Akcie bez LGTB a žien v rade riaditeľov nebudú
DAVOS – Od júla 2020 nebude jedna z najväčších investičných bánk na svete organizovať IPO pre spoločnosti, ktorých predstavenstvo nezahŕňa aspoň jednu ženu alebo osobu s odlišnou sexuálnou orientáciou.
Goldman Sachs odmietol zorganizovať počiatočnú verejnú ponuku (IPO) pre spoločnosti, v ktorých v predstavenstve nie sú ženy, homosexuáli alebo nebieli, David Solomon povedal v rozhovore pre CNBC v ekonomickej podobe v Davos CEO investičnej banky.
„Od 1. júla nebudeme spoločnosť kótovať na burze, pokiaľ v jej správnej rade nebude aspoň jedna menšina so zameraním na ženy. Do roku 2021 budeme požadovať, aby boli v rade dvaja takíto ľudia, “povedal Solomon.
Generálny riaditeľ investičnej banky vysvetlil, že nedávno v Európe av Spojených štátoch IPO vlastnilo 60 spoločností s predstavenstvami pozostávajúcimi výlučne z bielych mužov. “Možno nám unikne niekoľko firiem, ale myslím si, že v dlhodobom horizonte je to najlepšia voľba pre spoločnosti, ktoré chcú po určitom čase získať prémiové zisky pre svojich akcionárov,” uviedol Solomon. V predstavenstve Goldman Sachs má 11 členov vrátane štyroch žien.
Podľa agentúry Bloomberg sú predstavenstvo zriedkavo pozitívnym príkladom „rodovej a rasovej rozmanitosti v najvyšších stupňoch korporátnej Ameriky“. Kalifornským verejným spoločnostiam s plne mužskými predstavenstvami môžu byť udelené pokuty vo výške 100 000 dolárov. V minulom roku agentúra pokračuje, ženy dostali takmer polovicu voľných miest v predstavenstvách spoločností z indexu S&P 500. V júli tam posledná organizácia v S&P 500 s výhradne mužskými členmi v rade vymenovala ženu.
Z vystúpenia Davida Solomona v Davose v roku 2020.
Goldman Sachs Group, Inc., je americká nadnárodná spoločnosť zaoberajúca sa investičným bankovníctvom a finančnými službami so sídlom v New Yorku. Ponúka služby v oblasti investičného manažmentu, cenných papierov, správy majetku, sprostredkovateľských služieb a prevode cenných papierov.
Táto banka je jednou z najväčších investičných bankových spoločností na svete a je primárnym jednateľom na trhu s istinami štátnej pokladnice Spojených štátov amerických. Všeobecne je považovaná za významného tvorcu trhu. Skupina tiež vlastní Goldman Sachs Bank USA.
Goldman Sachs bola založená v roku 1869 a sídlo má na Lower Manhattane 200 West Street s ďalšími pobočkami v iných medzinárodných finančných centrách.
V dôsledku svojho zapojenia sa do sekuritizácie počas finančnej krízy v rokoch 2007 – 2008, dostala v rámci dohody o investícií od Ministerstva financií spojených štátov investíciu v hodnote 10 miliárd USD v rámci programu Troubled Asset Relief Program, finančnej pomoci vytvorenej na základe zákona o núdzovej hospodárskej stabilite z roku 2008. Investícia prebehla v novembri 2008 a bola splatená v júni 2009.
Niektorí bývalí zamestnanci Goldman Sachs sa presunuli do vládnych pozícií. Medzi významné osoby patria bývalí ministri financií USA Robert Rubin a Henry Paulson; súčasný minister financií USA Steven Mnuchin; bývalý štátny tajomník John C. Whitehead; bývalý hlavný ekonomický poradca Gary Cohn; senátor Spojených štátov a bývalý guvernér New Jersey Jon Corzine; prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi, bývalý guvernér Bank of Canada a súčasný guvernér Bank of England Mark Carney a bývalý austrálsky premiér Malcolm Turnbull. Bývalí zamestnanci spoločnosti okrem toho viedli burzu cenných papierov v New Yorku, Svetovú banku a konkurenčné banky, napríklad Citigroup a Merill Lynch.