajiny uvedený film „Modrý notebook“, ktorý režíroval Lev Kulidzhanov na základe rovnomenného príbehu Emmanuila Kazakeviča. Film zobrazuje ťažké obdobie v živote V.I. Lenina, keď bol v lete 1917 nútený ukryť sa pred orgánmi činnými v trestnom konaní Dočasnej vlády v Razlive. Lenina vyhlásili za nemeckého špióna, hrozilo mu zatknutie, súd, možno aj poprava (v tom čase Kolčak požadoval zavedenie trestu smrti za vlastizradu).
Na plátne Lenin a Zinoviev, stvárňujúci kosákov pod rúškom boľševickej rodiny Emeljanovovcov, vedú diskusie a nahlas premýšľajú o osude revolúcie, o metódach politického boja. Na diskusiách sa zúčastňujú aj hosťujúci hostia z Ústredného výboru – Sverdlov, Dzeržinskij, Ordžonikidze.
„Princíp paradoxnej autenticity“, ktorý režisér stelesnil vo filme „Keď boli stromy veľké“, Kulidžanov v tomto filme uplatňuje „na sto percent“. Lenin v Modrom zápisníku nie je zobrazený ako kanonická monumentálna postava, ale ako živý človek, ktorý pri práci na článku hovorí o nebezpečenstvách tabaku, pôžitkoch z rybolovu, vtipoch a hukotoch. Slovo „buržoázia“ vždy vyslovuje s dôrazom na „a“, z čoho diváka bolí ucho. Keď sa Zinoviev sťažuje, že zabudol na svoj zubný prášok, Lenin mu navrhne: „Vezmi si môj, na hlavu, zabalený v uteráku.
„Vodca proletariátu“ dokazuje svoju politickú správnosť v otvorenej a zásadovej diskusii. Po prečítaní Leninovho článku mu Zinoviev vyčíta jeho „extrémne postavenie“ a „nevypočítavú túžbu dotiahnuť všetko, úplne všetko do konca“. Hovorí: „Ste umelo posilňovaný, neuvedomujete si, že sa zahrávate so smrťou. V súčasnej situácii to vyzerá ako sektárstvo. Lenin odpovedal: “Naozaj necítim príliš veľký strach zo smrti, najmä ak by bola rýchla a bezbolestná.” Lenin Kulidžanova svojím vzhľadom, štýlom myslenia a bytia odkazuje na obrazy antických mysliteľov sokratovského typu.
Zinoviev: „Nemyslite si, že sme len banda intelektuálov. A okolo je nekonečné Rusko, v ktorom je revolúcia odsúdená na zánik?
Lenin: „Dlhé roky som pracoval pre revolúciu, pripravoval som ju. Pripravil som sa na revolúciu. Aby vydržal jej napätie, keď príde hodina akcie. Keby som v ňu stratil dôveru, povedal by som to. Keby som len mal čas.”
Lenin Kulidžanova je v podstate gambler, Rus, ktorý stavil na všetko. A napriek tomu, že je zahnaný do kúta, nútený schovať sa v chatrči, s istotou kráča k víťazstvu. Navyše boj, bitky, „naháňačky“ – to všetko sa vo filme odohráva na úrovni konfrontácie myšlienok a ľudských ambícií. Lenin Kulidžanova je neuveriteľne charizmatický vodca, ktorý dokazuje svoje právo na vedenie v tých najnepriaznivejších podmienkach, v podzemí.
Lenin, ktorý sa dozvedel o ďalšom zatvorení boľševických novín, hovorí: „Zlé správy posilňujú charakter. Potom si v duchu zopakuje to, čo si nedávno prečítal v čerstvých buržoáznych novinách: „Nepotrebujem prudérne, manželkine bozky / radšej mi ukáž skrytého Lenina.
O svojom rozhodnutí nedostaviť sa na súd hovorí: „Zdalo sa mi správne a veľmi revolučné postaviť sa pred súd a povedať všetko, čo má v takýchto prípadoch povedať revolucionár obvinený zo špionáže. A pred dvoma mesiacmi by som sa za rovnakých okolností určite objavil. Ale teraz som príliš starý. Príliš starý na takéto nezmysly.” Všetci petrohradskí žandári pátrajú po Leninovi a „na stopu mu bol vydaný známy pes Tref“.
