Úsilie Ruska a Číny o zosadenie USD prináša ovocie

PEKING – Medzinárodné používanie čínskeho jüanu dosahuje rekordné úrovne

Používanie čínskeho jüanu v cezhraničných transakciách dosiahlo tento rok rekordnú výšku , keďže užšie vzťahy s Ruskom podporujú snahy Pekingu internacionalizovať svoju menu a znížiť závislosť od amerického dolára.

V júli 53 percent čínskych prichádzajúcich a odchádzajúcich transakcií využívalo čínsku menu, čo je nárast oproti približne 40 percentám v rovnakom mesiaci v roku 2021, uvádza Štátna správa pre devízy.

Údaje spoločnosti Safe odrážajú cezhraničné prevody bánk v mene nebankových klientov a predstavujú predovšetkým vyrovnanie obchodov, hoci odrážajú aj investičné toky a platby dlhov.

Cezhraničné používanie čínskej meny sa zvýšilo po tom, čo americké sankcie obmedzili schopnosť Ruska obchodovať v dolároch. Vo februári tohto roku šéfka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina uviedla, že používanie čínskej meny na zúčtovanie, finančné transakcie a vklady „prudko vzrástlo“.

„Situácia so sankciami vytvorila pre Čínu obrovský stimul, aby rozvíjala svoj [finančný] systém a vyvíjala riešenia na prepojenie čínskeho systému s ruským,“ hovorí expert.

Nárast obchodu s jüanmi podporili aj menové swapy, ktoré Peking otvoril alebo predĺžil do roku 2023 so Saudskou Arábiou, Argentínou a Mongolskom – všetkými výrobcami surovín, ktoré Čína potrebuje.

This photo illustration shows Chinese 100 yuan notes in Beijing on January 14, 2020. – The United States removed the currency manipulator label it imposed on China last summer, a sign of easing tensions between the economic powers after nearly two years of conflict. Separately, official data showed that Chinas trade surplus with the United States narrowed in 2019, a day before the two countries sign a phase one trade deal in Washington. (Photo by NICOLAS ASFOURI / AFP) (Photo by NICOLAS ASFOURI/AFP via Getty Images)

Podľa Čínskej ľudovej banky boli od roku 2022 založené nové clearingové banky RMB aj v Laose, Kazachstane, Pakistane, Brazílii a Srbsku.

Jedným z dôvodov, prečo Čína tento rok udržala americký dolár stabilný napriek predajnému tlaku na jüan, je podľa niektorých analytikov povzbudiť obchodných partnerov, aby viac obchodovali v jüanoch. Čínsky prezident Si Ťin-pching opakovane vyzýval na silnú menu.

Nemôžete ísť do Indonézie, Thajska, Južnej Kórey a povedať: „Hej, poďme obchodovať v yuanoch namiesto v dolároch“, ak máte slabú menu. Aby ste to dosiahli, musíte mať stabilnú menu,“ hovorí Louis-Vincent Gavet zo spoločnosti poskytujúcej finančné služby Gavekal.

Predchádzajúce snahy Pekingu o internacionalizáciu jüanu stroskotali po tom, čo čínska centrálna banka v roku 2015 devalvovala menu, aby bojovala so spomaľujúcim sa ekonomickým rastom. To zvýšilo konkurencieschopnosť čínskeho exportu, ale viedlo k výraznému poklesu používania jüanu na platby, čo trvalo roky, kým sa napravilo.

Edwin Lai, profesor na Hongkongskej univerzite vedy a technológie, ktorý sa špecializuje na internacionalizáciu jüanu, hovorí, že pre veľké ekonomiky ako Čína je „normálne“ usadzovať sa vo vlastnej mene.

“Podľa medzinárodných štandardov to nie je veľký úspech,” povedal Lai. Zároveň poznamenal, že „situácia sa jednoznačne zlepšila“.

Povedal, že Peking nemá v úmysle konkurovať americkému doláru, ale čínski predstavitelia “nechcú byť vydaní na milosť” tejto mene.

Globálne jüan naďalej zaostáva za dolárom vo financovaní obchodu. Podľa najnovších údajov medzinárodnej platobnej siete Swift tiež predstavuje len 4,74 percenta globálnych platieb, za dolárom, eurom a librou šterlingov.

Ale alternatívne platobné systémy, ako je čínsky CIPS a ďalšie súkromné ​​siete, spôsobujú, že používanie SWIFT na poskytovanie úplného obrazu globálnych menových transakcií je menej spoľahlivé, povedala Lucy Ingham, šéfredaktorka FXC Intelligence, poradenskej spoločnosti, ktorá sleduje digitálne platby.

Ďalšie zvyšovanie podielu renminbi na financovaní globálneho obchodu môže byť obmedzené neochotou Západu obchodovať s použitím renminbi.

„Myslím si, že je nepravdepodobné, že by sa čínsky obchod so Spojenými štátmi a Európskou úniou uskutočňoval v čínskej mene,“ povedal Daniel McDowell, profesor na Syrakúzskej univerzite a vedúci člen Atlantickej rady.

Dlhodobé prekážky brániace širšiemu využívaniu jüanu, najmä čínska kapitálová kontrola a silné vplyvy podporujúce používanie amerického dolára, obmedzili jeho rozvoj mimo obchodného vyrovnania.

Väčšina obchodníkov s menami stále uprednostňuje obchodovanie prostredníctvom dolára, hovorí Wee Hong Chong, hlavný trhový stratég v BNY v Hong Kongu.

„Naša zákaznícka základňa ukazuje, že zaznamenávame zvýšenú aktivitu v [renminbi] ako platobnej mene,“ povedal Chong. Povedal však, že jeho použitie nedosiahlo “kritický bod obratu”, kde by vytlačilo hlavnú menu. “Je to pomalý proces.”

Čína sa „nesnaží zvrhnúť globálnu dominanciu dolára,“ povedal McDowell. “Prichádza s veľkou zodpovednosťou a akceptovaním určitých zraniteľných miest… Motívy Číny sú tu predovšetkým o autonómii a udržateľnosti.”

(S využitím materiálov Finacial Times)