ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Esther Duflo
Esther Duflo (25. októbra 1972) je francúzsko-americká ekonómka.
Tá spolu s Abhijit Banerjee a Michaelom Kremerom získala Nobelovu cenu za ekonómiu za rok 2019 (cena Sveriges Riksbank za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela) za pomoc vyvinúť inovatívny experimentálny prístup na globálne zmiernenie chudoby .
Duflo, Banerjee a Kremer, ktorí často spolupracovali, sa zamerali na relatívne malé a špecifické problémy, ktoré prispeli k chudobe, a našli svoje najlepšie riešenia prostredníctvom starostlivo navrhnutých experimentov v teréne, ktoré v priebehu kurzu uskutočnili v niekoľkých krajinách s nízkymi a strednými príjmami. viac ako dve desaťročia. Okrem iných premenných skúmali aj metódy na zovšeobecnenie výsledkov konkrétnych experimentov na väčšie populácie, rôzne geografické regióny a rôzne implementačné orgány ako napríklad mimovládne organizácie [MVO] a miestne alebo národné vlády).
Ich práca v teréne viedla k úspešným odporúčaniam verejnej politiky a transformovala oblasť rozvojovej ekonomiky, kde sa ich prístup a metódy stali štandardom. Duflo bola najmladšou osobou a iba druhou ženou, ktorá dostala Nobelovu cenu za ekonómiu.
Duflo získal maitrisové tituly (približne ekvivalentné štvorročným bakalárskym titulom) v odbore ekonómia a história na École Normale Supérieure (1994); magisterský titul z ekonómie od DELTA, združenia francúzskych výskumných centier v oblasti ekonómie, ktoré sa neskôr spojilo s inými skupinami a vytvorilo Parížsku ekonomickú školu (1995); a doktorát z ekonómie na Massachusetts Institute of Technology (MIT; 1999). Takmer celú svoju pedagogickú kariéru strávila na MIT, kde bola nakoniec (2005) vymenovaná za Abdula Latifa Jameela za profesora znižovania chudoby a ekonómie rozvoja.
V roku 2003 ona a Banerjee, ktorý bol členom ekonomickej fakulty MIT od roku 1993, spolu s Sendhil Mullainathan, vtedy ekonóm na MIT založili spoločnosť Abdul Latif Jameel Poverty Action Lab (J-PAL), výskumné centrum podporujúce vedecky informovanú tvorbu politiky na zníženie globálnej chudoby. Duflo a Banerjee sa zosobášili v roku 2015.
Duflo, Banerjee a Kremer aplikovali ich experimentálny prístup v mnohých oblastiach, vrátane vzdelávania , zdravotníctva a medicíny, prístupu k úverom a prijímania nových technológií. Vychádzajúc z výsledkov terénnych experimentov uskutočnených v polovici 90. rokov Kremerom a jeho kolegami, ktoré ukázali, že slabé učenie (merané priemernými výsledkami testov) medzi školákmi v západnej Keni nebolo spôsobené nedostatkom učebníc alebo dokonca hladom, veľa študentov chodilo do školy bez raňajok, Duflo a Banerjee testovali hypotézu , že výsledky testov by sa mohli zlepšiť implementáciou doučovania a počítačovo podporovaných vzdelávacích programov, ktoré by uspokojili potreby slabších študentov.
Pri práci s veľkou študentskou populáciou v dvoch indických mestách počas dvojročného obdobia zistili, že takéto programy mali značné pozitívne účinky v krátkodobom a strednodobom horizonte, čo ich viedlo k záveru, že hlavnou príčinou slabého vzdelávania v krajinách s nízkymi príjmami je vyučovacie metódy neboli správne prispôsobené potrebám študentov. V neskoršom experimentálnom výskume v Keni Duflo a Kremer zistili, že zmenšovanie počtu tried, ktoré vyučujú učitelia s trvalým pracovným pomerom, výrazne nezlepšilo učenie sa, ale že uzatváranie krátkodobých zmlúv s učiteľmi, ktoré sa obnovovali iba vtedy, ak učiteľ dosiahol dobré výsledky, malo za následok. priaznivé účinky.
Ukázali tiež, že sledovanie (rozdelenie študentov do skupín na základe predchádzajúceho úspechu) a stimuly na boj proti absencii učiteľov, čo je významný problém v krajinách s nízkymi príjmami, tiež pozitívne ovplyvnili učenie. Posledné zistenie bolo ďalej podporené štúdiami spoločností Duflo a Banerjee v Indii.
