ABECEDA FINANCIÍ – časová hodnota peňazí
Časová hodnota peňazí je všeobecne uznávaná domnienka , že je väčší úžitok z prijatia sumy peňazí teraz a nie z rovnakej sumy neskôr.
Možno to považovať za dôsledok neskôr vyvinutého konceptu časovej preferencie.
Časová hodnota peňazí patrí medzi faktory, ktoré sa zvažujú pri zvažovaní alternatívnych nákladov na výdavky , a nie na šetrenie alebo investovanie peňazí. Je to jeden z dôvodov, prečo sa platí alebo získava úrok : úrok, či už ide o bankový vklad alebo dlh , kompenzuje vkladateľa alebo veriteľa za stratu používania svojich peňazí. Investori sú ochotní upustiť od utrácania svojich peňazí len vtedy, ak očakávajú priaznivú čistú návratnosť svojej investície v budúcnosti, ako napríklad zvýšenie hodnoty byť k dispozícii neskôr je dostatočne vysoká na to, aby kompenzovala preferenciu míňať peniaze teraz a infláciu (ak existuje); treba poznať aj poznatky o požadovanej miere návratnosti.
Talmud (~ 500 CE) uznáva časovú hodnotu peňazí. V Tractate Makkos strana 3a Talmud pojednáva o prípade, keď svedkovia nepravdivo tvrdili, že doba pôžičky bola 30 dní, pričom v skutočnosti to bolo 10 rokov. Falošní svedkovia musia zaplatiť rozdiel v hodnote pôžičky „v situácii, keď by bol povinný vrátiť peniaze (do 30 dní…, a rovnakú sumu v situácii, keď by bol povinný vrátiť peniaze späť (do) 10 rokov… Rozdiel je v sume, o ktorú sa výpoveď (falošných) svedkov snažila, aby dlžník prišiel, teda je to suma, ktorú musia zaplatiť.“
Problémy s časovou hodnotou peňazí zahŕňajú čistú hodnotu peňažných tokov v rôznych časových bodoch.
V typickom prípade môžu byť premenné: zostatok (reálna alebo nominálna hodnota dlhu alebo finančného aktíva vyjadrené v peňažných jednotkách), periodická úroková miera, počet období a séria peňažných tokov. (V prípade dlhu sú peňažné toky platby proti istine a úroku; v prípade finančného aktíva sú to príspevky alebo výbery zo zostatku.) Vo všeobecnosti peňažné toky nemusia byť pravidelné, ale môžu byť špecifikované individuálne. Ktorákoľvek z týchto premenných môže byť nezávislou premennou (hľadanou odpoveďou) v danom probléme. Napríklad, jeden môže vedieť, že: úrok je 0,5 % za obdobie (povedzme za mesiac); počet období je 60 (mesiacov); počiatočný zostatok (v tomto prípade dlhu) je 25 000 jednotiek; a konečný zostatok je 0 jednotiek.
Napríklad 100 libier investovaných na jeden rok so ziskom 5 % úroku bude mať po roku hodnotu 105 libier; preto 100 £ zaplatených teraz a 105 £ zaplatených presne o rok neskôr majú obe rovnakú hodnotu pre príjemcu, ktorý očakáva 5 % úrok za predpokladu, že inflácia by bola nula percent. To znamená, že 100 GBP investovaných na jeden rok pri 5 % úroku má budúcu hodnotu 105 GBP za predpokladu, že inflácia bude nula percent.
Tento princíp umožňuje oceňovať pravdepodobný tok príjmov v budúcnosti takým spôsobom, že ročné príjmy sa diskontujú a potom sčítajú, čím sa poskytuje paušálna „súčasná hodnota“ celého toku príjmov; všetky štandardné výpočty časovej hodnoty peňazí sú odvodené od najzákladnejšieho algebraického výrazu pre súčasnú hodnotu budúcej sumy, “diskontovanej” do súčasnosti o čiastku rovnajúcu sa časovej hodnote peňazí.
Ilustračné fotografie: www.pexels.com