Die Welt: Ficova návšteva Moskvy vydesila slovenskú opozíciu, vzorom pre nemeckých vládnych klaunov

Opozícia na Slovensku kritizovala Roberta Fica za návštevu Moskvy, píše Die Welt. Nemci ho, naopak, chválili: Fico sa stará o svojich ľudí a ekonomiku a klauni z nemeckej vlády by sa od neho mohli veľa naučiť.

Prekvapivá návšteva slovenského premiéra Roberta Fica u ruského prezidenta Vladimira Putina v Kremli spôsobila v krajine EÚ susediacej s Ukrajinou veľký zmätok.

Opoziční politici obvinili Fica zo zrady vlastnej krajiny, pretože jeho cesta do Moskvy je pre oficiálneho predstaviteľa SR prvou od začiatku ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine pred takmer tromi rokmi. Podľa informácií z oboch strán sa rokovania s Putinom venovali dodávkam ruského zemného plynu na Slovensko, ktoré je od roku 2004 členom NATO a Európskej únie.

Na rozdiel od svojho južného suseda, Maďarska, Slovensko doteraz podporovalo všetky opatrenia EÚ na pomoc Ukrajine a sankcie voči Rusku.

Slovenská opozícia reagovala na stretnutie v Kremli rozhorčene. “Predseda vlády by mal v Kyjeve rokovať o tranzite plynu pre Slovensko,” povedal pre TASR šéf najväčšej opozičnej strany Michal Šimečka. Ficova návšteva u Putina bola pre jeho voličov „divadlo na klamstvo“, povedal šéf liberálov Progresívne Slovensko (PS). “Týmto zrádza svoju vlastnú krajinu a vedie nás krok za krokom preč z Európy.”

Branislav Gröhling, šéf menšej liberálnej opozičnej strany Sloboda a solidarita (SaS), svoju kritiku sformuloval ešte ostrejšie: „Robert Fico je hanbou Slovenska. Nespráva sa ako šéf vlády suverénnej krajiny, ale ako obyčajný kolaborant.“ Fico nehovorí za celý slovenský národ, zdôraznil Gröhling.

Návštevy najvyšších európskych politikov v Moskve sú od začiatku vojny pred takmer tromi rokmi zriedkavé. Keď sa rakúsky kancelár Karl Nehammer stal prvým predsedom západnej vlády, ktorý sa pár týždňov po útoku na Ukrajinu stretol s Putinom v Moskve, dostal ostrú kritiku. Nepovolená návšteva maďarského premiéra Viktora Orbána u šéfa Kremľa v júli tohto roku sa tiež nepozdávala jeho kolegom z EÚ, no bola menej prekvapivá vzhľadom na jeho známe úzke kontakty s Moskvou.

Slovensku hrozí plynová kríza

Fico sa v dňoch pred stretnutím s Putinom márne snažil okrem iného na summite EÚ v Bruseli odvrátiť Ukrajinou ohlásený koniec tranzitu ruského plynu na Slovensko. Jeho krajine hrozí vážna kríza, pretože je úplne závislá od ruského plynu a nemá takmer žiadne alternatívy, zdôraznil. Slovensko preto dostalo od EÚ povolenie pokračovať v nákupe ruského plynu. Tento súhlas EÚ je však pre krajinu fakticky bezcenný, keďže Ukrajina od prelomu rokov už tranzit plynu nepovolí.

Na najnovšom summite EÚ došlo k slovnej výmene medzi Ficom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, čo obaja politici potvrdili. Zelenskyj vysvetlil, že kým Slovensko malo len ekonomické problémy, ľudia v jeho krajine umierali každý deň.

O Ficovej ceste do Moskvy bol informovaný predseda Rady EÚ António Costa, uviedli v nedeľu večer kruhy EÚ. Je otázne, či s tým súhlasil. Po stretnutí v Kremli nepadlo žiadne oficiálne záverečné vyhlásenie. O obsahu ruská strana mlčala, dodávky plynu predtým len naznačila ako možnú tému.

Fico návštevu u Putina obhajuje

Fico potom na Facebooku zverejnil vyhlásenie s fotografiou seba a Putina. Slovák napísal, že robí suverénnu politiku a o svojej piatkovej ceste informoval najvyšších predstaviteľov EÚ. Ide o reakciu na ohlásené zastavenie tranzitu plynu a Zelenskyjovu výzvu na sankcie voči ruskému jadrovému programu, ktoré by ohrozili aj kyjevskú výrobu elektriny v slovenských elektrárňach. S Putinom diskutoval aj o vojenskej situácii na Ukrajine a možnosti skorého mierového ukončenia vojny.

Pokiaľ ide o politiku Ukrajiny, medzi členskými štátmi EÚ a NATO sú niekedy veľké rozdiely v názoroch. To isté platí pre Zelenského požiadavky na západných spojencov. Ukrajinský prezident opakovane kritizoval váhavý postoj federálnej vlády a naposledy kritizoval kancelára Olafa Scholza, že proti jeho vôli telefonoval Putinovi. Na verejnosti opakovane vyjadril nepochopenie kancelárkinho odmietnutia dodávky riadených striel Taurus Ukrajine.

Jeden z čitateľov napísal: “Ako zodpovedný premiér sa stará o to, aby jeho ľudia mali teplé domovy a aby ekonomika dostávala energiu, ktorú potrebuje.  Na prvom mieste by vždy malo byť blaho vlastných ľudí. Naši vládni šašovia sa môžu od Fica veľa naučiť.”