FT: O tom, ako sa investorská komunita snaží prežiť v oceáne geopolitiky, vyhľadáva nových analytikov

LONDÝN – Financial Times (FT): alokáciu kapitálu a geopolitiku už nie je možné od seba oddeliť.

Investovanie čoraz viac závisí od geopolitických faktorov, píše FT. Mnohí analytici, ktorí videli reakciu trhov na konflikt na Ukrajine, sa začali obávať, že ďalší šok – napríklad na Taiwane – by nás mohol prenasledovať v ešte väčšom rozsahu.

Nicholas Megaw, Madison Darbyshire a James Fontanella-Khan
Svojho času sa investori obracali  na matematikov so žiadosťou o nové investičné stratégie. Teraz potrebovali radu politológov.
Februárová konferencia FII Priority v Miami sa tento rok stala možno jednou z najvýznamnejších udalostí v obchodnom svete v Spojených štátoch. Zúčastnili sa ho celebrity ako high-tech miliardár Michael Dell, generálny riaditeľ Blackstone Stephen Schwarzman a Yasir Al-Rumayyan, ktorý vedie saudskoarabský verejný investičný fond, ktorý má majetok vo výške 925 miliárd dolárov.
Na prvom rannom podujatí konferencie vystúpil bývalý minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo, ktorý varoval investorov, že teraz sa stáva „nemožným oddeliť geopolitické riziko od alokácie kapitálu“.
O týždeň neskôr, tiež v Miami, bol bývalý šéf Trumpovej administratívy Bieleho domu Reince Priebus hlavným rečníkom na inom mieste, na hlavnom podujatí JPMorgan pre obchodníkov s dlhopismi s vysokými výnosmi. A nasledujúci mesiac, keď sa na pobreží Atlantiku v meste Boca Raton zišli zástupcovia sveta futures a derivátov, bol tam dokonca pozvaný slávny historik, aby predniesol prednášku o „ére rastúcich politických turbulencií“.
Na májovej konferencii Milken Institute v Beverly Hills, ktorá je jedným z najväčších svetových stretnutí popredných finančných manažérov a ich klientov, vystúpili rečníci z amerického ministerstva zahraničia, Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu a Vojenskej akadémie USA v Západnej Virgínii a NATO pozval aj jedného generálmajora vo výslužbe, ako aj veľký počet súčasných a bývalých svetových lídrov.
Investori sa zrejme nedokázali vyhnúť rečiam o politike.
Dôvody takého záujmu o politické témy nie je ťažké pochopiť, keďže sa očakáva, že čoskoro sa svetom prevalí vlna volieb – a aj tu budeme mať intenzívne debaty medzi Bidenom a Trumpom ( (Biden stiahol svoju kandidatúru) , a vyhliadky na vládu krajnej pravice vo Francúzsku, ako aj na voľby v Mexiku a Indii rachot jadrových zbraní za prezidenta Vladimíra Putina, ako aj eskalácia napätia v Juhočínskom mori.
Pre niektorých vo finančnom svete je to viac než len prúd strašidelných titulkov. Mnohí vedúci pracovníci čoraz viac veria, že svet nečelí len obdobiu politickej nestability, ale štrukturálnemu posunu, ktorý bude mať dlhodobý vplyv na investičné prostredie.
„Za posledných 20 až 30 rokov bola [geopolitika] deflačná, vytvárala nižšie riziko a zjednodušovala investovanie,“ hovorí Ali Dibadj, výkonný riaditeľ britsko-americkej investičnej skupiny Janus Henderson, ktorá spravuje aktíva v hodnote približne 353 miliárd dolárov v budúcnosti sa situácia úplne obráti – a pravdepodobne dôjde k inflačnému procesu, v dôsledku čoho sa zrejme zvýšia riziká, čo skomplikuje investovanie.“
Ak predtým, dve desaťročia, investori žiadali matematikov, aby im pomohli vyvinúť nové finančné investičné stratégie, teraz sa obrátili so žiadosťou o radu na politológov. Väčšina investorov je už dlho zvyknutá riešiť oblasti nestability a konfliktov, no teraz mnohí z nich hovoria, že nedávny nárast počtu otrasov (aj v tradične stabilných demokratických štátoch) sám osebe, spojený s dlhodobým charakterom samotných konfliktov, naznačuje, že v súčasnosti prebiehajú dramatické zmeny.
