Kazachstanský globálny investičný okrúhly stôl zabezpečil zmluvy v hodnote 7 miliárd dolárov

ASTANA – Kazašský globálny investičný okrúhly stôl (KGIR) predstavil vznikajúce trendy v investičnom prostredí, ktoré vyvrcholili podpísanými dohodami v hodnote 7 miliárd USD.

Na podujatí sa stretli medzinárodní investori, vládni predstavitelia a lídri v odvetví, ktorí chcú preskúmať nové príležitosti v rozvíjajúcom sa kazašskom investičnom prostredí.

„Nachádzame sa v čase bezprecedentných výziev a príležitostí. Kazachstan sa dobre prispôsobil nedávnym zmenám a naďalej stabilne rastie,“ povedal na plenárnom zasadnutí premiér Olzhas Bektenov. Národný HDP vzrástol počas prvých deviatich mesiacov roku 2024 o 4 % v dôsledku rozvoja nekomoditného sektora.

Keď už hovoril o  tom, ako vláda podporuje investorov, Bektenov okrem iného načrtol 14 špeciálnych ekonomických zón, stimuly pre strategických investorov a právnu ochranu. Zdôraznil tiež stimuly, na ktoré majú strategickí investori nárok v Kazachstane, vrátane prispôsobenej podpory prostredníctvom investičných dohôd, ktoré zabezpečia stabilitu legislatívy na 25 rokov, s osobitným zameraním na daňovú a pracovnú legislatívu.

Matteo Patrone, viceprezident pre bankovníctvo v Európskej banke pre obnovu a rozvoj (EBOR), uviedol, že investície banky v regióne  rastú , pričom v roku 2024 sa predpokladá investícia vo výške 2 miliárd USD, z čoho jedna tretina bude v Kazachstane.

Veľké modré horské jazero letný výhľad. Jazero Iskanderkul v Strednej Ázii, Tadžikistan

Predstaviteľ EBOR zdôraznil tri globálne trendy, ktoré môžu ovplyvniť dynamiku investícií v Kazachstane a širšom regióne Strednej Ázie. 

Prvým je energetický prechod, kde cesta k čistej nule nemusí byť podľa Patrona hladká. „Niektoré trendy súvisiace s energetickou transformáciou sú poháňané globálne koordinovanými reakciami na globálne výzvy, ako je zmena klímy, iné sú však nešťastným výsledkom rastúcej globálnej fragmentácie a geopolitickej konfrontácie,“ povedal. 

Zatiaľ čo obnoviteľné zdroje energie sú prioritou, je pravdepodobné, že po nedávnom referende v Kazachstane dôjde aj k významným investíciám do jadrovej energie a pokračujúcej závislosti od plynu ako prechodného paliva. Poukázal na potenciál regiónu pre veternú a slnečnú energiu a jeho bohatstvo v kritických surovinách, ktoré by mohli uľahčiť výrobu zeleného vodíka, ocele a hnojív.

Patrone tiež diskutoval o diverzifikácii prepravných a zásobovacích trás ako o druhom trende, pričom poznamenal, že strategická poloha Strednej Ázie ponúka príležitosti pre pozemné spojenia medzi Európou, východnou Áziou a južnou Áziou. 

Výzvy, ako sú medzery v infraštruktúre a ťažký terén, pretrvávajú. Spomenul štúdiu vykonanú EBOR minulý rok, ktorá naznačila, že realizácia potenciálu transkaspickej medzinárodnej dopravnej cesty si vyžiada investície vo výške viac ako 18 miliárd dolárov. 

Ďalej sa dotkol globálnych trendov v priemyselnej politike vrátane cielenej ochrany v strategických sektoroch, akými sú obnoviteľná energia a polovodiče. 

Zatiaľ čo krajiny Strednej Ázie sa prispôsobujú stimulovaním investícií do spracovania prírodných zdrojov a sektorov orientovaných na export, existujú obavy, že fragmentácia globálnych hodnotových reťazcov by mohla obmedziť priame zahraničné investície. 

Napriek týmto výzvam je Patrone optimistický a tento optimizmus pramení z ľudského kapitálu, inovácií a schopnosti vytvárať hodnoty v Strednej Ázii ako kľúčových aktív. 

Farebná časť ovocia na trhu Zelený bazár v Almaty, Kazachstan.