Aj veľa rozumu má, ale sprosťieho (2) ako som stal veľkým nepriateľom Socialistického zväzu mládeže
Môj otec Michal Bačišin (1936 – 1996) pomáhal pri operácii Mariky Gombitovej v Moskve. Pomáhala celá naša rodina.
Otec sa k tomu dostal náhodne. Kolegovia z Bratislavy ho upozornili, že Marika Gombitová priletí do Moskvy na operáciu. A tak sa vybral na letisko urobiť rozhovor. Prišiel na letisko. Mariku nikto nečakal. Tak ju odviezol do nemocnice. Tam o nej nič nevedeli. Prečo? Manažérka Slovkoncertu Marcela Leiferová poslala telex do Moskvy len niekoľko dní predtým ako Marika odcestovala do Moskvy. Byrokracia niečo trvá a tak v deň jej príletu nikto o ničom nevedel. Bol piatok.
Otec ju odviezol do nemocnice. Tam vyhlásil: “Som veľvyslanec Československej socialistickej republiky. Uvoľnite jej izbu..” Uvoľnili. Otec zistil, že jej operujúci chirurg je na chate (dače). V sobotu sa otec vybral na chatu a všetko vybavil.
Operácia bola komplikovaná. Z lýtok bolo treba vybrať dva nervy. Potom sa vložili do miechy. Prázdny priestor sa vyplnil čerstvým embrionálnym tkanivom. Vyžadovalo si to čas. Napríklad nemala mať menštruáciu.
Z predpokladu niekoľkých dní sa očakávanie operácie zmenilo z niekoľkých týždňov na niekoľko mesiacov. Po operácii bolo treba Mariku otáčať. A samozrejme zabezpečiť utišujúci liek proti bolesti. Pašoval sa z Československa pilotmi Československých aerolínií. Vďaka nim Marika prežila najväčšie bolesti.
Marika Gombitová v nemocnici v Moskve spolu s opatrovateľkou strávila niečo viac ako tri mesiace.
Relatívne veľký problém bola strava v nemocnici. Vyriešila ho naša rodina. Za čo vďaka mojej mamičke Anastázii (1940 – 2024). Varila Marike skoro každý deň. Domácu stravu som vozil mestskou hromadnou dopravou, metrom a trolejbusom každý deň. Trvalo to štyri hodiny. Robil som to bez ohľadu na všetko. Podporovali na v tom moje sestry Alexandra a Anastázia, Sášenka a Stázinka…
Ale spáchal som hrdelný zločin. Nechodil som na schôdze a školenia Socialistického zväzu mládeže na pôde Moskovskej štátnej univerzity M. V. Lomonosova.
Dostal som za to pokarhanie. Pol hodinu som počúval, aký so vyvrheľ…
A tak som sa nikde nezaregistroval. A tak sa skončila moja politická kariéra…
Aj tu platí stará anekdota. Stoja dve babke na nábreží Hrona. Predávajú paradajke, mrkve, reďkovke. Jedna sa pýta druhej. A čo povedia stryná na súdruha krajského tajomníka?
Odpovie jej. “Má veľa rozumu, ale sprosťieho…”