Čokoláda bude drahá, aj keď sa v Afrike zvýši úroda

CHICAGO –Problémy v tomto odvetví zahŕňajú choroby, klimatické zmeny a nízke platy pre poľnohospodárov.

Ceny kakaa dosiahli rekord začiatkom tohto roka. 
1. ObrMoussa Konate je optimista, ktorý vyvažuje nádej opatrnosťou: minulú sezónu jeho úrodu kakaa zničila choroba. Čoskoro prichádza ďalšia úroda a vyhliadky hľadajú jeho malú farmu na Pobreží Slonoviny. Stromy bohato rodia a listy majú zdravú zelenú farbu.

Táto priaznivá situácia odráža zlepšenia v celom západoafrickom pásme kakaa. Tieto trendy pomôžu zmierniť obrovský nedostatok dodávok, ktorý tento rok podnietil rekordné zvýšenie cien. Počasie sa zlepšilo a 47-ročný farmár konečne dostal pesticídy na zníženie škôd spôsobených pľuzgierovou chorobou. Očakáva, že úroda bude výrazne vyššia ako jedna tona zozbieraná v minulej sezóne.

Dlhodobé problémy tohto odvetvia nezmizli

Problémy, ktoré toto odvetvie už dlho sužujú, však zostávajú nevyriešené. To znamená, že cena bôbov používaných na výrobu čokolády sa pravdepodobne nevráti na nižšie úrovne, aké boli predtým.

Spála je nevyliečiteľná choroba a farmári nemajú inú možnosť, ako vyrúbať choré stromy. Na Pobreží Slonoviny je milión kakaových plantáží, väčšinu z nich vlastnia drobní farmári s obmedzenými zdrojmi, ktorým chýba schopnosť naučiť sa nové poľnohospodárske techniky. Konateho plantáž s rozlohou 3,5 hektára, jeden z troch pozemkov, ktoré obhospodaruje so svojimi tromi manželkami a deviatimi deťmi, je posiata vyrúbanými kmeňmi stromov.

„Mnoho farmárov nevie, že na zabránenie šíreniu vírusu nemôžete použiť rovnakú mačetu, ktorá bola použitá na vyrúbanie infikovaných stromov,“ povedal zo svojej farmy v dedine Brazzaville severne od prístavného mesta. zo San Pedra.

Takéto problémy pravdepodobne udržia ceny vysoko nad historickými normami, aj keď prechod na La Ninu sľubuje lepšie počasie a niektorí analytici očakávajú, že globálna produkcia prvýkrát za štyri sezóny prekročí dopyt.
Analytici BMI jednotky Fitch Solutions predpovedajú, že futures na kakao v New Yorku v druhom mesiaci budú v roku 2024 v priemere 7 000 dolárov za tonu. To je výrazne menej z 11 000 USD na začiatku tohto roka, ale najaktívnejšie futures majú v priemere za desaťročia menej ako 2 000 USD, pričom decembrový kontrakt sa momentálne obchoduje nad 7 000 USD.

„Určite nevidíme potenciál na výrazný prebytok. V najbližších mesiacoch sa môže stať veľa vecí,“ povedal Steve Wateridge z Tropical Research Services. Trh bude pravdepodobne vyvážený a “toto nie je dobré miesto,” dodal.

Dlhodobé výzvy, ktorým čelí kakaový priemysel v regióne, siahajú od chorôb plodín až po klimatické zmeny. Trvá minimálne tri roky, kým kakaový strom dosiahne zrelosť a začne prinášať ovocie, čím sa obmedzuje rýchlosť, akou sa môže zvýšiť produkcia. Ghana a Pobrežie Slonoviny tiež vopred stanovujú ceny kakaa na úrovni plantáží. Táto dlhodobá prax na ochranu poľnohospodárov pred nižšími dodávkami, ako sa očakávalo, znižuje motiváciu zvyšovať dodávky v reakcii na rastúci trh. Obe krajiny urobili niekoľko zmien. Viacerí farmári však pre Bloomberg povedali, že si stále nemôžu dovoliť kúpiť dostatok hnojív a pesticídov alebo najať viac pracovnej sily na orezávanie stromov alebo ručné opeľovanie, čo by mohlo pomôcť zvýšiť výnosy.

Vlády tiež odrádzajú zahraničné investície, ktoré by mohli zvýšiť produkciu. Súčasný stav dáva Pobrežiu Slonoviny a Ghane – svetovým producentom číslo jedna a dva, ktorí predstavujú viac ako polovicu svetovej ponuky – silný vplyv na trh a nemajú v úmysle sa ho vzdať.

Preto bude očakávané oživenie produkcie v západnej Afrike do značnej miery poháňané lepším počasím, pričom La Niña neskôr v priebehu roka prinesie regiónu priaznivejšie podmienky. V Pobreží Slonoviny prvé odhady naznačovali, že produkcia by sa mohla oproti minulej sezóne zvýšiť o približne 10 % na 2 milióny ton.

Neexistujú však žiadne záruky: Suché počasie v júli a auguste má za následok nedostatočnú vlhkosť pôdy, čo obmedzuje rast plodín, tvrdí Brandon Fox, prevádzkový meteorológ spoločnosti Maxar Technologies.
Poľnohospodári sa navyše obávajú šírenia spály, ničivej vírusovej infekcie, ktorá znižuje úrodu infikovaných stromov až o 70 %.

