Agentúra Internetových výskumov na Filipínach

Na stránkach miestnych publikácií na Filipínach v sociálnych sieťach bol opakovane citovaný expert Adam Harry, uviedli miestni novinári. Podľa nich je pravidelným prispievateľom do zdrojov súvisiacich s Agentúrou Internetových výskumov (“Internet Research Agency” – IRA), ktorá je neďaleko Sankt Petersburgu. 

Filipínsky on-line denník Rippler objavil spojenie medzi “dezinformačnými kampaňmi” na filipínskej sieti a petrohradskou Agentúrou internetových výskumov, ktorá je spojená s továrňou trollov.

“Pomocou takzvaných” odborníkov “ruské dezinformačné systémy prenikli do sociálnych sietí na Filipínach s cieľom poskytnúť legitímnosť a presnosť nepravdivých informácií, ktoré sú distribuované online,” uviedli novinári bez uvedenia zdrojov informácií. Tvrdí Rippler.

Účastníkom tejto kampane je podľa svojich údajov istý “geopolitický expert” menom Adam Harry. Internetové zdroje, ktoré sú spojené s Iránom a Ruskom, často citujú osobu s týmto menom a rozoberajú ho. Ako zdôrazňuje Rappler, Harry tiež “píše o webových stránkach, ktoré šíria zavádzajúce správy.”

Najmä meno odborníka, ako zistili novinári, je spomenuté vo výskume spoločnosti New Knowledge (zaoberajúcej sa ochranou informácií). V ňom je Petrohradská internetová agentúra pre výskum považovaná za súčasť “širšieho propagandistického ekosystému”. Správa bola zverejnená na webovej stránke organizácie v decembri minulého roka.

Podľa neho spoločnosť Facebook naďalej šíri “propagandu a obsah týkajúci sa IRA”. “Zavádzajúci” odborníci sa najmä odvolávajú na údaje, ktoré boli predtým distribuované na stránke sociálnej siete s názvom GI Analytics. Informácie o nej sú uvedené v správe o “továrni trollov” Alfabet, hovoria experti.

Stránku vymazali, ale podľa výskumníkov Američania boli jej spoluautormi. Nie je jasné, či pochopili, pre koho píšu. Niektoré z nich však pokračujú v práci so štruktúrami súvisiacimi s IRA, hovoria odborníci.

Jeden z týchto autorov je podľa ich informácií Adam Harry. Spolupracuje s firmou globalresearch.ca (Centrum pre štúdium globalizácie), geperolitica.ru a eurasianaffairs.net (Journal of Eurasian Actual Problems, produkované medzinárodným euroázijským hnutím ), píše Rappler. Všetky tieto štruktúry sú podľa jeho údajov “segmentmi dezinformácie”, ktoré sú spojené s GI Analytics, ako aj s IRA a Ruskom. Ruské adresy IP je možné sledovať z posledných dvoch lokalít, píše filipínske médium.

Po prvýkrát o Harryho pokračuje Rappler na stránke The Daily Sentry, ktorý sa označuje ako  špecializujúci sa na “správy a aktuálne udalosti”. Táto stránka bola podľa filipínskehomédia vytvorená v januári 2018, jej majiteľ je neznámy a nezverejnený. Táto stránka začala publikovať vlani vo februári. Od tohto momentu sa na Harryho na portáli The Daily Sentry odvolávalo v 41% prípadov zo 66 odkazov na “odborníkov”, ktorých portál citoval vo svojich príspevkoch. Tak to spočítali novinári.

V marci 2018 sa Harry podľa ich slov “objavil v masovej tlači” – Rigoberto Tiglao, analytik anglicky hovoriacich filipínskych novín Manila Times, spomenul vo svojej recenzii jeho citát. Hovoríme o materiáli s názvom “Komisár OSN pre ľudské práva by sa mal ospravedlniť prezidentovi [Rodrigovi] Duterte.”

O niekoľko dní neskôr jeden z kľúčových obhajcov disktátora Duterte Sass ako napríklad Rogando Sassot zdieľal na sociálnych sieťach odkaz na stránku zdrojov Eurasie Future. Jeden z autorov tejto stránky je Harry).

Okrem toho komentáre, poznamenáva Rappler, poskytol televíznemu kanálu v anglickom jazyku Press TV, “spojený so štátnou televíznou a rozhlasovou spoločnosťou Iránu, s hlasom islamskej republiky (IRIB) a RT, predtým Ruskom dnes.

Prvé ministerstvo financií USA v roku 2013 ho definovalo ako “kanál, ktorý vysiela falošné správy a nútené priznania politických väzňov”, konštatuje filipínska publikácia. “RT, ktorý je financovaný ruskou vládou, v januári 2017 Úrad riaditeľa národnej spravodajskej služby Spojených štátov nazval hlavný zdrojom propagandy, ktorý Rusi používali na podporu svojich záujmov vo voľbách v Spojených štátoch v roku 2016,L píše  Rappler.

Jednou z právnych subjektov “továrne trollov”, ktorá podľa amerického ministerstva spravodlivosti ovplyvnila voličov v USA od roku 2014. Podľa nich to bolo spojené ss podnikateľom v sektore stravovania Jevgenijom Prigožinom. Ten následne odmietol jeho spojenie s “továrňou trollov”.