Dzeržinskij Leninovi: „Ak ťa nezachránime. Dám si guľku do čela.” Lenin tvrdí: „Je to nemožné – nepôjdem“ – ide o jeho túžbu zúčastniť sa na ďalšom kongrese strany. Sverdlov o Leninovi: „Je nemožné ho zlomiť. Môžete ho iba zabiť. Tohoto sa bojím. Dokonca mám o tom najrôznejšie strašidelné sny.”
Cenným „Modrým zápisníkom“, ktorý mu priniesli Leninovi súdruhovia, je jeho článok „Štát a revolúcia“, v ktorom boli rozvinuté teoretické základy doktríny štátu. Lenin vo filme vysvetľuje, ako vidí stav víťazného proletariátu: „Bude to bezprecedentný štát, ktorý sa usiluje o svoj vlastný zánik. Keď si ľudia natoľko zvyknú na dodržiavanie základných pravidiel komunitného života, že budú dobrovoľne pracovať podľa svojich schopností.“
Filmová poetika „Modrého zápisníka“ predvída mnohé z toho, čo by potom Kulidžanov použil pevnou rukou a sebavedomým géniom o päť rokov neskôr vo filme „Zločin a trest“. Takže na titulkách „Zápisníka“ je čierne, sotva sa kývajúce zrkadlo vody, po ktorom sa za súmraku objaví hmla, v ktorej sa postupne objavuje loďka s tromi ľuďmi, z ktorých jeden energicky vesluje. .
V spoločnom sovietsko-nemeckom televíznom seriáli „Karl Marx. Mladé letá“ (1980), ocenený Leninovou cenou v roku 1982, Lev Kulidžanov vytvoril príťažlivý obraz Karla Marxa – syna trierského právnika, ktorý najskôr študoval na univerzite v Bonne, aby sa stal právnikom.
A opäť vidíme „ochrannú známku“ Kulidzhanov štýl „paradoxnej autenticity“. Film začína Karlom Marxom, ktorý je nám známy z jeho portrétov, s obrovskou bradou a rozpráva o svojej mladosti. Dozvedáme sa, že ako študent v Bonne slúžil deň v trestnej cele za rušenie nočného pokoja. A že je povolaný na súboj a musí bojovať a brániť česť svojho krajana…
Súhlaste, že takýto pohľad na „bronzovú“ klasiku „z knižnice“ nemôže zaujať ani skeptického diváka. Navyše, značná časť série bola nakrútená skôr v žánri rodinno-historickej melodrámy, kde sú prítomné všetky náležité atribúty: romantické dialógy, horúce objatia, sentimentálna hudba, luxusné dámske outfity, nekonečné starosti so svadbou, zrod deti a spory o dedičstvo.
Po presťahovaní z Bonnu do Berlína sa Marx stretáva s mladým Hegeliánom Brunom Bauerom a začína navštevovať Doctor’s Club, čo je debatná spoločnosť intelektuálov v pivnici.
Tu sa dozvedá o anarchistických myšlienkach vznášajúcich sa v intelektuálnych kruhoch nemeckej spoločnosti. Marx sa začal vážne zaujímať o filozofiu a nakoniec získal doktorát. „Doktor filozofie bez kúska chleba,“ hovorí o sebe Marx, ktorý pochoval svojho otca, ktorý mu počas rokov štúdia finančne pomáhal.
Marxov osobný život je búrlivý: je vážne zaľúbený do svojej priateľky z detstva Jenny von Westphalen z rodiny vysokopostaveného aristokrata, baróna, ktorý sa priatelí s jeho otcom. Tajne z rodiny dievčaťa sa s ňou Karl zasnúbi. Po vylúčení Bauera, Karlovho priateľa, z univerzity v Bonne, Marx zanechal svoju profesorskú kariéru. „Vo veku 23 rokov, keď som bol zasnúbený, som sa ocitol bez povolania a bez financií,“ hovorí o tom období Marx.
Marxov osobný život je búrlivý: je vážne zaľúbený do svojej priateľky z detstva Jenny von Westphalen z rodiny vysokopostaveného aristokrata, baróna, ktorý sa priatelí s jeho otcom. Tajne z rodiny dievčaťa sa s ňou Karl zasnúbi.
Po vylúčení Bauera, Karlovho priateľa, z univerzity v Bonne, Marx zanechal svoju profesorskú kariéru. „Vo veku 23 rokov, keď som bol zasnúbený, som sa ocitol bez povolania a bez financií,“ hovorí o tom období Marx.