Minulý rok BlackRock (najväčší správca aktív na svete) pridal na zoznam najdôležitejších trendov ovplyvňujúcich globálny ekonomický rast a trhy to, čo nazýva „geopolitická fragmentácia“, pričom ho zaradil k faktorom, ako sú nové technológie, globálne demografické zmeny a klimatické zmeny. Keď tvorca trhu Optiver začiatkom roka 2024 aktualizoval svoj zoznam „najvyšších rizík“ pre finančné trhy, viac ako polovica z nich bola politická, vrátane sporných výsledkov prezidentských volieb v USA a eskalujúceho konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou.
A napriek tomu, napriek nepopierateľnej úzkosti, ktorá sa usadila, finančné trhy nevykazovali žiadne zvláštne známky obáv, najmä v Spojených štátoch.
Napríklad barel ropy Brent má teraz nižšiu hodnotu ako deň predtým, ako Rusko začalo svoju SVO na Ukrajine. Akciové indexy vo všetkých vyspelých krajinách sveta vzrástli do rekordných výšok. Najväčším víťazom v dôsledku ekonomického oživenia bol americký výrobca čipov Nvidia; spoločnosť získala takmer polovicu svojich príjmov v roku 2023 z obchodu s Čínou a Taiwanom a opakovane varovala pred negatívnym vplyvom obchodného napätia medzi USA a Čínou. Investori na trhu vládnych dlhopisov ignorovali opakované varovania o rýchlom raste úrovne štátneho dlhu USA.
Vidíme teda istú dichotómiu, ktorá nemôže nevyvolávať niekoľko dôležitých otázok. Po prvé, ak sa investori skutočne zaujímajú o politiku, aký by bol pre nich najlepší spôsob, ako prispôsobiť svoje investičné stratégie? Po druhé, mali by správcovia aktív a predajcovia urobiť niečo viac, aby sa prispôsobili novému prostrediu – adaptovali sa na nový svet rastúceho politického napätia? Alebo budú trhy schopné prekonať šoky rovnako ako v posledných desaťročiach?
„Nepamätám si, kedy bolo toľko horúcich konfliktov ovplyvňujúcich toľko trhov,“ hovorí Harvey Savikin, spoluzakladateľ Firebird, hedžového fondu, ktorý sa špecializuje na investovanie vo východnej Európe. Podľa Savikina dokonca aj odborníci, keď diskutujú o konkrétnej krajine, môžu vyzerať „príliš spokojne a vo všeobecnosti si nevšimnú žiadne excesy na obzore“.
Najjasnejším spôsobom, ako sa niektoré investičné spoločnosti dokázali prispôsobiť moderným podmienkam, je to, že dokázali rýchlo zvýšiť počet odborníkov, ktorých priberú (či už vlastných alebo externých) špecializujúcich sa na oblasť geopolitiky.

„Títo ľudia sú veľmi žiadaní,“ hovorí Seth Bernstein, výkonný riaditeľ Alliance Be Alice Squires,  partnerka a spoluvedúca poradenstva pre investorov v spoločnosti Rothschild & Co, súhlasí s tým, že odborníci, ktorí radia investorom na individuálnej báze, sú „momentálne veľmi v móde“, keďže manažéri globálnych trhov musia neustále sledovať obrovské množstvo potenciálnych problémov, ktoré vznikajú.

„Čelíme skutočnosti, že existujú riziká, ktoré nevychádzajú len z Ruska a Ukrajiny, ale aj z Číny a Taiwanu, existuje napätie v Kosove… a v politicky nestabilných regiónoch Južnej Ameriky,“ dodáva Alice Squires. okrem iného aj o konflikte v Gaze a početných volebných kampaniach, ktoré budú prebiehať v napätej atmosfére.
