Jaro Filip by mal sedemdesiate narodeniny
Dňa 24. júna 2019 bude koncert venovaný nedožitým sedemdesiatinám Jaroslava Filipa. Vystúpia na ňom Richard Muller a skupina Bolo nás jedenásť, Milan Lasica, Michal Kaščák, Dorota Nvotová, Juraj Podmanický, Braňo Jobus, Tomáš Šedivý, Juraj Benetin, Martin Višňovský, Marek.
Jaroslav Filip bol slovenský hudobník, skladateľ, humorista, dramaturg, herec a zanietený propagátor internetu s neobyčajne širokým spektrom aktivít.
Meno Jara Filipa je primárne spájané s hudbou, ktorá tvorila najväčšiu časť jeho tvorby, hoci okrem nahrávok po nej ostalo len málo hmatateľných stôp keďže väčšinu skladieb komponoval priamo za klavírom a bez notových zápisov.
Prvé stopy jeho hudobnej tvorby mimo divadla sú spojené s Dežom Ursinym. Odhliadnuc od menších či väčších odmĺk, spolupracoval s bigbítovým skladateľom a spevákom takmer 24 rokov, najprv ako člen skupiny Provisorium a potom aj pri tvorbe sólových platní. Jaro Filip povedal o svojich začiatkoch v Provisoriu: „Do Provisoria som prišiel sťaby mladý chlapec z dediny, kuchynský klavirista typu, zahraj si všetko od bicích až po basu na klavíri. Môj štýl je dodnes poznamenaný sólovým hraním; Dežo mi vždy nadával, že načo zdvojujem basu. No preto, lebo doma som si ju musel hrať sám. To je, skrátka, choroba klaviristického samotárstva.”
Napriek tomu, že skupina Provisorium sa v roku 1971 oficiálne rozpadla, pri mnohých ďalších projektoch sa znovu spomína tento názov, hoci s inými hudobníkmi. Je to preto, lebo v každom takomto projekte bol prítomný Dežo Ursiny a Jaro Filip – ostatní členovia sa stále menili, netvorili pevnú súčasť ich zoskupenia, takže išlo o akúsi „provizórnu“ kapelu.[9]
Ďalšia hudobná spolupráca, ktorú si verejnosť pamätá najlepšie z osemdesiatych rokov, bola tá s dvojicou Milan Lasica a Július Satinský. Lasica o ich prvom stretnutí: „Vybaví sa mi stretnutie v roku 1978 a inscenácia Miloša Pietora: Márna lásky snaha. Požiadal ma, aby som urobil nejaké pesničky, a zoznámil ma s Jarom. Bolo to osudové stretnutie, pretože sme si hneď porozumeli a odvtedy sme spolu urobili niekoľko desiatok pesničiek. Myslím si, že mnohé odolali skúške časom.“
Ich prvý spoločný album Bolo nás jedenásť z roku 1981 priniesol okrem typickej veselej tvorby aj niekoľko piesní, ktorých texty skrývali reflexie na spoločenské dianie a správanie ľudí. Rovnako plodne s dvojicou komikov nahral legendárne albumy „S vetrom o preteky“ (1982), „My“ (1987) a „Sťahovaví vtáci“ (1990). Spolu realizovali aj kabaret „Ktosi je za dverami“ a viacero divadelných projektov. Práve hudobný prínos Jara Filipa priniesol pochmúrnu atmosféru a odkazovanie na vtedajšie štátne zriadenie či zlé ľudské vlastnosti. Pieseň Za dedinou je o nedôvere v ľudí a nemoţnosti otvorenej komunikácie s nimi: Za dedinou rastú štyri vŕby, vždy ta zájdem, keď ma jazyk svrbí, iba jednej z nich sa zdôverím. Skladbu prespievala aj populárna skupina IMT Smile. O nadčasovosti a význame tohto albumu svedčí aj fakt, že v roku 2007 vyšla jeho reedícia pod hlavičkou denníka Sme, v edícii Slovenské legendárne albumy a jeho živá verzia s hosťami zaznela aj na hudobnom festivale Pohoda 2017.