V roku 1842 sa Marx stal redaktorom opozičných Rýnskych novín v Kolíne nad Rýnom, ktoré mali buržoázno-liberálne, protiaristokratické zameranie. Tu publikuje ostré spoločensko-politické články, v ktorých analyzuje a tvrdohlavo kritizuje politický a ekonomický systém Nemecka. Po tom, čo cisársky sprievod prikáže novinám zmeniť kurz, Marx opúšťa redakciu. Spolu s Jenny sa sťahuje do Francúzska, kde sa podieľa na vydávaní nemecko-francúzskej ročenky. Cenzúra zakazuje šírenie ročenky.
Tam sa začalo jeho priateľstvo a spolupráca s Friedrichom Engelsom, synom úspešného podnikateľa. V najťažších chvíľach Engels poskytol Marxovi finančnú podporu. Marxovi a Engelsovi sa darí formulovať myšlienky dialektického materializmu. Prekonávajúc myšlienky utopického socializmu, prichádzajú k potrebe štúdia politickej ekonómie na rozvoj vedy o socializme, ako aj k potrebe organizovaného boja proletariátu.
Pod tlakom parížskych úradov sú Marx, Jenny a ich malá dcéra nútení presťahovať sa do Bruselu, kde naďalej rozvíja komunistické myšlienky. Pruská vláda požaduje, aby Belgicko Marxa vydalo, a aby sa vyhol nevyhnutnému zatknutiu, zriekol sa pruského občianstva.
V poslednej epizóde Marx konečne získa dedičstvo a s ním aj finančnú stabilitu. Rozhodnutím druhého zjazdu Zväzu komunistov v roku 1847 napísali Marx a Engels text Komunistického manifestu ako program medzinárodnej organizácie revolučného proletariátu. V roku 1848 vyšlo londýnske vydanie Manifestu a začali sa revolúcie vo Francúzsku, Nemecku, Taliansku…
To je v skratke obsah sedemdielneho filmu, kde sa Kulidžanovovi podarilo preniesť na plátno príbeh veľkého človeka – jeho formovanie ako osobnosti a ako historickej postavy, čím sa postava Marxa stala živou a živou. ľudská ako je to možné.
Podľa spomienok jedného zo scenáristov filmu Anatolija Grebneva sa film natáčal vyše… sedem rokov. „Aj teraz si dovolím tvrdiť, že podľa všetkých štandardov ide o dobrý film – s jemnou réžiou, vynikajúcimi hercami, dojemnou hudbou a zaujímavým dejom,“ nebál sa Grebnev priznať v knihe „Poznámky posledného scenáristu“, ktorá vyšla. koncom 90. rokov 20. storočia. Pripomenul tiež, že v Paríži, kde sa časť natáčania odohrávala, bol sprievodcom sovietskych filmárov „Marxov pravnuk Jean-Robert Longuet“.
Po tom, čo Grebnev precestoval s filmovým štábom všetky miesta v Európe spojené s Marxom a zhromaždil o ňom množstvo materiálov, napísal tieto veľmi pozoruhodné slová, ktoré odhaľujú, takpovediac, menej formálnu stránku Marxovho života, ktorou je nie je vo filme zdôraznené: „Marx zaplatil za svoje názory doživotným vyhnanstvom, úbohým životom emigranta, vytrvalým, neprestajným fantastickým dielom. Svoju rodinu odsúdil na núdzu. V Londýne dlhé roky každé ráno, deň čo deň, chodil do Britského múzea, do knižnice, bral so sebou balíček so sendvičom a pracoval až do večera.
Ako píše Grebnev, po skončení seriálu v televízii sám Leonid Ilič Brežnev zavolal Kulidžanovovi: “Myslel som si, že tam bude smrteľná melanchólia,” KApitál. Ale ukazuje sa, aké je to zaujímavé! Prijmite, prosím, moje blahoželanie!” A skutočne, celá krajina s nadšením sledovala sériu o Marxovi a marxizme.
Lev Kulidžanov zohral významnú úlohu v dejinách sovietskej kinematografie nielen ako režisér, ale aj ako organizátor filmového života, filmového procesu v krajine a ako verejná osobnosť. V júni 1957 sa konalo prvé plénum organizačného úradu rodiaceho sa Zväzu kameramanov. Najprv sa nazýval Zväz kinematografistov ZSSR (URK ZSSR). Za jej predsedu bol jednomyseľne schválený Ivan Aleksandrovič Pyryev. Pod záštitou Domu kina začali vrieť tvorivé diskusie.
