ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – spontánny poriadok
Spontánny poriadok , v tvrdých vedách nazývaný aj sebaorganizácia
Je to spontánny vznik poriadku zo zdanlivého chaosu. Pojem „samoorganizácia“ sa častejšie používa pre fyzické zmeny a biologické procesy , zatiaľ čo „spontánny poriadok“ sa zvyčajne používa na opis vzniku rôznych druhov sociálnych rádov v ľudských sociálnych sieťach zo správania kombinácie záujmových skupín. jednotlivcov, ktorí sa zámerne nepokúšajú vytvoriť poriadok prostredníctvom plánovania . Navrhované príklady systémov, ktoré sa vyvinuli spontánnym usporiadaním alebo samoorganizáciou, zahŕňajú vývoj života na Zemi , jazyk , kryštálová štruktúra , internet , Wikipedia a hospodárstvo voľného trhu .
Spontánne objednávky je potrebné odlíšiť od organizácií ako siete bez rozsahu, zatiaľ čo organizácie sú hierarchické siete. Ďalej, organizácie môžu byť (a často sú) súčasťou spontánnych spoločenských poriadkov, ale opak nie je pravdou. Zatiaľ čo organizácie vytvárajú a riadia konkrétni jednotlivci alebo skupiny, spontánne objednávky nevytvára a neriadi nikto konkrétny. V ekonómii a sociálnych vedách je spontánny poriadok definovaný ako „výsledok ľudských činov, nie ľudského dizajnu“.
V ekonómii je spontánny poriadok rovnovážnym správaním medzi jednotlivcami, ktorí majú vlastný záujem, u ktorých je najväčšia pravdepodobnosť, že sa vyvinú a prežijú, v súlade s procesom prirodzeného výberu „prežitie najpravdepodobnejšieho“.