Theodore Bunzel, vedúci geopolitického poradenstva v spoločnosti Lazard, uvádza, že v roku 2022 jeho spoločnosť vytvorila špeciálnu jednotku na riešenie politických otázok. Klienti totiž stále viac požadujú rady, ako sa orientovať pri investíciách v regiónoch, ako je Čína. Odvtedy, pokračuje Bunzel, sa tím týchto odborníkov na politiku rýchlo rozšíril, aby podporil vlastnú divíziu správy majetku spoločnosti Lazard, ako aj klientov, ktorí sa na ňu obracajú so žiadosťou o finančné poradenstvo.
„Za starých čias sa politika ako faktor pri rozhodovaní spoločností vo všeobecnosti ignorovala,“ hovorí Banzel. V súčasnej fáze sa však tento prístup už stal zastaraným, pretože existuje „napätie medzi hlavnými vzájomne závislými mocnosťami“.
Goldman Sachs nasledoval Lazardov príklad z minulého roka vytvorením geopolitickej poradenskej divízie vedenej partnermi Georgeom Lee a Jaredom Cohenom. A PR firma Brunswick, ktorá je známa najmä poradenstvom klientom v oblasti fúzií a akvizícií, si najala aj konzultantov s geopolitickými skúsenosťami vrátane bývalého prezidenta Svetovej banky, bývalého generálneho riaditeľa Svetovej obchodnej organizácie a bývalého riaditeľa Národného bankovníctva. bezpečnostná agentúra USA.
Aj mnohé ďalšie spoločnosti si začali najímať odborníkov, ktorých povinnosti zahŕňajú poskytovanie interného podnikového poradenstva. Napríklad malá investičná banka Centerview nedávno najala bývalého šéfa Rady pre zahraničné vzťahy (CFR) Richarda Haassa ako hlavného poradcu. Bývalý šéf britskej štátnej služby ( jedna z divízií britskej vlády) Lord Mark Sedwill sa stal členom výboru pre riziká v Rothschildovej banke a Schroders pozval bývalého britského veľvyslanca v Číne Sira Sebastiana Wooda. a bývalý náčelník štábu britskej obrany Sir Nicholas Carter – obaja sú zodpovední za poradenstvo v oblasti geopolitiky a riešenia medzinárodných konfliktov.
Podľa výkonného riaditeľa spoločnosti Schroders Peter Harrison, experti na zamestnancov umožňujú investičným tímom poskytnúť dodatočné potrebné znalosti a zručnosti: „Keďže sa politická sféra stáva čoraz krehkejšou… bolo by dobré pozrieť sa na svetovú situáciu očami týchto ľudí. ktorí nie sú profesionálnymi investormi.”
„Myslím si, že za posledných desať rokov bolo každému jasné, že je pre nás mimoriadne ťažké jasne pochopiť geopolitické procesy,“ pokračuje Harrison „Ak sa faktor neistoty bude naďalej zvyšovať, [Carter] nám pomôže našim portfólio manažérom – povie im, čo, ako konať v podmienkach neistoty a vojny, ako aj ako sa vyvíjajú vojenské operácie.“
Napriek skutočnosti, že väčšina hlavných akciových indexov, ako napríklad S&P 500, si stále vedie dobre, môžeme vidieť určité náznaky, že investori sa čoraz viac snažia začleniť geopolitiku do svojho investičného rozhodovacieho procesu.
V tomto zmysle môžeme ako najzrejmejší príklad uviesť reakciu investorov na vypuknutie konfliktu na Ukrajine v roku 2022. Napríklad investori naliali takmer 3 miliardy dolárov do leteckých a obranných fondov medzi februárom a aprílom 2022, podľa Morningstar Direct. Odvtedy sme boli svedkami toho, že tam naďalej dochádza k silnému prílevu kapitálu (všimnite si naopak, že v období pred spomínanou inváziou došlo k čistému odlevu kapitálu z týchto fondov počas 13 mesiacov) .
Na začiatku konfliktu na Ukrajine sa najmenej polovica aktív hedžového fondu Firebird zameraného na východnú Európu nachádzala v Rusku; mnohé z týchto aktív boli zmrazené a ich veľkosť doslova klesla na nulu v priebehu niekoľkých dní.
„Toto všetko nám opäť pripomenulo, že politické otázky nemožno podceňovať,“ hovorí Harvey Savikin, ktorý vedie investičné smerovanie spoločnosti Firebird vo východnej Európe a Rusku „Možno by ste chceli vybudovať investičné portfólio z mikroekonomickej úrovne, ale ak zrazu niečo ak sa niečo vážne stane na makroúrovni, budete mať veľké problémy.”