Najvýraznejšia hudobná spolupráca v poslednom období života Jara Filipa začala vznikať v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. V tom čase vzniklo niekoľko albumov Richarda Müllera s výrazným Filipovým prínosom. Práve touto tvorbou ukázal, že jeho talent nie je len v skladbách pre menšinové publikum, ale že dokáže tvoriť aj populárnu hudbu pre širšie spektrum poslucháčov. Mnohé piesne na albumy 33, LSD, Nočná optika či Koniec sveta sám skladal a niektoré z nich, ako napríklad Milovanie v daždi či Cigaretka na dva ťahy sú dnes notoricky známe.
Napriek tomu, že verejnosť pozná Jara Filipa do veľkej miery ako hudobníka, jeho prvý autorský album bol vydaný až v roku 1996. Na platňu s desiatimi piesňami zložil všetky texty Müller. V rovnakom roku vychádza aj CD s klavírnou ezoterickou hudnou Meditations for piano. Jeho druhý a zároveň posledný sólový album vyšiel v roku 1998 a bol už podľa názvu Ten, čo hrával s Dežom poctou jeho nebohému priateľovi a kolegovi Dežovi Ursinymu. Okrem Andreja Šebana na gitare, Oskara Rózsu s basgitarou a Marcela Buntaja na bubnoch na ňom znovu spolupracoval s Müllerom, ktorý skomponoval všetky texty.
Tohto roku 22.júna by sa Jaro Filip – „človek hromadného výskytu“- ako ho výstižne vďaka jeho mnohým neúnavným aktivitám označil Marián Varga, dožil sedemdesiatky. Podobne ako jeho hudobný súputník Dežo Ursiny sa toho, žiaľ, nedožil. Odišiel predčasne, no napriek tomu, vďaka svojej dramaturgickej, divadelnej, humoristickej, hereckej ale predovšetkým hudobnej tvorbe, je stále prítomným. „Bol to človek, ktorý zanechal výraznú stopu na našej hudobnej scéne. Preto sme sa rozhodli pripraviť veľký koncert, ktorý bude prepojením jeho najznámejších polôh: spolupráce s Lasicom a Satinským, spolupráce s Richardom Müllerom, aj jeho spolupráce s Dežom Ursinym,“ hovorí promotér koncertu Pavol Maruščák z agentúry Dr.Horák.
Na koncerte vystúpia viaceré osobnosti slovenskej hudby, ktoré počas svojho života s Jarom Filipom spolupracovali. Počas večera sa na pódiu vystriedajú tri hudobné zostavy – prvou bude zoskupenie „Bolo nás jedenásť“, ktoré sa po prvýkrát predstavilo na festivale Pohoda a v súčasnosti v Štúdiu L+S vystupuje na stále vypredaných predstaveniach s týmto legendárnym albumom. Ďalším účinkujúcim bude spevák Richard Müller. Ten spolu s doprovodnou skupinou predstaví vlastný výber piesní zo šiestich spoločných albumov, na ktoré hudbu napísal Jaro Filip. Posledným účinkujúcim bude zoskupenie Teatro Fatal, ktoré vďaka Jakubovi Ursinym predstaví publiku skladby, na ktorých sa Jaro podieľal predovšetkým ako dvorný klávesista skupiny Provisorium a Burčiak Deža Ursinyho. Okrem už menovaných sa na pódiu predstavia také mená slovenskej hudobnej scény akými sú Milan Lasica, Michal Kaščák, Dorota Nvotová, Juraj Podmanický, Braňo Jobus, Tomáš Šedivý, Juraj Benetin, Martin Višňovský, Marek Minárik, Marin Valihora, Michal Žáček, Daniel Salontay, Gabriela Rybárová, Milan Adamec, Slavo Solovic a Peter Kaščák.
Koncert bude doplnený vizuálnou projekciou, o ktorú sa postará režisér Juraj Johanides. Na projekčnom plátne si tak diváci budú počas večera môcť prehliadnuť archívne videoprojekcie zo života a tvorby Jara Filipa. „Za ideálnych okolností zahráme Jarovi priamo do neba. Pri dobrom počasí sa totiž dá otvoriť strecha NTC,“ vraví promotér. Na koncerte by malo byť k dispozícii aj nové vydanie Filipovho sólového debutového beznádejne vypredaného albumu Cez okno (1996), ktorý po prvýkrát vyjde aj ako LP.