Pyryevsky SRK sa chopil iniciatívy na obnovenie väzieb so zahraničnými kinematografmi. Z iniciatívy SRK sa začal konať Medzinárodný filmový festival v Moskve a každoročne sa začali konať celozväzové filmové festivaly. Organizačný výbor Pyryevsky pomáhal organizovať republikové zväzy kameramanov.
Zakladajúci kongres Zväzu kameramanov (UK) sa konal v novembri 1965 vo Veľkom kremeľskom paláci za prítomnosti vedenia strany a vlády. Kongres schválil stanovy vyšetrovacieho výboru, určil jeho hlavné úlohy na najbližšie obdobie a zvolil nové vedenie. L.A. sa stal prvým tajomníkom predstavenstva poisťovne. Kulidžanov. Do čela komisie pre hraný film bol vymenovaný S. A. Gerasimov.
Kulidžanov viedol Zväz kameramanov dvadsať rokov. V týchto rokoch sa veľká pozornosť venovala budovaniu materiálnej základne zväzu. Počet rozostavaných objektov, postavených z prostriedkov, ktoré zarobili samotné divízie Spojeného kráľovstva – kiná, kreatívne domy, rôzne druhy produkcie – každým rokom rýchlo rástol.
Rast rozpočtu zväzu bol zabezpečený rozšírením a skvalitnením publikačnej, prednáškovej a koncertnej a festivalovej činnosti Úradu propagandy sovietskej kinematografie (BPSC) a jeho podnikov. BPSC úspešne pracovala na posilnení autority a záujmu o domácu kinematografiu a rozširovala svoje publikum. Financovala tiež aktivity Spojeného kráľovstva bez toho, aby sa uchýlila k vládnym peniazom.
Silný sklon smerom k odborovým aktivitám vôbec neodvrátil pozornosť vedenia Únie od jeho hlavnej úlohy – záujmu o kreatívny rozvoj sovietskej kinematografie a tvorivý rast členov odborov. SK sa pod vedením Kulidžanova vážne zaoberal tvorivými otázkami rôznych filmových profesií. Práca tvorivých komisií vyšetrovacieho výboru takmer vo všetkých oblastiach prebiehala nezvyčajne aktívne a na najvyššej úrovni. V rámci obrovského množstva rôznych seminárov, konferencií, okrúhlych stolov sa viedli otvorené, bezplatné a veľmi užitočné diskusie o problémoch, trendoch vo vývoji kinematografie, prebiehala široká výmena odborných skúseností.
Materiálna a finančná pohoda zväzu umožňovala nielen realizovať množstvo rôznorodých podujatí (semináre o povolaniach, tvorivé konferencie, pléna a kongresy, zahraničné styky a pod.), ale aj štedro hradiť jednotlivé tvorivé výlety a poskytovať sociálnu pomoc ktorémukoľvek členovi zväzu.Vždy liberálne noviny Kommersant v publikácii z roku 1994 venovanej 70. výročiu L.A. Kulidžanova napísali:
„Je známe, že umelci vo všeobecnosti a najmä filmári majú často ťažké postavy. Kulidžanov bol zvolený za „šéfa“, samozrejme, nie bez straníckeho nabádania, ale zároveň poslúchajúceho istý pud sebazáchovy. Tento muž mal vzácnu vlastnosť, ktorá v rámci možností chránila Úniu pred búrkami a vytvárala mikroklímu pokoja, ktorá nie vždy zodpovedala stagnácii. Po zvrhnutí Kulidžanovovho sekretariátu v roku 1986 povstalcami z perestrojky nová ideológia vykreslila pôsobivý obraz minulosti, kde sa dusili talenty a bujnela nomenklatúra.
S romantickým obdobím filmovej revolúcie za nami, dokonca aj niektorí z jej heroldov pocítili štipľavú nostalgiu. „Prekliata minulosť“ naozaj nebola rajom: cenzúra, „pluk“ a nedotknuteľní úradníci nie sú výmyslom zlomyseľných kritikov a filmová únia bola pre skrotených umelcov rovnakou výhradou ako napríklad zväz spisovateľov. . A predsa bol iný – vo svojom štýle vedenia, uvoľnený v kulidžanskom štýle, akoby ospalý (nie nadarmo nazvali filmári svojho vodcu „spiaci lev“). <…>
V predvečer nadchádzajúceho kongresu terajšieho Ruského zväzu, keď vášne opäť vzbĺkli, sa mnohým začalo zdať, že nenáročný „spiaci lev“ nie je až taký zlý vodca.
Čas dáva všetko na svoje miesto.
(Alexander Ďjačenko je novinár, pôsobí v Moskve)