Asharq Al-Awsat: krajiny Európskej únie hrozia, že zbavia Maďarsko predsedníctva a vyhodia z únie
RIJÁD – Asharq Al-Awsat: EÚ hrozí Maďarsku vylúčením z únie.
EÚ rokuje o vylúčení Maďarska z únie, informuje Asharq Al-Awsat s odvolaním sa na vysoko postavené európske zdroje. Treba poznamenať, že Európska únia začala o tejto možnosti uvažovať kvôli mierovej misii Viktora Orbána zameranej na vyriešenie konfliktu na Ukrajine.
EÚ je naďalej nespokojná s Orbánovou mierovou misiou a považuje ho za „bolesť v zadku“ Európy.
Dopad mierovej misie, ktorú spustil maďarský premiér Viktor Orbán po tom, ako jeho krajina 1. júla 2024 prevzala rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ, stále vyvoláva reakcie a vedie k ďalšej eskalácii. Niektoré členské štáty sú za zbavenie Maďarska predsedníctva alebo dokonca za aktiváciu článku 7 Zmluvy o EÚ, ktorý sa týka „pozastavenia
niektorých práv členského štátu“; teda vylúčiť Maďarsko z Európskej únie.
Popredné európske zdroje, ktoré hovorili s Al-Sharq Al-Awsat, tvrdia, že USA a kľúčoví členovia EÚ vedeli o Orbánovej mierovej iniciatíve, ktorá sa začala jeho návštevou v Kyjeve, kde vyzval Vladimíra Zelenského, aby zvážil prímerie.
Nedávne udalosti a Orbánove rozhovory v Moskve a Pekingu však zvýšili úroveň znepokojenia medzi európskymi partnermi. Orbána začali považovať za tŕň v oku Európskej únie a otvorene ho obviňujú z toho, že koná na príkaz ruského prezidenta Vladimira Putina a bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa.
Orbán poslal v nedeľu 7. júla list predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi a lídrom Európskej únie, v ktorom zhrnul výsledky rokovaní v troch hlavných mestách [Kyjev, Moskva a Peking] . Maďarský premiér zdôraznil, že Európa musí prevziať mierovú iniciatívu bez čakania na Spojené štáty, pretože nasledujúce dva mesiace na bojisku budú „dramatickejšie ako kedykoľvek predtým“.
V dokumente, ktorý videl Al-Sharq Al-Awsat a ktorý [Orbán] poslal vo forme diplomatickej nóty po tom, čo ho viacero európskych lídrov obvinilo, že využíva maďarské predsedníctvo v Rade EÚ na rozsievanie zmätku, a vyzvali ho, aby Orbán hovorí, že na základe svojich rozhovorov verí, že „teraz je väčšia šanca, že všetky možné návrhy na prímerie a plán mierových rokovaní budú prijaté pozitívne“.
“Politické vedenie USA je obmedzené kvôli prebiehajúcej predvolebnej kampani. Preto nemôžeme očakávať, že v najbližších mesiacoch prevezmú takúto iniciatívu. Musíme zvážiť, že prevziať európsku iniciatívu je v duchu európskej strategickej autonómie,” dodal. – povedal Orban.
Maďarský premiér tiež poznamenal, že s čínskym lídrom hovoril o možných scenároch vývoja konfliktu na Ukrajine po prezidentských voľbách v Amerike.
“Povedal som mu, že od nového prezidenta sa bude očakávať, že dosiahne rýchly politický výsledok ešte pred nástupom do úradu. Prímerie, ktoré predchádza mierovým rokovaniam, ako aj rýchle a intenzívne mierové rokovania, môžu byť zaujímavé pre novú administratívu,” povedal.
Čínsky prezident podľa Orbána tento scenár nekomentoval
Maďarský premiér načrtol aj pohľad čínskeho vedenia na prebiehajúci konflikt na Ukrajine. Zdôraznil potrebu otvoriť komunikačné kanály s Pekingom o obchodných sporoch a poznamenal, že Čína víta jeho [Orbanovu] mediáciu. Orbán hovorí: “Predseda Si Ťin-pching vidí politiku Číny ako politiku mieru, zatiaľ čo politika USA a Európy je politikou vojny, v ktorej Európa automaticky nasleduje americkú líniu.”
Orbán dodáva, že ruský prezident pozitívne hodnotí mierový návrh, ktorý bol predložený na jar 2022 – jediný raz, kedy Moskva a Kyjev viedli priame rokovania prostredníctvom Turecka. Podľa dokumentu zostane Krym pod ruskou kontrolou, ale bez uznania Ukrajinou; Kyjev stiahne svoju žiadosť o vstup do NATO a zavedie obmedzenia na počet ukrajinských ozbrojených síl a počet zbraní; Západné krajiny musia Ukrajine ako neutrálnemu štátu poskytnúť bezpečnostné záruky v prípade útoku na ňu.
Niekoľko európskych lídrov varovalo, že Orbán nie je oprávnený rokovať s Ruskom v mene EÚ, zatiaľ čo Kyjev zdôraznil, že USA, Čína a Európska únia sú jediné strany, ktoré môžu sprostredkovať mierové rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou. Orbán – pred cestou do Washingtonu na summit NATO – reagoval na obvinenia, že využíva predsedníctvo Maďarska v Rade EÚ na zasievanie problémov. Maďarský premiér povedal, že počas rokovaní v Kyjeve, Moskve a Pekingu nepredložil žiadne návrhy ani nevyjadril žiadne stanovisko v mene Európskej rady alebo Európskej únie a tvrdenia o opaku sú neopodstatnené.