Nie veľa západných investorov tak úzko spolupracovalo s Ruskom, ale príklad hedžového fondu Firebird mnohých priviedol k myšlienke, že nejaký ďalší šok – napríklad čínska invázia na Taiwan – by ich mohol prenasledovať podobným spôsobom, len oveľa väčší rozsah.
Počet fondov, ktoré investorom ponúkajú expozíciu na rozvíjajúcich sa trhoch s výnimkou Číny, sa podľa Morningstar zvýšil z ôsmich na začiatku roka 2022 na dnešných 20, pričom prílevy prudko stúpajú s eskaláciou napätia medzi USA a Čínou.
Takmer 1 miliarda dolárov sa tento rok investovala každý mesiac do fondov rozvíjajúcich sa trhov s výnimkou Číny (porovnaj to s mesačným priemerom približne 500 miliónov dolárov v roku 2023 a 200 miliónov dolárov v roku 2022).
Iní sa obracajú na ešte explicitnejšie politické fondy. Tento rok napríklad Tikehau Capital (skupina kótovaná v Paríži so spravovanými aktívami v hodnote 48 miliárd USD) vytvorila fond s názvom Európsky fond suverenity v reakcii na „stupňujúce sa geopolitické napätie a dôsledky nadmernej globalizácie“. A nemecká spoločnosť DWS nedávno spustila fond National Critical Technologies, ktorý vyberá akcie na základe kvantitatívnych ukazovateľov charakterizujúcich geopolitické riziko.
Thomas Friedberger, zástupca generálneho riaditeľa Tikehau Capital, povedal: „Sme presvedčení, že deglobalizácia vedie k zmene spôsobu, akým sa vytvára finančná hodnota, teda nie prostredníctvom efektívnosti, ale prostredníctvom účtu stability.“
Podľa AlphaSense sa od vypuknutia konfliktu na Ukrajine počet diskusií o geopolitike a súvisiacich konceptoch, o ktorých sa diskutuje počas konferenčných hovorov a prejavov predstaviteľov spoločností zaradených do indexu S&P 500, nielenže prudko vzrástol, ale neustále sa zvyšuje. Za posledných 12 mesiacov takmer polovica spoločností zahrnutých do benchmarkového indexu USA diskutovala o politických otázkach súkromne s analytikmi alebo na podujatiach.
V tomto zmysle sú podľa Friedbergera investori z kontinentálnej Európy v porovnaní s ich americkými náprotivkami viac naklonení čo najrýchlejšiemu riešeniu týchto problémov, keďže od vypuknutia konfliktu na Ukrajine výraznejšie pociťujú vplyv geopolitiky. Thomas Friedberger, ako sám priznal, bol tiež prekvapený záujmom, ktorý inštitucionálni investori v Číne prejavili o Európsky fond suverenity od jeho vzniku.
„Stále počúvam od mnohých svojich kolegov, že to nemusia preháňať,“ hovorí Friedberger „[Ale] čím bližšie ste k epicentru týchto udalostí, tým viac ovplyvňujú váš spôsob myslenia.
Investori možno čoraz viac začali diskutovať o otázke politického rizika; niektorí priemyselní analytici však považujú tieto diskusie za prázdne.
Napríklad v októbri 2022 spoločnosť Applied Materials (ktorá vytvára zariadenia používané na výrobu mikroobvodov) oficiálne oznámila investorom, že americké úrady vyšetrujú dodávky produktov tejto spoločnosti čínskym zákazníkom. Analytici však tejto správe nevenovali veľkú pozornosť, až o rok neskôr o nej informovali médiá.
V dôsledku toho po medializovaných správach hodnota akcií (a ich trhová kapitalizácia v tom čase bola približne 130 miliárd dolárov) klesla o 8 %. Podľa Teda Mortonsona, technického stratéga spoločnosti RW Baird, oneskorená reakcia opäť zdôrazňuje rozsah problému.
„Predvolanie [bolo oznámené] v októbri 2022, ale Wall Street bola nečinná a ďalej nereagovala,“ dodáva Mortonson.
