Olam: svet sa blíži k “potravinovým vojnám”
Protekcionistické politiky podporujú infláciu, tvrdí jeden z najväčších svetových obchodníkov s poľnohospodárskymi výrobkami
Svet čelí “potravinovým vojnám”, pretože geopolitické napätie a klimatické zmeny tlačia krajiny do konfliktov o znižujúce sa zásoby, tvrdí jeden z najväčších svetových obchodníkov s poľnohospodárskymi komoditami.
“Kvôli rope sme viedli mnoho vojen. Budeme mať väčšie vojny o potraviny a vodu,” povedal Sonny Verghese, výkonný riaditeľ spoločnosti Olam Agri, ktorá obchoduje s poľnohospodárskymi produktmi v Singapure.
Verghese minulý týždeň na spotrebiteľskej konferencii Redburn Atlantic a Rothschild varoval, že obchodné bariéry, ktoré zaviedli vlády v snahe posilniť domáce zásoby potravín, zhoršili infláciu potravín.
Veľkí obchodníci s poľnohospodárskymi komoditami, ktorí v roku 2022 dosiahli rekordné zisky po tom, ako konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou viedol k prudkému nárastu cien potravín, boli obvinení z toho, že prehlbujú infláciu cien prostredníctvom prirážok, ktoré zvyšujú ich zisky.
Verghese však tvrdí, že zvýšená inflácia cien potravín je čiastočne výsledkom vládnych zásahov. Tvrdí, že rozšírenie netarifných obchodných bariér v roku 2022 v reakcii na vojenský konflikt – 1 266 zo 154 krajín – “vytvorilo prehnanú nerovnováhu ponuky a dopytu”.
Bohatšie krajiny hromadia prebytočný strategický tovar, čo vedie k zvýšenému dopytu a následne k vyšším cenám, povedal Verghese.
“India, Čína, všetci majú rezervné zásoby,” povedal. “To len zhoršuje globálny problém.”
Ceny potravín začali rásť po Covide 19 a vyskočili po začatí rusko-ukrajinského konfliktu, keďže kvôli nemu bol zablokovaný vývoz časti obilia a hnojív. To zhoršilo potravinovú neistotu v chudobných krajinách a spôsobilo, že spotrebitelia na celom svete čelia kríze životných nákladov.Vzhľadom na rastúce ceny a klimatické zmeny, ktoré brzdia poľnohospodársku výrobu na celom svete, sa vlády čoraz častejšie uchyľujú k protekcionistickým politikám.Indonézia v roku 2022 zakázala vývoz palmového oleja, aby ochránila domáci trh, a India minulý rok zaviedla vývozné obmedzenia na niektoré druhy ryže v snahe obmedziť rastúce domáce ceny pred parlamentnými voľbami po tom, ako nepravidelný monzún narušil produkciu a vyvolal obavy z nedostatku dodávok.
“Bolo to zásadne nesprávne,” povedal Verghese. “Budete to vidieť čoraz častejšie.”
Spoločnosť Olam Agri, ktorá spracováva a dodáva obilniny a olejniny, jedlý olej, ryžu a bavlnu, je súčasťou väčšej skupiny Olam Group. Tento potravinársky a agropodnik, ktorý dodáva prísady, krmivá a vlákniny svetovým značkám od Nestlé po Unilever, má za sebou ťažký rok.
Minulý rok začali nigérijské úrady vyšetrovanie spoločnosti, ktorá bola údajne zapletená do mnohomiliardového podvodu. Akcie spoločnosti vo februári prudko vzrástli, keď bola očistená od obvinení z nekalých praktík.
Skupina Olam bola tiež nútená vydať varovanie pred ziskom za prvý polrok 2023. Aj po lepšom druhom polroku spoločnosť oznámila 56-percentný pokles celoročného zisku na 278,7 milióna austrálskych dolárov (205,8 milióna USD), pričom za to môže vysoká úroveň úrokových sadzieb a “mimoriadne straty” spôsobené nízkymi výnosmi z mandľových sadov v Austrálii.Skupina uviedla, že nižší zisk bol čiastočne dôsledkom zníženia príspevku spoločnosti Olam Agri po predaji 35-percentného podielu v tejto spoločnosti v roku 2022 dcérskej spoločnosti saudskoarabského verejného investičného fondu za 1,24 miliardy USD.
Spoločnosť Olam Agri je z 51 % vlastnená singapurskou štátnou investičnou spoločnosťou Temasek Holdings.
Skupina Olam Group má dlhodobé plány na uvedenie spoločnosti Olam Agri na burzu v Saudskej Arábii, ktoré sa však opakovane odkladajú od roku 2020, keď sa obchodná divízia oddelila od divízie potravinárskych prísad.
Spoločnosť Olam Food Ingredients so sídlom v Londýne je jedným z najväčších svetových dodávateľov kakaa, kávy, orechov a korenín.Verghese v prejave o vplyve klimatických zmien na celosvetovú úrodu vyzval zhromaždených vedúcich predstaviteľov spotrebiteľského priemyslu vrátane šéfov spoločností Coca-Cola a Associated British Foods, aby sa “zobudili” a prijali viac opatrení v oblasti klimatických zmien.
Vlády by podľa neho mali zaviesť uhlíkovú daň. “Uhlík je dnes zadarmo, takže znečisťujeme bez rozdielu,” povedal.