V oblasti zdravia a medicíny Duflo a Banerjee testovali hypotézu, že zavedenie mobilných kliník by výrazne zvýšilo zaočkovanosť detí (percento detí, ktoré boli plne zaočkované ) v Indii, kde je rovnako ako v iných krajinách s nízkymi príjmami vysoká miera zaočkovanosti. absencia zdravotníckych pracovníkov a nízka kvalita služieb v stacionárnych zdravotných strediskách, okrem iných faktorov, dlhodobo odrádzali od používania preventívnych liekov chudobnými rodinami. Duflo a Banerjee zistili, že miera zaočkovanosti v dedinách, ktoré boli náhodne vybrané na návštevy mobilných kliník, bola trikrát vyššia ako miera zaočkovanosti v obciach, ktoré neboli vybraté, a že miera zaočkovanosti sa zvýšila viac ako šesťkrát, ak rodinám dali vrece šošovica pri každej imunizácii.
Duflo a Banerjee tiež použili terénne experimenty v indickom meste Hyderabad na testovanie účinnosti mikroúverových úverových programov pri podpore ekonomického rastu a rozvoja. Trochu neočakávané výsledky naznačili, že takéto programy výrazne nezvýšili investície malých podnikov ani ziskovosť a nezlepšili ostatné ukazovatele ekonomického rastu a rozvoja, ako je spotreba na hlavu , zdravie a vzdelanie detí. Neskoršie štúdie niekoľkých krajín s nízkym a stredným príjmom uskutočnené inými výskumníkmi tieto výsledky potvrdili.
V sérii štúdií začínajúcich v roku 2000 Duflo, Kremer a americký ekonóm Jonathan Robinson použil poľné experimenty na skúmanie otázky, prečo malí farmári v subsaharskej Afrike sa často nepodarilo osvojiť si moderné technológie, ako sú hnojivá , ktoré boli relatívne jednoduché na používanie a potenciálne veľmi prospešné. Zamerali sa na farmárov v západnej Keni a experimentálne preukázali, že nízke miery adopcie nemožno pripísať ťažkostiam, s ktorými sa farmári stretávali pri správnom aplikovaní hnojiva, alebo akémukoľvek nedostatku informácií medzi nimi.
Duflo, Kremer a Robinson namiesto toho navrhli, aby niektorí farmári boli ovplyvnení súčasnou zaujatosťou, tendenciou považovať súčasnosť alebo krátkodobú perspektívu za dôležitejšie ako budúcnosť alebo dlhodobú perspektívu, a konkrétne hyperbolickým diskontovaním, tendenciou uprednostňovať menšie odmeny, ktoré prídu skôr, až po väčšie odmeny, ktoré prídu neskôr. V súlade s tým by v súčasnosti zaujatí farmári odložili rozhodnutie o kúpe hnojiva so zľavou až tesne pred konečným termínom, a aj tak by sa niektorí z nich rozhodli nenakúpiť, pričom by uprednostnili menšie množstvo úspor (ako peňazí, tak aj úsilia). mať v budúcnosti vyšší príjem.
Ako test tejto hypotézy navrhli Duflo, Kremer a Robinson poľné experimenty, ktoré ukázali, že celkovo farmári nakupovali viac hnojiva, ak im bolo ponúknuté s malou časovo obmedzenou zľavou na začiatku vegetačného obdobia ( keď mali peniaze), ako keby im bola ponúknutá s oveľa väčšou zľavou (dostatočnou na kompenzáciu ich hotových nákladov) bez časového obmedzenia neskôr v sezóne. Výskumníci tak zistili mimoriadne cenný praktický výsledok, že dočasné dotácie na hnojivá zvyšujú príjmy drobných farmárov viac ako trvalé dotácie.
Práce Duflo, Banerjee a Kremer priamo a nepriamo ovplyvňovala tvorbu národnej a medzinárodnej politiky prospešným spôsobom. Štúdie Banerjeeho a Dufloa o doučovaní a počítačovom vzdelávaní v Indii napríklad viedli k rozsiahlym programom, ktoré ovplyvnili viac ako päť miliónov indických školákov. Podľa J-PAL programy, ktoré boli realizované na základe štúdií výskumníkov spojených s centrom, vrátane Kremera, oslovili viac ako 400 miliónov ľudí. Experimentálny prístup laureátov tiež inšpiroval verejné aj súkromné organizácie, aby systematicky hodnotili svoje programy proti chudobe, niekedy na základe vlastnej práce v teréne, a upustili od tých, ktoré sa ukázali ako neúčinné.
Ivana Lennerová, katedra ekonómie Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave, ORCID iD 0000-0002-0786-4288, Vladimír Bačišin, Comenius Analytica, s. r. o. Bratislava , ORCID iD 0000-0002-8634-3295.