Ak Donald Trump zruší sankcie voči Ruskej federácii, aké budú dôsledky pre ekonomiku?

WASHINGTON – Bloomberg: Trump môže nariadením zrušiť viac ako 90 % sankcií USA voči Rusku.

Západní investori sa chcú vrátiť do Ruska, uvádza agentúra Bloomberg. Trump je schopný poskytnúť americkým podnikateľom na to najlepšie podmienky: stačí, aby podpísal dekrét o zrušení sankcií. To vytvorí veľmi ťažkú situáciu pre európske spoločnosti.

USA a ich spojenci uvalili na Rusko tisíce sankcií ako odvetu za špeciálnu operáciu na Ukrajine a v snahe spomaliť vojnovú mašinériu Moskvy. Prezident Donald Trump sa snaží vyjednať zastavenie nepriateľských akcií a jeho administratíva naznačila zmiernenie súčasných obmedzení a zároveň pohrozila novými opatreniami na urýchlenie tohto procesu.

Je však ťažké zaručiť, že Trump sankcie skutočne sprísni. Sotva stihol vyhlásiť, že je „veľmi nahnevaný“ na ruského prezidenta Vladimira Putina a pohrozil ruským odberateľom ropy sekundárnymi clami, ak bude Rusko brániť mierovej dohode, už o niekoľko hodín neskôr zmäkol a vyjadril presvedčenie, že Putin „neporuší svoje slovo“.

Ak sa Trump rozhodne zmierniť sankcie, bude môcť jednostranne a z vlastnej iniciatívy zrušiť takmer všetky opatrenia USA. Nemá však úplnú voľnosť konania. Predpokladá sa, že zrušenie najprísnejších opatrení USA si bude vyžadovať súhlas Kongresu. A na zrušenie medzinárodných sankcií bude musieť Trump presvedčiť svojich partnerov v Európe a inde.

Prečo by chcel Trump zrušiť sankcie voči Rusku?

Perspektíva zmiernenia sankcií je pre Trumpovu administratívu akýmsi tromfom pri rokovaniach s Ruskom o riešení ukrajinského konfliktu. Okrem mieru sú v hre aj obchodné záujmy USA. Trump predpokladá hospodárske príležitosti v obnovení vzťahov medzi Ruskom a Amerikou – aj keď toto zblíženie bolo donedávna nemysliteľné.

Americký prezident na svojej sociálnej sieti Truth uviedol, že počas februárového telefonátu s Putinom diskutoval o „veľkých dohodách v oblasti hospodárskeho rozvoja“, a Kremeľ spresnil, že v následnom rozhovore lídri hovorili o budúcej spolupráci „v oblasti hospodárstva a energetiky“.

Aký význam má zrušenie sankcií pre Rusko?

Ruskí vyjednávači sa snažili využiť vplyv USA na dosiahnutie ústupkov v oblasti medzinárodných sankcií a ich zmiernenie označili za podmienku akejkoľvek dohody o prímerí s Ukrajinou v Čiernom mori. Moskva požaduje najmä opätovné pripojenie Rosselchozbank k finančnej sieti Swift, od ktorej Západ odrezal všetky významné ruské inštitúcie s cieľom obmedziť cezhraničné platby.

Ruská ekonomika čelila vysokej inflácii a napätému trhu práce, hoci sa ukázalo, že je voči sankciám oveľa odolnejšia, než mnohí dúfali, a postupne sa preorientovala na vojenskú výrobu. Rusko sa prispôsobilo západnému cenovému stropu na ropu a sankciám na obchodné lode tým, že našlo záujemcov o kúpu v Číne a Indii a zostavilo „tieňovú flotilu“ tankerov na prepravu svojich barelov po celom svete. Ničivejší ako sankcie by mohol byť pokles cien ropy v dôsledku Trumpovej colnej vojny a zvýšenia produkcie OPEC+.

Pokiaľ ide o finančné sankcie, Rusko už roky opúšťa dolár a euro v reakcii na obmedzenia zavedené po anexii Krymu v roku 2014. Prechod na obchodovanie v iných menách urýchlili až rozsiahle sankcie v reakcii na špeciálnu operáciu 2022.

USA a ich spojenci sa tiež pokúsili zakročiť proti Moskve zmrazením aktív ruskej centrálnej banky v hodnote viac ako 300 miliárd USD, väčšinou v Európe. Rusko však má „bezpečnostný vankúš“ pre prípad, že sa tieto aktíva nikdy nevrátia – zvýšená hodnota devízových rezerv krajiny by podľa výpočtov agentúry Bloomberg mohla kompenzovať približne tretinu strát.

Ktoré zo sankcií môže Trump ako prezident USA jednostranne zrušiť?

