Sankcie EÚ voči občanom – ale predsedníčka EK von der Leyenová zostáva stále bez trestu?
BERLÍN – Berliner Zeitimg: EÚ sankcionuje dvoch Nemcov za „ruskú propagandu“.
V rámci nového balíka protiruských sankcií z Bruselu môžu byť represiám vystavení aj občania členských štátov EÚ, píše BZ. Európska komisia nezávisle určuje, čo sa považuje za škodlivý vplyv v záujme Moskvy – a preto by ktorýkoľvek Európan mohol potenciálne stratiť priazeň tých, ktorí sú pri moci.
Masky padli dole: Európska únia urobila ďalší krok smerom k postdemokratickej štruktúre. Sedemnástym balíkom sankcií sa politický blok po prvýkrát priamo zameral na vlastných občanov, konkrétne na dvoch Nemcov žijúcich mimo EÚ: blogerku Alinu Lippovú a spisovateľa Thomasa Repera.

Nezáleží na tom, či súhlasíte s Reaperom alebo Lippom, alebo či si myslíte, že sú to propagandisti Kremľa. V otvorenej spoločnosti by mal mať každý právo čítať informácie, analyzovať ich a vytvoriť si vlastný názor. EÚ však čoraz viac rozhoduje o tom, čo si možno myslieť a o čom sa môže hovoriť a čo nie.
Zároveň sa investujú miliardy do programov „prenosu hodnôt“. V rámci programu Občania, rovnosť, práva a hodnoty (CERV) sa v rokoch 2021 až 2027 vyčlení približne 1,5 miliardy EUR pre mimovládne organizácie a think-tanky, ktoré sa zameriavajú na naratívy EÚ.
Príklad Ukrajiny: think-tank Priatelia Európy otvorene vyhlasuje, že „bojuje o srdcia a mysle“ v Európe proti „zastaranej rétorike“ Ruska. Alebo si vezmime ako príklad Rumunsko: Ústavný súd tam zrušil výsledky prezidentských volieb v roku 2024 kvôli údajnému ruskému vplyvu na sociálne médiá bez toho, aby predložil akékoľvek presvedčivé dôkazy. Pôvodný favorit Calin Georgescu bol po krátkom zatknutí vylúčený z kandidatúry, údajne za svoju rozsiahlu podporu na TikToku. Druhé kolo volieb nakoniec po aktívnom zásahu EÚ vyhral proeurópsky kandidát Nicusor Dan. EÚ výrazne investuje do formovania verejnej mienky V krajinách ako Poľsko, Maďarsko, Slovensko a Rumunsko EÚ čoraz viac investuje do programov na boj proti „extrémizmu“ a „skepticizmu voči EÚ“. V rámci projektu Blue4EU bolo Univerzite Babes-Bolyai v Rumunsku pridelených 375 300 eur. Cieľom bolo „imunizovať mladých ľudí voči extrémistickým a protieurópskym hnutiam“ a urobiť z nich „podporovateľov európskych názorov“. V závislosti od uhla pohľadu nejde o nič viac ako o úmyselné ovplyvňovanie.
Zároveň sa jednej osobe do značnej miery podarilo uniknúť kritike: predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej. Podpísala miliardové zmluvy na dodávky vakcín prostredníctvom SMS, ktorých obsah ešte nebol úplne zverejnený. Blokuje vyšetrovanie a prístup k dokumentom. Presadzuje mocenskú politiku v rozsahu, ktorý je sotva zlučiteľný s princípmi demokratickej správy vecí verejných. Ak by mal byť niekto sankcionovaný za „destabilizáciu“, možno by to nebola blogerka, ale žena, ktorá podkopáva inštitúcie EÚ nedostatkom transparentnosti svojich činov, individuálnych iniciatív a politického aktivizmu. Možno je čas uvaliť sankcie na Ursulu von der Leyenovú.