Davos: Prejav Zelenského, prezidenta Ukrajiny
DAVOS – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom osobitnom príhovore do Davosu varuje, že Európa si nemôže dovoliť byť druhým alebo tretím v poradí pre svojich spojencov.
Deň po inaugurácii prezidenta Donalda Trumpa Zelenskyy hovorí, že Európa sa musí etablovať ako silný globálny hráč a nepostrádateľný.
Toto je prepis z osobitného prejavu ukrajinského prezidenta Zelenského na výročnom stretnutí Svetového ekonomického fóra v roku 2025 v Davose.
Dámy a páni,
Chcem s vami hovoriť o budúcnosti Európy – čo v podstate znamená budúcnosť väčšiny ľudí tu.
Práve teraz sa všetky oči upierajú na Washington. Ale kto vlastne v súčasnosti sleduje Európu?
To je kľúčová otázka pre Európu. A nie je to len o nápadoch. V prvom rade je to o ľuďoch. Ide o to, ako budú žiť vo svete, ktorý sa neustále mení.
Pred dvadsiatimi hodinami sa vo Washingtone konala inaugurácia prezidenta Trumpa. A teraz všetci čakajú, čo bude robiť ďalej. Jeho prvé výkonné príkazy už ukázali jasné priority.
Väčšina sveta si teraz myslí – tak, čo sa stane s ich vzťahom s Amerikou? Čo sa stane s alianciami? Podporiť? Obchodovať? Ako plánuje prezident Trump ukončiť vojny?
Nikto sa však takéto otázky o Európe nepýta. A v tom musíme byť úprimní.
Keď sa my v Európe pozeráme na Spojené štáty ako na svojho spojenca, je to jasné – sú nepostrádateľným spojencom.
V časoch vojny sa všetci obávajú, či s nimi Spojené štáty zostanú? Každý spojenec sa toho obáva. Obáva sa však niekto v Spojených štátoch, že by ich Európa jedného dňa mohla opustiť – mohla by prestať byť ich spojencom? Odpoveď je „nie“.
Washington neverí, že Európa im môže priniesť niečo, čo je skutočne podstatné.
Spomínam si na minuloročný ázijský bezpečnostný summit v Singapure – dialóg Shangri-La . Zástupcovia delegácie Spojených štátov amerických tam otvorene povedali, že ich najvyššou bezpečnostnou prioritou je indo-pacifický región, druhým je Blízky východ a Perzský záliv a až tretím je Európa – a to bolo za predchádzajúcej vlády.
Všimne si vôbec prezident Trump Európu? Považuje NATO za potrebné? A bude rešpektovať inštitúcie EÚ?
Dámy a páni, Európa si nemôže dovoliť byť druhým alebo tretím v poradí pre svojich spojencov. Ak sa tak stane, svet sa bez Európy začne posúvať vpred, a to je svet, ktorý nebude pohodlný ani prospešný pre všetkých Európanov.
Európa musí súťažiť o popredné miesto v prioritách, alianciách a technologickom rozvoji.
Sme v ďalšom zlomovom bode, ktorý niektorí považujú za problém Európy, iní však nazývajú šancu. Európa sa musí etablovať ako silný globálny hráč; ako nenahraditeľný hráč.
Nezabúdajme – európske krajiny od Ruska neoddeľuje žiadny oceán. A európski lídri by si to mali pamätať – bitky zahŕňajúce severokórejských vojakov sa teraz odohrávajú na miestach, ktoré sú geograficky bližšie k Davosu ako k Pchjongjangu.
Aj keď je celkový ekonomický potenciál Ruska oveľa menší ako európsky, produkuje niekoľkonásobne viac munície a vojenského vybavenia ako celá Európa dohromady. Presne takú cestu vojen si Moskva vyberá.
Putin podpísal novú strategickú dohodu s Iránom. Už má komplexnú zmluvu so Severnou Kóreou. Proti komu robia takéto obchody? Proti vám, proti nám všetkým. Proti Európe, proti Amerike.
