ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – reštitúcia

Reštitúcia je vrátenie niečoho do pôvodného stavu.

Ako takzvané restitutio in integrum ide o nápravu spôsobených škôd obnovením pôvodného právneho stavu. V majetkovoprávnych vzťahoch sa takto nazýva vrátenie podľa nového práva neoprávnene odobraného majetku pôvodnému majiteľovi. Ak nie je vrátená pôvodná vec (naturálna reštitúcia), ale náhradné plnenie, jedná sa o reparáciu či refundáciu. V prípade návratu štátneho majetku pôvodným majiteľom (alebo ich dedičom) ju možno chápať ako opravný prostriedok po násilnej konfiškácii alebo znárodnení majetku štátom.

V povojnovej západnej časti Nemecka došlo po návrate k tradičným právnym základom k reštitúciám majetku vyvlastneného v 30. a 40. rokoch podľa nacistických zákonov.

V Českej republike a ďalších postkomunistických krajinách je týmto termínom označované vrátenie znárodneného alebo konfiškovaného majetku bývalým súkromným vlastníkom, cirkvám a iným inštitúciám po roku 1989. Tento proces začal prebiehať na základe vyvíjajúceho sa práva a nie je preto ešte uzavretý. Pre Českú republiku a Slovenská republiku bolo rozhodné obdobie od 25. februára 1948 do 1. januára 1990.

Jan Amos Komensky portrait from Czech money 200 Czech Korun bank note. Korun is the national currency of Czech 1998