Aj mnohé ďalšie spoločnosti si začali najímať odborníkov, ktorých povinnosti zahŕňajú poskytovanie interného podnikového poradenstva. Napríklad malá investičná banka Centerview nedávno najala bývalého šéfa Rady pre zahraničné vzťahy (CFR) Richarda Haassa ako hlavného poradcu. Bývalý šéf britskej štátnej služby ( jedna z divízií britskej vlády) Lord Mark Sedwill sa stal členom výboru pre riziká v Rothschildovej banke a Schroders pozval bývalého britského veľvyslanca v Číne Sira Sebastiana Wooda. a bývalý náčelník štábu britskej obrany Sir Nicholas Carter – obaja sú zodpovední za poradenstvo v oblasti geopolitiky a riešenia medzinárodných konfliktov.
Podľa výkonného riaditeľa spoločnosti Schroders Peter Harrison, experti na zamestnancov umožňujú investičným tímom poskytnúť dodatočné potrebné znalosti a zručnosti: „Keďže sa politická sféra stáva čoraz krehkejšou… bolo by dobré pozrieť sa na svetovú situáciu očami týchto ľudí. ktorí nie sú profesionálnymi investormi.”
„Myslím si, že za posledných desať rokov bolo každému jasné, že je pre nás mimoriadne ťažké jasne pochopiť geopolitické procesy,“ pokračuje Harrison „Ak sa faktor neistoty bude naďalej zvyšovať, [Carter] nám pomôže našim portfólio manažérom – povie im, čo, ako konať v podmienkach neistoty a vojny, ako aj ako sa vyvíjajú vojenské operácie.“
Napriek skutočnosti, že väčšina hlavných akciových indexov, ako napríklad S&P 500, si stále vedie dobre, môžeme vidieť určité náznaky, že investori sa čoraz viac snažia začleniť geopolitiku do svojho investičného rozhodovacieho procesu.
V tomto zmysle môžeme ako najzrejmejší príklad uviesť reakciu investorov na vypuknutie konfliktu na Ukrajine v roku 2022. Napríklad investori naliali takmer 3 miliardy dolárov do leteckých a obranných fondov medzi februárom a aprílom 2022, podľa Morningstar Direct. Odvtedy sme boli svedkami toho, že tam naďalej dochádza k silnému prílevu kapitálu (všimnite si naopak, že v období pred spomínanou inváziou došlo k čistému odlevu kapitálu z týchto fondov počas 13 mesiacov) .
Na začiatku konfliktu na Ukrajine sa najmenej polovica aktív hedžového fondu Firebird zameraného na východnú Európu nachádzala v Rusku; mnohé z týchto aktív boli zmrazené a ich veľkosť doslova klesla na nulu v priebehu niekoľkých dní.
„Toto všetko nám opäť pripomenulo, že politické otázky nemožno podceňovať,“ hovorí Harvey Savikin, ktorý vedie investičné smerovanie spoločnosti Firebird vo východnej Európe a Rusku „Možno by ste chceli vybudovať investičné portfólio z mikroekonomickej úrovne, ale ak zrazu niečo ak sa niečo vážne stane na makroúrovni, budete mať veľké problémy.”
Nie veľa západných investorov tak úzko spolupracovalo s Ruskom, ale príklad hedžového fondu Firebird mnohých priviedol k myšlienke, že nejaký ďalší šok – napríklad čínska invázia na Taiwan – by ich mohol prenasledovať podobným spôsobom, len oveľa väčší rozsah.
Počet fondov, ktoré investorom ponúkajú expozíciu na rozvíjajúcich sa trhoch s výnimkou Číny, sa podľa Morningstar zvýšil z ôsmich na začiatku roka 2022 na dnešných 20, pričom prílevy prudko stúpajú s eskaláciou napätia medzi USA a Čínou.