Nesmieme na to zabúdať. Nie je to náhodou. Toto sú ich strategické priority a naše priority musia zodpovedať výzve – v politike, v obrane a v ekonomike.
Proti takýmto hrozbám sa dá bojovať len spoločne. Aj keď ide o veľkosť armády. Rusko môže postaviť asi 1,3-1,5 milióna vojakov. V našej armáde ich máme viac ako 800 000. Druhé po nás je Francúzsko s viac ako 200 000; potom Nemecko, Taliansko a Spojené kráľovstvo. Všetci ostatní majú menej. Toto nie je situácia, keď sa jedna krajina môže zabezpečiť sama. Je to o tom, že všetci stojíme spolu, aby sme niečo znamenali.
Zatiaľ, chvalabohu, vplyv iránskeho režimu slabne. To dáva nádej Sýrii a Libanonu. A aj oni by sa mali stať príkladom toho, ako sa život po vojne môže zotaviť.
Ukrajina už vstupuje na podporu novej Sýrie. Naši ministri boli v Damasku a spustili sme program potravinovej pomoci pre Sýriu s názvom Potraviny z Ukrajiny. A zapájame našich partnerov, aby investovali do týchto dodávok a budovania zariadení na výrobu potravín. Európa by mohla úplne zasiahnuť ako bezpečnostný darca pre Sýriu – čas prestať mať z tohto smeru bolesti hlavy.
A Európa spolu s Amerikou by mali zaplatiť iránsku hrozbu.
Ďalej, práve teraz nie je jasné, či Európa vôbec bude mať miesto pri stole, keď sa skončí vojna proti našej krajine.
Vidíme, aký veľký vplyv má Čína na Rusko a sme Európe hlboko vďační za všetku podporu, ktorú poskytla našej krajine počas tejto vojny. Bude však prezident Trump počúvať Európu, alebo bude s Ruskom a Čínou rokovať bez Európy?
Európa sa musí naučiť, ako sa o seba plne postarať, aby si to svet nemohol dovoliť ignorovať.
Je životne dôležité zachovať jednotu v Európe, pretože svetu nezáleží len na Budapešti alebo Bruseli – záleží mu na Európe ako celku.
Potrebujeme jednotnú európsku bezpečnostnú a obrannú politiku a všetky európske krajiny musia byť ochotné, ochotné minúť na bezpečnosť toľko, koľko je skutočne potrebné – nielen toľko, na čo si počas rokov zanedbávania zvykli.
Ak je potrebných 5 % HDP na pokrytie obrany, tak nech sa páči, je to 5 %. A netreba sa zahrávať s emóciami ľudí, že obrana by sa mala kompenzovať na úkor liekov, dôchodkov či niečoho iného – to naozaj nie je fér.
Už sme nastavili modely spolupráce pre obranu Ukrajiny, ktoré môžu posilniť celú Európu. Spoločne staviame drony – vrátane niektorých úplne jedinečných, ktoré nemá nikto iný na svete. Spoločne vyrábame delostrelectvo – a na Ukrajine je to oveľa lacnejšie a rýchlejšie ako v ktorejkoľvek inej krajine na svete.
A teraz investovať do výroby ukrajinských bezpilotných lietadiel je investíciou nielen do bezpečnosti Európy, ale aj do schopnosti Európy byť garantom bezpečnosti pre ďalšie dôležité regióny.
A musíme začať spoločne budovať systémy protivzdušnej obrany – také, ktoré skutočne dokážu zvládnuť všetky typy okrídlených a balistických rakiet. Európa potrebuje svoju vlastnú verziu Železného dómu, niečo, čo si poradí s akoukoľvek hrozbou.
