Akciový index Stoxx Europe 600 padal päť dní po sebe, aj vďaka chybe v softvéri firmy Microsoft Corp.
Akciové indexy najväčších krajín západnej Európy v piatok klesli.
Náladu investorov negatívne ovplyvnila aj rozsiahla technická chyba v softvéri Microsoft Corp.
Kompozitný index najväčších európskych spoločností Stoxx Europe 600 klesol v priebehu dňa o 0,8 % na 510,03 bodu. Klesla už piatu seansu v rade, čo bolo najdlhšie takéto obdobie od októbra 2023, poznamenáva Trading Economics.
V priebehu týždňa tento ukazovateľ stratil 2,7 %.
Hodnota britského indexu FTSE 100 v piatok klesla o 0,6 %, nemeckého DAX o 1 %, francúzskeho CAC 40 o 0,7 %. Taliansky FTSE MIB a španielsky IBEX 35 klesli o 0,9 % a 0,5 %.
Významný problém na strane Microsoftu viedol k narušeniu práce rôznych štruktúr v mnohých krajinách. Najmä najväčšie americké aerolínie pozastavili lety. Viacero letísk v Európe vrátane Španielska, Spojeného kráľovstva a Nemecka hlásilo meškanie letov. Železniční dopravcovia v Spojenom kráľovstve tiež čelili technickým problémom. Prevádzkové problémy hlásila aj Londýnska burza (LSE).
Predstavitelia Microsoftu uviedli, že problém bol vyriešený a spoločnosť podniká „opatrenia na zmiernenie dopadu“ výpadku.
Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve klesli v júni v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 1,2 %, informoval v piatok štatistický úrad. Analytici v priemere očakávali pokles len o 0,4 %, podľa Trading Economics.
Britský rozpočtový deficit v júni dosiahol 14,5 miliardy libier šterlingov (18,75 miliardy USD). Toto číslo kleslo o 3,2 miliardy libier v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka, ale bolo nad priemernou prognózou ekonómov 11,6 miliardy libier.
Člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky Gediminas Simkus uviedol, že súhlasí s investormi, ktorí v tomto roku očakávajú ďalšie dve zníženia úrokových sadzieb. K prvému by mohlo dôjsť už na najbližšom stretnutí v septembri.
Trend k dezinflácii je podľa neho zrejmý. Upozornil však, že ceny za služby stále rýchlo rastú.
Ceny akcií polovodičového priemyslu, vrátane Infineon Technologies – o 4 %, ASML – o 1,1 %.
Výrazne klesli akcie chemických spoločností BASF a Bayer – o 2,5 %, resp. 2,6 %, ako aj výrobcov automobilov: Porsche – o 2,5 %, Volkswagen – o 2,7 %, Renault – o 2,1 %, Stellantis – o 2,3 %, Daimler Truck a Bayerische Motoren Werke AG – o 2 %, Mercedes-Benz – o 1,4 %.
Cena akcií nemeckého dodávateľa laboratórnych zariadení Sartorius klesla o 15,2 % po tom, čo znížila svoju celoročnú prognózu.
Ceny akcií fínskeho výrobcu pneumatík Nokian Renkaat po zverejnení štvrťročných správ klesli o 2,4 %.
Talianska energetická spoločnosť Eni klesla o 1,5 % po tom, čo analytici Stifel znížili svoje odporúčanie na „držať“ z „kúpiť“.
Poklesli aj akcie popredných európskych ropných a plynárenských spoločností BP Plc – o 0,4 %, TotalEnergies – o 1,7 %, Equinor – o 0,9 %, Shell – o 1,5 %.