ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Gunvor Group Ltd.

Gunvor Group Ltd je nadnárodná spoločnosť obchodujúca s komoditami so sídlom na Cypre registrovaná na Cypre  s hlavným obchodným zastúpením v Ženeve vo Švajčiarsku. 

Firma Gunvor má tiež obchodné kancelárie v Singapure , na Bahamách a v Dubaji so sieťou zastupiteľských kancelárií po celom svete. Spoločnosť pôsobí v oblasti obchodu, prepravy, skladovania a optimalizácie ropy a iných energetických produktov, ako aj investícií do ropných terminálov a prístavných zariadení. Jej činnosť spočíva v zabezpečení surovej ropy proti prúdu a jej dodávaní na trh prostredníctvom ropovodov a tankerov.

Spoločnosť, ktorá bola založená v roku 2000, je po Glencore , Vitol a Trafigura štvrtým najväčším obchodníkom s ropou na svete .  Spoločnosť spoluzakladal a kontroloval Gennadij Timčenko spolu s Torbjörnom Törnqvistom. Firma je pomenovaná po jeho matke ; avšak kvôli sankciám Spojených štátov pán Gennadij Timčenko v marci 2014 predal svoj podiel v spoločnosti Torbjörnovi Törnqvistovi.

Najväčším samostatným dodávateľom ropy spoločnosti Gunvor bolo kedysi Rusko, hoci väčšina ropy v súčasnosti  pochádza z Ameriky, pričom menej ako 13 percent pochádza z Ruska.  Obchoduje aj s africkou, ázijskou a juhoamerickou ropou a pôsobí na všetkých kontinentoch.

 

Avatar

Igor Hornák

Manažér, kybernetik