Nemôžeme sa spoliehať na dobrú vôľu niekoľkých hlavných miest, pokiaľ ide o bezpečnosť Európy, či už ide o Washington, Berlín, Paríž, Londýn, Rím, alebo – po tom, čo Putin nakopne lopatu – jedného dňa nejakého imaginárneho demokrata v Moskve.
A musíme zabezpečiť, aby žiadna európska krajina nebola závislá od jedného dodávateľa energie – najmä nie Rusko. Práve teraz sú veci na našej strane – prezident Trump sa chystá exportovať viac energie.
Európa však musí zintenzívniť a vykonávať dlhodobejšiu prácu, aby zabezpečila skutočnú energetickú nezávislosť. Nemôžete stále kupovať plyn z Moskvy a zároveň očakávať bezpečnostné záruky, pomoc a podporu od Američanov. To je jednoducho nesprávne.
Napríklad slovenský premiér sa neusiluje o prístup k americkému plynu, ale nestráca nádej, že bude mať americký bezpečnostný dáždnik.
Európa musí mať miesto pri stole, keď sa uzatvárajú dohody o vojne a mieri. A to nehovorím len o Ukrajine. Toto by mal byť štandard.
Európa si zaslúži byť viac než len okoloidúcim, pričom jej lídri sú po uzavretí dohody zredukovaní na príspevky na X. Európa musí formovať podmienky týchto obchodov.
Ďalej potrebujeme úplne nový, odvážnejší prístup k technologickým spoločnostiam a technologickému rozvoju. Ak stratíme čas, Európa toto storočie stratí.
Teraz Európa zaostáva vo vývoji umelej inteligencie.
Algoritmy TikTok sú už teraz výkonnejšie ako niektoré vlády. Osud malých krajín už teraz závisí viac od vlastníkov technologických spoločností ako od ich zákonov.
Európa už v celosvetovom technickom závode nevedie, zaostáva za Amerikou aj Čínou. Toto nie je nejaký menší problém – ide o slabosť, najprv technologickú a ekonomickú, potom politickú.
Európa je často viac zameraná na reguláciu ako na slobodu, ale keď je potrebná inteligentná regulácia, Brusel váha. Mali by sme zabezpečiť maximálny technický rozvoj v Európe a spoločne robiť všetky dôležité rozhodnutia – pre celú Európu.
Od výroby zbraní po vývoj technológií – Európa musí viesť.
Európa sa musí stať najatraktívnejším trhom na svete – a to je dosiahnuteľné.
A napokon, Európa musí byť schopná zaručiť mier a bezpečnosť pre každého – pre seba a pre ostatných, pre tých vo svete, na ktorých Európe záleží.
Európa si zaslúži byť silná. A na to Európa potrebuje EÚ a NATO.
Je to možné bez Ukrajiny a bez spravodlivého ukončenia vojny Ruska proti Ukrajine? Som si istý, že odpoveď je ‘nie’.
Len skutočné bezpečnostné záruky pre nás budú slúžiť ako skutočné bezpečnostné záruky pre každého v Európe. A musíme zabezpečiť, aby nás Amerika tiež považovala za nevyhnutných. Aby sa tak stalo, pozornosť Ameriky sa musí presunúť na Európu. Takže jedného dňa vo Washingtone povedia – všetky oči na Európu. A nie kvôli vojne, ale kvôli príležitostiam v Európe.
Európa sa musí vedieť brániť.
Stovky miliónov ľudí navštevujú Európu, aby videli jej pamiatky, poučili sa z jej kultúrneho dedičstva. Milióny ľudí na svete snívajú o tom, že budú žiť ako Európania. Budeme si ho môcť ponechať a odovzdať našim deťom? Ak my v Európe dokážeme odpovedať kladne, Amerika bude potrebovať Európu aj iných globálnych hráčov.
Európa musí pre seba a svojich spojencov formovať históriu, aby zostala nielen relevantná, ale aj živá a veľká.
Ďakujem.
Sláva Ukrajine!