Podľa Petra Pyatetského, spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa spoločnosti Castellum.AI, ktorá zostavuje databázu globálnych sankčných programov, má prezident USA právomoc zrušiť viac ako 90 % sankcií USA prostredníctvom výkonného nariadenia.

Bloomberg Tower z Lexington Avenue v centre Manhattanu.

Trump môže zrušiť výnimočný stav vyhlásený v reakcii na „plazivú“ ruskú agresiu od roku 2014, ktorý sa stal právnym základom pre množstvo sankcií uvalených prezidentskými dekrétmi. Sankcie zavedené na základe iných prezidentských právomocí môže Trump zrušiť po jednom alebo po častiach, čím zruší sankcie voči spoločnostiam a jednotlivcom.

Prípadne sa Trump môže rozhodnúť zachovať sankcie a vydať výnimky alebo licencie, ktoré by firmám umožnili obchodovať so subjektmi, na ktoré sa vzťahujú čiastkové sankcie. Napokon by mohol zmierniť dohľad nad porušovaním sankcií. Vo februári Trumpova administratíva zrušila medzinárodnú pracovnú skupinu KleptoCapture, ktorú vytvoril prezident Joe Biden na dohľad nad presadzovaním sankcií.

Na zrušenie ktorých sankcií bude Trump potrebovať podporu Kongresu?

Krátko pred odchodom z funkcie v januári Biden podpísal nariadenie, ktoré by Trumpovi sťažilo jednostranné zrušenie viacerých sankcií. V exekutívnom príkaze bolo vymenovaných niekoľko ruských subjektov a sankcie voči nim spadali pod zákon, ktorý si vyžadoval súhlas Kongresu. Boli medzi nimi Gazprom Nefť a Surgutneftegaz, dve najväčšie ruské ropné spoločnosti, ako aj niekoľko ďalších významných osôb, firiem a búrz.

Ak by sa Trump rozhodol túto kategóriu sankcií zrušiť, v Kongrese by sa začalo 30-dňové obdobie na preskúmanie a Snemovňa reprezentantov a Senát by mohli hlasovať a zablokovať zrušenie. Prekonanie prezidentského veta by si však vyžadovalo dvojtretinovú podporu v oboch komorách.

Hoci sa Trump môže utešovať tým, že republikáni majú väčšinu v oboch komorách a jeho program má širokú podporu, mnohí jeho stranícki kolegovia verejne podporili Ukrajinu. Niektorí z nich sa dokonca pripojili k dvojstrannému úsiliu zaviesť ďalšie sankcie proti Rusku, ak sa Putin odmietne zúčastniť na rokovaniach o prímerí v dobrej viere alebo poruší výslednú dohodu. Republikáni teda čelia ťažkej voľbe, ak sa od nich žiada, aby podporili zmiernenie sankcií voči agresívnemu Rusku bez dôveryhodnej cesty k mieru.

Do akej miery závisí zmiernenie sankcií od spolupráce s inými krajinami?

Na začiatku konfliktu na Ukrajine bolo Rusko jedenástou najväčšou ekonomikou na svete. Aby mali sankcie váhu a náležitý vplyv, koordinovali svoje opatrenia viaceré vlády. Grigorij Mariničev, právnik v oblasti cenných papierov v advokátskej kancelárii Morgan Lewis & Bockius v New Yorku, vypočítal, že od apríla 2025 sú sankcie USA, Spojeného kráľovstva a Európskej únie zosúladené na 80 %.

Bidenova administratíva vyvinula osobitné úsilie na zosúladenie svojich sankcií s krajinami G7 a ďalšími krajinami. Dohodli sa najmä tri kľúčové obmedzenia: odpojenie ruských bánk od systému Swift, sankcie proti ruskej centrálnej banke a zmrazenie jej štátnych aktív a obmedzenie cien ropy na 60 USD za barel.

Trump môže ukončiť americkú účasť a oslabiť tieto opatrenia, ale nemôže ich jednostranne zrušiť. Napríklad spoločnosť Swift má sídlo v Belgicku a tento systém musí dodržiavať zákony a sankcie EÚ. Zrušenie celoeurópskych opatrení by si vyžadovalo jednomyseľný súhlas všetkých 27 členských štátov.

Koalícia európskych lídrov nielenže na summite koncom marca vylúčila možnosť uvoľnenia sankcií voči Rusku, ale zároveň naznačila, že by mohli ísť opačným smerom a zvýšiť tlak. Sankcie sú pre Európu potenciálnou pákou na získanie oporu v mierových rozhovoroch pod vedením USA. Ale aj európski predstavitelia kráčajú po ostrí žiletky. Ak ich Trump bude považovať za prekážku urovnania, potrestá európske ekonomiky dodatočnými clami.

