V štátnej správe na Slovensku pracuje 435 000 zamestnancov, v súkromných firmách ich celkom obsluhuje najmenej asi 100 000 pracovníkov

BRATISLAVA –  Štyria zamestnanci v štátnej správe viažu jedného človeka v súkromnej firme.

Zamestnanec súkromnej  im musí vyplňovať rôzne výkazy.

Pripomína to ekonomiku bývalého Zväzu sovietskych socialistických republík. Sovietsky disident Vladimír Bukovski pri skúmaní archívov  Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (ÚV KSSZ) narazil na dokumenty, v ktorých komunistická strana podporovala projekt socialistickej Európskej únie.

Naskanoval si dokumenty ÚV KSSZ. Sú zhrnuté v knihe Moskevský proces.

Byrokracia odčerpáva peniaze iným zamestnancom súkromných firiem.

Byrokracia je hierarchicky organizovaný riadiaci systém,používaný na riadenie procesu veľkých organizácií, firiem prípadne projektov. Teóriou byrokratického procesu sa zaoberajú okrem iného aj kybernetika a teória systémov.

Byrokracia predstavuje nezrozumiteľný spôsob vybavovania pomerne jednoduchých záležitostí, ktorými komplikuje a znepríjemňuje život občanov (dlhé vybavovanie záležitostí, komplikovanosť procedúr, papierovačky, …)

Termín „byrokracia“ prvýkrát použil francúzsky ekonóm Vincent de Gournay v roku 1745. Koncept takéhoto administratívneho systému existuje už od staroveku a kľúčovým momentom pre jeho vznik bol vynález písma . Prvé „byrokracie“ teda vznikli už v starovekej Sumerskej ríši a starovekom Egypte . V starovekej Číne vytvoril Konfucius zložitý byrokratický systém  Rímska ríša mala aj byrokratický aparát , ktorý sa obzvlášť rozrástol a začal mať negatívny vplyv na hospodárstvo za čias Diokleciána.

Vladimír Konštantínovič Bukovskij, rusky Владимир Константинович Буковский ; 30. decembra 1942 Belebej – 27. októbra 2019 Cambridge ) bol ruský politický aktivista , neurofyziológ a spisovateľ . V 60. a 70. rokoch 20. storočia sa stal jednou z vedúcich osobností disentu , známym sa stal najmä svojou kritikou politického zneužívania psychiatrie vo vtedajšom Sovietskom zväze . Kvôli svojej angažovanosti sám strávil 12 rokov v sovietskych väzniciach, pracovných táboroch a psychiatrických liečebniach.

ZSSR ho vymenil za Luisa Corvalána, bývalého predsedu Koministickej strany Čile. Koloval o ňom nasledovný veršík: “Vymenili chuligána za Luisa Corvalána!”