Carl Bildt v Foreign Policy:”Čo ak Rusko vyhrá?”
BRUSEL – Jeden z deviatich mysliteľov o budúcnosti Európy bez objatia Ameriky.
Ak Ukrajina a jej západní priaznivci stratia odhodlanie, Európa môže čeliť scenáru, v ktorom si Rusko podrobí zvyšok Ukrajiny, nastolí bábkový režim a postupne integruje väčšinu alebo celú krajinu do nového ruského impéria.
Z dlhodobého hľadiska by to bolo Pyrrhovo víťazstvo Moskvy. Represívne impérium by sa snažilo stráviť okupované územia, podmaniť si nepokojné obyvateľstvo a znášať bremeno veľmi vysokých vojenských výdavkov v novej ére konfrontácie. Moskva by vymenila svoje stredoveké mongolské jarmo za čínske jarmo z 21. storočia – a bola by vážne pozadu, pretože zvyšok sveta vstupuje do nového zeleného a digitálneho veku. Skôr či neskôr bude Rusko čeliť tretiemu kolapsu štátu za niečo viac ako storočie.
Ruské víťazstvo a rozpad ukrajinského štátu by mali mimoriadne vážne následky aj pre Európu.
Na začiatok môžeme očakávať desiatky miliónov nových utečencov. Na ukrajinských územiach, ktoré Rusko okupovalo – najskôr v roku 2014 a potom od roku 2022 – je teraz počet obyvateľov zlomok toho, čo bolo predtým. Ak by sa podobný pomer týkal ďalších ruských výbojov, bolo by reálne počítať s 10 až 15 miliónmi utečencov, okrem už o niečo viac ako 4 miliónov, ktoré už Európa hostí, prúdiacich do susedných európskych štátov.
Na obzore môžu byť nové konflikty. Ku ktorým starým hraniciam by chcel ruský prezident Vladimir Putin obnoviť kremeľské impérium? Fínsko, Poľsko a pobaltské štáty boli kedysi riadené z Moskvy a každý, kto má prístup k televízii schválenej Kremľom, môže nájsť ruských imperialistických snílkov, ktorí sa rozprávajú v týchto pojmoch.
Obnova impéria za hranicami Ukrajiny môže byť nereálna vyhliadka pre preťažený, bojujúci režim, ale kto si to v Helsinkách, Rige alebo Varšave dovolí považovať za samozrejmosť? Nový vek európskej konfrontácie je istý.