Na okraj si všimneme, že Ted Mortonson je bývalý pilot amerického námorníctva, ktorý svojho času musel lietať na Blízkom východe a nad Juhočínskym morom; Mortonson sa roky snažil presvedčiť investorov, že musia venovať väčšiu pozornosť politickým otázkam. Keďže však hodnota akcií high-tech spoločností v tom čase takmer neustále rástla, väčšina investorov zmietla Mortonsonove želania. Akcie Applied Materials sa v priebehu jedného mesiaca spamätali zo svojho poklesu a tento rok už zaznamenali výrazný nárast ceny.
Keď sa v septembri minulého roka objavila správa, že čínska vláda by mohla zakročiť proti spoločnosti Apple, kapitalizácia akciového trhu spoločnosti klesla o 200 miliárd dolárov len za dva dni, aby sa o dva mesiace neskôr vrátila na rekordnú úroveň.
Vyššie uvedené príklady naznačujú, že je nepravdepodobné, že by politika ovplyvňovala investičné rozhodnutia, a to aj medzi investormi, ktorí sa obávajú politických otázok, kvôli strachu, že premeškajú.
Pravdepodobnosť, že investori pri rozhodovaní zohľadnia politické riziká, sa zníži v dôsledku charakteristických čŕt motivačnej štruktúry, ktorá sa objavila v investičnom sektore. Ak v dôsledku nejakej náhlej udalosti skolabuje celý trh, individuálny portfólio manažér, ktorý prehliadol a nevšimol si riziko (čo si mohol všimnúť vôbec málokto), s najväčšou pravdepodobnosťou neutrpí žiadnu ujmu na reputácii. Ak však náhle kvôli opatrnosti manažéra fond nevyužije oživenie dopytu na trhu, manažér bude určite obvinený.
„Nikdy nie je ľahké byť prvým ťahúňom,“ povedala Tina Fordham, zakladateľka poradenskej spoločnosti Fordham Global Foresight sa pri ich činnosti nezohľadňuje“.
„Inštitucionálne portfóliá sa pohybujú veľmi pomaly, pretože ľudia majú vo všeobecnosti averziu k riziku a [portfólioví manažéri] nemajú veľa geopolitických znalostí,“ súhlasí Seth Bernstein „Myslím si, že väčšina ľudí počká a uvidí.“
Doteraz táto taktika fungovala dobre. Je pravda, že napriek tomu, že BlackRock opakovane zdôrazňoval rastúci význam politiky, jej vlastná štúdia z roku 2019 zistila, že „reakcie trhu na neočakávané geopolitické otrasy boli tradične relatívne skromné ​​a krátkodobé“.
Dokonca aj niektorí platení poradcovia pre politické riziká sa domnievajú, že nedávne náborové ošiale zašli príliš ďaleko. Podľa istého politológa zastupujúceho jednu z amerických investičných bánk majú finančné trhy vo väčšine prípadov väčší vplyv na politiku, ale nie naopak.
Nešťastný „minirozpočet“ Liz Trussovej v septembri 2022 spustil výpredaj na trhoch štátnych dlhopisov, no tento výpredaj mal oveľa väčší dlhodobý vplyv na politiku ako samotná politika na trhy. Rastúci výnos zlata pomohol zosadiť premiéra a do mesiaca sa vrátil na predchádzajúcu úroveň.
Podľa Tiny Fordhamovej bolo uväznenie niekoľkých významných obchodných predstaviteľov v Číne akýmsi ostrým signálom, ktorý investorov prinútil poriadne sa zamyslieť a navždy prehodnotiť svoje zámery investovať na čínskom trhu. Je pravda, že by bol potrebný nejaký „veľký šok“, aby sa skutočne zmenilo rozšírené presvedčenie, že trhy sa budú naďalej zotavovať.
„Ignorovanie alebo podceňovanie možnosti nepredvídateľných situácií a katastrof je veľmi bežný jav,“ hovorí Tina Fordham „Ľudia si niekedy myslia, že v budúcnosti sa všetko stane presne tak, ako to bolo v minulosti, a všetko sa bude vždy opakovať. [ale] podľa mňa je tento prístup dôkazom príliš úzkeho pohľadu na vec.“