„Napriek mnohým sľubným iniciatívam na riešenie tohto problému je ešte potrebné vykonať veľa práce,“ povedala Mariette Verbruggen, viceprezidentka pre podnikové záležitosti vo World Cocoa Foundation, s odkazom na túto chorobu. “Tieto iniciatívy nie sú vždy koordinované, a preto nedosahujú rozsah potrebný na dosiahnutie dlhodobého vplyvu.”

Nebezpečné choroby ničia plantáže

Veľká časť regiónu Ghana – kakaového centra krajiny – je infikovaná pľuzgierovou chorobou, uvádza sa v správe Medzinárodnej organizácie pre kakao s odvolaním sa na miestne regulačné orgány. Jérémie Kan Kouassi, riaditeľ podpory rozvoja poľnohospodárstva v Le Conseil du Cafe-Cacao, regulátorovi priemyslu Pobrežia Slonoviny, povedal, že bolo zničených asi 200 000 hektárov kakaových plantáží, aby sa zastavilo šírenie choroby. To je len malá časť z 3,5 milióna hektárov obrábaných v krajine. Wateridge sa však domnieva, že približne štvrtina fariem je kontaminovaná a iní odborníci z odvetvia súhlasia s tým, že problém je závažný.

“Bohužiaľ, toto je pravdepodobne len špička ľadovca, pretože neexistuje rozsiahle testovanie všetkých asymptomatických stromov,” povedala Sanya Fabrio, riaditeľka rozvoja podnikania v spoločnosti SwissDeCode, ktorá vyvíja nástroje na testovanie pľuzgierov.

Jediným známym prostriedkom je vyrúbať napadnuté stromy a ich okolie, no presvedčiť farmárov, aby ničili zdanlivo zdravé kmene, je ťažké. Hroziace európske nariadenia proti odlesňovaniu, ktoré znamenajú, že farmári nemôžu jednoducho vyrúbať lesy, aby vytvorili nové plantáže, komplikujú pokusy presťahovať sa do nezamorených oblastí.

“Dobrá opätovná výsadba pomáha kompenzovať ničivé účinky tohto vírusu,” povedal Konan Kouakou, 35-ročný farmár v Gabiagi na Pobreží Slonoviny. “Je ťažké rozširovať kakaové plantáže kvôli klasifikovaným a chráneným lesom.”

Niekto bude môcť zarobiť peniaze

Poľnohospodári v Kamerune a Nigérii však tiež očakávajú, že v sezóne 2024-25 zozbierajú viac fazule. A na rozdiel od svojich susedov z Pobrežia Slonoviny a Ghany ťažili z nedávneho zvýšenia cien a zarábali viac ako trikrát viac ako ich rovesníci.

„Nikdy predtým sme nedosiahli túto cenovú úroveň,“ povedal Monda Bacao, ktorý predal fazuľu zo svojej farmy v Ndome na juhozápade Kamerunu za viac ako 6 000 CFA frankov (10 dolárov) za kilogram, čo je šesťkrát viac ako pri predchádzajúcej úrode. “Ak bude tento trend pokračovať v hlavnej úrode, mnohí farmári skutočne zbohatnú.”

Vysoké ceny povzbudzujú mnoho ľudí, aby začali pestovať kakao, hovorí Mufutau Abolarinwa, prezident Kakaovej asociácie Nigérie. Očakáva, že úroda v rokoch 2024-25 bude 285 000 metrických ton, čo je nárast z 270 000 metrických ton v rokoch 2023-24.

Farmári v Ghane a Pobreží Slonoviny predávajú plantáže

Farmári v Ghane a Pobreží Slonoviny zarábajú medzi 2 100 a 2 500 USD za tonu, čo je menej ako tretina konečných cien. Niekoľko farmárov pre Bloomberg uviedlo, že na podporu pestovania kakaa je potrebné zvýšiť ceny na úrovni plantáží. Nízke mzdy viedli k tomu, že frustrovaní farmári predávali svoje pozemky na nelegálnu ťažbu zlata, v Ghane známu ako galamsey, ktorá spôsobuje obrovské škody pri vykopávkach a znečistení.

„Najprv „galamseyeri“ zničia našu zem a potom aj našich robotníkov. Priemerný vek pestovateľov kakaa v Ghane je asi 60 rokov, ako to dokážu? spýtal sa Johnson Mensah, hlavný farmár, ktorý dohliada na viac ako 150 000 ďalších farmárov v Enchi v Ghane. “Kým sa galamsey nezastaví, kakao v Ghane nemá budúcnosť.”

Ebenezer Agyarko, ktorý obhospodaruje 12,5-akrovú plantáž neďaleko Kwabenga, severne od hlavného mesta Akkra, tiež vníma nelegálnu ťažbu ako hrozbu, ale to mu neuberá na nálade. S úsmevom ukazuje na stromy plné strukov na svojej farme, kde očakáva päťnásobný nárast úrody oproti poslednej úrode, ktorú brzdilo zlé počasie, choroby a nedostatok pesticídov.

“Len sa modlím, aby počasie zostalo rovnaké, aby som mohol zozbierať všetky tieto fazule a predať ich za oveľa vyššiu cenu, aby mi pomohli splatiť všetky moje nevyrovnané účty.”

(Pripravené na základe materiálov Market Snapshot)