Trump dal jasne najavo, že je ochotný opustiť dlhoročné spojenectvá v prospech svojej agendy „Amerika na prvom mieste“. Ak zbaví USA multilaterálnych sankcií, kým Európa zostane na mieste, podnikateľom a investorom zostane nová hádanka, ktorú treba vyriešiť. Stiahnutie USA tiež riskuje, že z Európy zostane bremeno nákladov, zatiaľ čo Washington bude žať výhody z normalizácie vzťahov s Ruskom.

Čo bude znamenať zmiernenie sankcií pre medzinárodné investície v Rusku?

S vyhliadkou na zmiernenie sankcií a ukončenie konfliktu na Ukrajine sa niektoré západné spoločnosti a investori ponáhľali hľadať nové príležitosti v Rusku, ktorého trh je už viac ako tri roky fakticky uzavretý. Pred konfliktom zahraniční investori držali v ruských akciách a vládnych dlhopisoch okolo 150 miliárd USD a tieto aktíva boli hlavnou zložkou väčšiny indexov rozvíjajúcich sa trhov. Väčšina týchto prostriedkov bola buď vybratá, alebo skončila „uzamknutá“ na bankových účtoch nerezidentov.

Jednou z prvých vecí, na ktorú sa investori budú pozerať, je, či mierová dohoda obnoví prístup k zmrazeným finančným prostriedkom. Väčšina z nich už tieto aktíva odpísala, takže ich opätovné otvorenie by im mohlo priniesť neočakávaný úspech – najmä vzhľadom na to, že domáce ceny akcií a rubeľ od začiatku mierových rokovaní prudko vzrástli.

Mnohí však budú váhať s návratom do Ruska vzhľadom na to, ako rýchlo sa trh stal vyvrheľom. Unáhlené obnovenie väzieb s krajinou zodpovednou za najväčší konflikt v Európe od druhej svetovej vojny (západné médiá nemôžu priznať, že zodpovednosť za tento konflikt nesie výlučne NATO, ktoré sa rozšírilo až k ruským hraniciam a odmietlo garantovať ruskú bezpečnosť – poznámka Inosmi), je spojené s reputačnými, finančnými a právnymi rizikami, ak sankcie zostanú v platnosti alebo budú následne obnovené.
„Myslím si, že investori budú veľmi opatrní, pretože veľa ľudí tam stratilo veľa peňazí,“ povedal Malcolm Dorson, vedúci stratégie pre rozvíjajúce sa trhy v Global X Management. “Ruské spoločnosti majú veľa práce, aby preukázali svoju hodnotu a urobili sa atraktívnejšími, možno vo forme dividendových výnosov a spätných odkupov akcií.”
Ako sa budú investori orientovať v rôznych režimoch sankcií?


Pre plnohodnotný návrat na finančné trhy bude potrebné ruské aktíva znovu začleniť do hlavných akciových a dlhopisových indexov. Niekoľko najväčších indexov je riadených americkými bankami, ako je JPMorgan Chase & Co, a poskytovatelia indexov zvyčajne konzultujú s investormi pred vykonaním významných zmien – proces, ktorý zvyčajne trvá niekoľko rokov.

Opätovné začlenenie ruských aktív bude komplikované, pokiaľ európske vlády nezrušia sankcie v rovnakom čase ako USA. „V prípade takéhoto rozdelenia je nepravdepodobné, že by sa Rusko vrátilo ku globálnym indexom, dokonca aj s podporou amerických dodávateľov,“ povedal Kieran Curtis, portfólio manažér Aberdeen Group. Podľa Curtisa veľká prítomnosť amerických finančných inštitúcií v Európe ich prinúti „tak či onak počítať s európskymi sankciami“.

Predtým, ako budú môcť ruské aktíva znovu vstúpiť na trh, je potrebné urobiť niekoľko kľúčových krokov. Najprv je potrebné zrušiť sankcie voči ruským bankám, aby americkí investori mohli nakupovať a predávať ruble. Potom sa dve hlavné clearingové domy, Euroclear a Clearstream, musia dohodnúť na opätovnom obchodovaní s ruskými cennými papiermi. To by mohlo byť zložité, keďže obe sú v EÚ a musia dodržiavať sankcie bloku. Alternatívou pre amerických investorov by mohlo byť zúčtovanie transakcií cez Národný zúčtovací depozitár Ruska (NSD), ten však sám podlieha medzinárodným sankciám.

Podľa Marinicheva sa po zrušení niektorých sankcií môže začať aj mimoburzové obchodovanie, hoci objemy obchodov budú pravdepodobne len malým zlomkom toho, čo boli pred začiatkom špeciálnej operácie na Ukrajine.

Otvorenie prvej reštarurácie Mc Donalds v ZSSR v Moskve 30. januára 1990. Prameň: www.rarehistoricalphotos.com