Ako sa hedžové fondy prispôsobili ChatGPT
Humbuk okolo umelej inteligencie rozvíril akciové trhy myšlienkou, že svet je na prahu prelomovej inovácie.
Správcovia aktív, ktorí využívajú počítačové technológie na získanie výhody na trhu, však zatiaľ prispôsobili ChatGPT na automatizáciu svojich postupov v očakávaní veľkej zmeny.
ChatGPT je variant modelu jazyka GPT – z anglického jazyka Generative Pre-trained Transformer – vyvinutého spoločnosťou OpenAI. Využíva sa v konverzačných robotoch (chatbotoch) a iných aplikáciách z oblasti spracovania prirodzeného jazyka – z anglického jazyka Natural Language Processing, NLP)
Podľa hedžových fondov takzvaná generatívna umelá inteligencia už pomáha urýchliť rutinné úlohy, ktoré, ako je známe, deprimujú mladších zamestnancov Wall Street. Boti za nich kontrolujú prieskum trhu, píšu kód a pripravujú správy o výkonnosti fondov.
Skôr či neskôr budú chatboti pravdepodobne ešte užitočnejší, pomôžu zefektívniť operácie a možno dokonca nahradia niektorých nižších zamestnancov. To je však ešte ďaleko.
Systémový hedžový fond Campbell & Co už niekoľko mesiacov experimentuje s technológiou ChatGPT, ktorá slúži na sumarizáciu interného výskumu a písanie kódu šablón. Nástroje generatívnej umelej inteligencie však stále ovplyvňujú ich každodenné investičné postupy.
“Sú veľmi dobré na finalizáciu kódu, úpravy, hľadanie chýb a ich opravu,” vysvetľuje Kevin Cole, výkonný riaditeľ spoločnosti Campbell. “Náš model pomáha ľuďom zostať nad vecou. Je to ľudský asistent, ktorý zefektívňuje ich prácu.”
Umelá inteligencia na Wall Street je široký pojem, ktorý zahŕňa všetko od algoritmov strojového učenia používaných na výpočet úverového rizika až po nástroje na spracovanie prirodzeného jazyka, ktoré skenujú správy na trhu. Generatívna umelá inteligencia – najnovší pokrok v tejto oblasti – sa dokáže riadiť pokynmi a po vyškolení na veľkom množstve vstupných údajov vytvoriť nový text, obrázky alebo iný obsah. Ide o to, že ak stroj prečíta dostatok finančných informácií, dokáže spoľahlivo odhadnúť hodnotu opcie, zostaviť portfólio alebo analyzovať titulok podnikovej správy.
Hedžové fondy zatiaľ s inováciami v oblasti umelej inteligencie experimentujú. Ich konečným cieľom je však zlepšiť výkonnosť investícií. V súčasnosti je najviditeľnejším prínosom zvýšenie produktivity – píše sa kód, skúma sa výskum, stará sa o klientov. Preto Ken Griffin zo spoločnosti Citadel v marci uviedol, že spoločnosť rokuje o korporátnej licencii na používanie ChatGPT, pretože verí, že to zautomatizuje “obrovské množstvo práce”.
Rob Furdak z Man Group, jedného z najväčších hedžových fondov na svete, hovorí, že ChatGPT môže urýchliť úvodnú časť výskumu, keď sa prezerajú hromady akademických prác na určitú tému a identifikujú sa kľúčové vzory v súboroch údajov.
“Veľkú časť výskumného procesu tvorí skúmanie údajov, ich zhromažďovanie a predbežná analýza,” vysvetľuje investičný riaditeľ pre zodpovedné investovanie. “ChatGPT môže povedať: ‘To je zaujímavá hypotéza, ale sú aj iné hypotézy, ktoré by ste mohli chcieť preskúmať.
Podľa jeho slov sa spoločnosť tiež snaží automatizovať náročnú prácu v oblasti vzťahov s investormi, keďže ChatGPT dokáže jednoducho vysvetliť výkonnosť syntézou trhových údajov a výnosov fondov.
Wall Street je už samozrejme známa svojimi počítačovými géniami, ktorí pracujú v oddeleniach algoritmického obchodovania, kvantových hedžových fondoch a vysokofrekvenčných tvorcoch trhu, a pre nich sa schopnosti ChatGPT nemusia zdať také nové. Súčasné vzrušenie je pravdepodobne spôsobené tým, že nástroj sa zrazu stal dostupným pre mnohých ľudí, ktorí si náhle uvedomili pokrok v oblasti generatívnej umelej inteligencie.
Napriek tomu prvé výskumy naznačujú, že chatbot predstavuje určitý skok vpred. Výskumníci Fedu napríklad zistili, že vety vo vyhláseniach centrálnych bánk klasifikuje ako “holubičie” alebo “jastrabie” lepšie ako iné modely, napríklad BERT spoločnosti Google.
V dokumente Chicagskej univerzity sa uvádza, že ChatGPT dokáže z nafúknutých detailov firemných vyhlásení vyextrahovať podstatu a vysvetliť tak následnú reakciu akcií. Výskumníci tiež naznačujú, že by mohol navrhovať nápady na výskum, navrhovať štúdie a možno aj rozhodovať o tom, do čoho investovať.
Peter Cotton, hlavný dátový vedec spoločnosti Intech Investment Management, patrí medzi tých, ktorí bota nedávno vyskúšali a uverili. Na Githube zverejnil konverzáciu, ktorú viedol s ChatGPT, kde pomocou neho napísal kód na extrahovanie údajov a vytváranie predpovedí.
“Celý môj pracovný proces sa dramaticky zmenil,” povedal. “Som prekvapený, koľko vedomostí je v ňom uložených.
Táto technológia je však nedokonalá. Je známe, že ChatGPT si vymýšľa fakty a na tú istú otázku dáva rôzne odpovede, a je vyškolená na údajoch len do konca roka 2021. Medzitým v odvetví, kde sa prísne stráži obchodné tajomstvo, mnohí stále váhajú, či sa majú spoliehať na externý softvér.
Z tohto dôvodu Campbell experimentuje aj s menej výkonným open-source modelom GPT, ktorý môže prevádzkovať výlučne na vlastných systémoch, uviedol Cole.
“Musíme byť veľmi opatrní kvôli možnému úniku IP adries prostredníctvom takýchto nástrojov, keďže v ChatGPT posielate požiadavky na servery OpenAI,” povedal.
Zatiaľ čo hedžové fondy zisťujú, čo všetko sa dá urobiť s generatívnou AI. Ako nová technológia ovplyvní trh práce, je zatiaľ nejasné. Greg Bond, výkonný riaditeľ spoločnosti Man Numeric, divízie Man Group v Bostone, sa domnieva, že technológia pomôže kreatívnym zamestnancom, ktorým chýbajú technické znalosti, za predpokladu, že budú vedieť klásť správne otázky.
“Ak predpokladáme, že produktivita výskumu celosvetovo klesá, môžete buď zamestnať viac ľudí, alebo mať niekoľko digitálnych výskumníkov, ktorí budú multiplikátorom vašich existujúcich výskumných a technologických pracovníkov,” vysvetlil Bond. “V konečnom dôsledku by bolo dobré automatizovať samotný inovačný proces.”
Pripravené podľa materiálov agentúry Bloomberg)