ABECEDA FINANCIÍ – Verejný investičný fond Saudskej Arábie

Verejný investičný fond ( PIF ; arabsky: صندوق الإستثمارات العامة ) je štátny investičný fond  Saudskej Arábie. 

Patrí medzi najväčšie štátne investičné fondy na svete s celkovými odhadovanými aktívami 700 miliárd USD ( 538 miliárd GBP ).

Bol vytvoren v roku 1971 za účelom investovania finančných prostriedkov v mene vlády Saudskej Arábie . Majetkový fond kontroluje korunný princ Mohammed bin Salman , de facto vládca Saudskej Arábie od roku 2015. 

Viac ako 60 % aktivít fondu je v Saudskej Arábii. V rámci Saudskej Arábie investície fondu smerujú predovšetkým do súkromných konglomerátov vlastnených prominentnými saudskými podnikateľskými rodinami, ktoré majú úzke väzby na saudskú vládnucu rodinu. Mimo Saudskej Arábie vyvolali investície fondu do prominentných zahraničných aktív, ako je futbalový klub Premier League Newcastle United, kontroverziu kvôli nedostatočnej transparentnosti fondu a jeho úzkej kontrole zo strany saudskoarabskej vlády, ktorá sama čelila výraznej kritike ohľadom nedostatku ľudských práv v krajine.

Saudskoarabský verejný investičný fond (PIF) založil kráľ Faisal bin Abdulaziz Al Saud v roku 1971  kráľovským dekrétom M/24  s uvedeným zámerom poskytovať finančnú podporu pre projekty strategického významu pre národné hospodárstvo.  Počas veľkej časti svojej histórie bol PIF pasívnym subjektom, ktorý dohliadal na majetok saudského štátu v kótovaných firmách.