ABECEDA FINANCIÍ – kvantový fond
Kvantový fond využíva na investovanie a obchody matematické a štatistické techniky, ako aj automatizované algoritmy a pokročilé kvantitatívne modely.
Kvantový fond (skratka pre kvantitatívny fond) je investičný fond, ktorý využíva matematické a štatistické techniky spolu s automatizovanými algoritmami a pokročilými kvantitatívnymi modelmi na prijímanie investičných rozhodnutí a vykonávanie obchodov. Pri výbere investícií a súvisiacich rozhodnutiach nie je zahrnutý ľudský intelekt a úsudok.
Kvantové fondy fungujú pomocou počítačových modelov, ktoré zmierňujú riziká a straty súvisiace s riadením ľudských zdrojov. Fondy sú často považované za formu alternatívnych investícií, pretože sú svojou povahou netradičné. Rovnako ako každý iný investičný fond, aj kvantové fondy sa snažia prekonať trh tým, že umiestňujú fondy s likvidnými a verejne obchodovateľnými aktívami lepším spôsobom. Z finančného hľadiska je cieľom generovať alfa (nadmerný výnos).
Kvantitatívnu teóriu, ktorá je chrbtovou kosťou kvantových fondov, pôvodne aplikoval na financie Robert Merton. Kvantitatívne financie v kombinácii s matematikou (kalkulom) viedli k vývoju, akým je moderná teória portfólia, Black-Scholesov model oceňovania opcií a ďalšie stratégie.
Kvantitatívne modely, ktoré používajú kvantitatívne fondy, sú určené na detekciu investičných príležitostí na trhu. Preto konkurencia medzi kvantovými vývojármi má vytvoriť lepší model. Komplexné matematické modely vykonávajú rozhodnutia o kúpe/predaji bez ľudského zásahu.
Kvantové fondy využívajú algoritmické investičné stratégie, ktoré sú systematicky naprogramované na riadenie fondu a prijímanie investičných rozhodnutí. Neexistuje žiadny priamy zásah manažérov ľudských fondov s ich úsudkami, skúsenosťami, názormi a emóciami.
Kvantitatívne fondy využívajú kvantitatívnu analýzu v porovnaní s tradičnými fondmi, ktoré využívajú fundamentálnu analýzu. Kvantové stratégie sa často nazývajú Black Box kvôli úrovni utajenia okolo ich algoritmov. Kvantové modely tiež fungujú najlepšie, keď sú spätne testované, a hovorí sa, že fungujú lepšie na býčích trhoch, ale fungujú ako iné generické stratégie na medvedích trhoch.
Podstatný nárast kvantových fondov v posledných rokoch možno pripísať niekoľkým faktorom, vrátane riešení veľkých dát a lepšieho prístupu k širšiemu spektru trhových údajov. Modely kvantových fondov sú efektívnejšie a efektívnejšie s väčším množstvom údajov ako s menším množstvom údajov, vďaka čomu je starnutie veľkých údajov vhodným obdobím na doplnenie ich rastu.
Pokroky a inovácie v oblasti technológií a automatizácie tiež pozitívne ovplyvnili rast množstva finančných prostriedkov rozšírením údajov, s ktorými mohli pracovať. Umožnilo to kvantovým fondom získať silné zdroje pre komplexnú analýzu scenárov a citlivosti. Kvanty používajú proprietárne modely, aby zvýšili svoju šancu poraziť trh. Existujú aj bežné programy, ktoré možno získať za prostriedky vyžadujúce jednoduchosť.