Uzbekistan je pre investorov spoľahlivou krajinou

 Rozsiahle zmeny, ku ktorým došlo v krajine v posledných rokoch, sú jasným výsledkom politiky vedenia republiky zameranej na dosiahnutie ekonomickej stability.

Vedeniu krajiny ide zvýšenie blahobytu obyvateľstva a realizáciu mnohých projektov, ktoré majú osobitný význam pre ďalší a zrýchlený sociálno-ekonomický rozvoj Uzbekistanu.

Každý vie, že na začatie podnikania potrebujete financie.

Aj keď bol podnikateľský nápad alebo projektový zámer aspoň trikrát overený a vypočítaný, bez materiálnej podpory zostane všetko na papieri. Rovnaké pravidlá platia pre procesy obnovy, ktoré inicioval prezident Šavkat Mirziyoyev. Kapitálové investície nám umožňujú rýchlo modernizovať ekonomiku a infraštruktúru, ktoré sú tak potrebné na dosiahnutie našich cieľov. Hlava štátu preto venuje mimoriadnu pozornosť investíciám – najdôležitejším zdrojom zdrojov na budovanie Nového Uzbekistanu.

Nie náhodou mnohí odborníci nazývajú investície cievami ekonomiky. Pokračovaním v tejto myšlienke môžeme obrazne porovnať nedávno uskutočnené tretie Taškentské medzinárodné investičné fórum so široko a naplno bijúcim srdcom. Na podujatie prišli hostia z takmer stovky krajín.

Viac ako 2,5 tisíc účastníkov a uzatvorené kontrakty v hodnote 26,6 miliardy USD potvrdili rastúci záujem predstaviteľov zahraničných podnikateľských kruhov o dynamicky sa rozvíjajúcu ekonomiku Uzbekistanu. Jasné priority, konkrétne návrhy V mnohých krajinách sa konajú fóra ako Taškentské medzinárodné investičné fórum. Ale nie všade sú na nich prítomní najvyšší predstavitelia štátu, tým menej hovoria.

Preto je prejav Shavkata Mirziyoyeva dôležitý pre zahraničných investorov. Vnímajú to ako zvláštny prejav úcty a pohostinnosti. Predstavitelia podnikateľskej komunity, ktorí poznajú hodnotu času, sú vďační, keď im senior manažéri venujú pozornosť a venujú čas dôležitým záležitostiam. Investori preferujú získať potrebné informácie z prvej ruky a ešte viac z prejavu prezidenta krajiny, ktorý je pre nich najdôležitejším garantom dôvery.

Po prvé, prezident Uzbekistanu vzdal hold skutočnosti, že formát Taškentského medzinárodného investičného fóra sa stáva dobrou tradíciou a každoročne spája nových spoľahlivých partnerov zo všetkých kontinentov v našej krajine, že na pozadí zhoršujúcej sa globálnej geopolitickej a hospodárskej problémy, hrozby a výzvy na ceste k trvalo udržateľnému rozvoju. Prezident upozornil najmä na skutočnosť, že o nestabilite situácie jasne svedčia poruchy v dodávateľskom reťazci tovarov a služieb, pokles medzinárodného obchodu, zníženie toku investícií a zvýšená zmena klímy.

Žiadna krajina sa preto nedokáže sama vyrovnať s takými akútnymi problémami našej doby. A tu je prílev zahraničných investícií mimoriadne dôležitý pre každý štát. Trendom je, že celkové investície v rozvojových krajinách vlani klesli o 9 percent. Ako však zdôraznila hlava štátu, za sedem rokov rozsiahlych a systémových reforiem, vrátane liberalizácie ekonomiky, vytvorenia priaznivej investičnej klímy a komplexného rozšírenia príležitostí pre podnikateľov, sa Uzbekistanu podarilo dosiahnuť určitý úspech v sociálnom sektore. -ekonomický vývoj. Na podporu prezident uviedol množstvo čísel a faktov. Napríklad za posledné roky reforiem sa hospodárstvo krajiny na konci minulého roka takmer zdvojnásobilo, rast bol 6 percent. Miera inflácie klesla na 9 percent. Ukazovatele obchodného obratu neustále rastú. Stabilita devízového trhu a zlatých a devízových rezerv zostáva zachovaná. To sa do značnej miery podarilo vďaka rozvoju zahraničných investícií v hodnote viac ako 60 miliárd dolárov v posledných rokoch. Do sociálnej sféry a infraštruktúry prilákali finančné prostriedky vo výške viac ako 14 miliárd dolárov od medzinárodných finančných inštitúcií. Len v minulom roku sa objem zahraničných investícií takmer zdvojnásobil, rozbehlo sa vyše 300 investičných a priemyselných projektov spolu s poprednými spoločnosťami a významnými svetovými značkami.

Po druhé, slová prezidenta boli vyslovené úprimne a s plnou zodpovednosťou. Stali sa jasným signálom pre potenciálnych investorov: napriek problémom, ktoré sa v poslednom čase vyskytli v národných ekonomikách mnohých krajín, Uzbekistan vykazuje udržateľný ekonomický rast a zostáva atraktívny pre investície. To znamená, že je možné a potrebné spolupracovať s našou krajinou a investovať svoj kapitál do jej ekonomiky, ak investor chce, aby jeho peniaze fungovali a generovali príjem. Podmienky pre takéto investície sa navyše neustále zlepšujú a zlepšujú. Napríklad, ako povedala hlava štátu, teraz budú zahraniční investori na tri roky oslobodení od daní z dividend prijatých z akcií.

Po tretie, mnohí účastníci fóra poznamenali, že prejav prezidenta Uzbekistanu jasne načrtol priority rozvoja krajiny v súlade so stratégiou Uzbekistan-2030 a body pre uplatnenie úsilia a zdrojov investorov. Hlava štátu sa zamerala na päť prioritných oblastí, ktoré sú mimoriadne dôležité pre ďalší rozvoj krajiny a súdiac podľa záujmu investorov aj atraktívne z hľadiska ich investícií. Prvým smerom je zelená energia. V tejto oblasti už aktívne pracujú zahraniční investori. Len v minulom roku, výhradne prostredníctvom priamych zahraničných investícií na báze verejno-súkromného partnerstva, v spolupráci so strategickými partnermi – firmami Masdar, Gezhouba, China Energy, boli uvedené do prevádzky veľké veterné a solárne elektrárne s výkonom 1,4 gigawattov, spolu so spoločnosťou ACWA Power začala realizácia projektu výroby zeleného vodíka. Približne tri desiatky ďalších projektov sú v rôznom štádiu realizácie.
Do ich realizácie sa zapojilo mnoho investorov. Napriek tomu aj iní majú možnosť investovať a získavať príjmy z investícií, pretože do roku 2030 plánuje Uzbekistan vytvoriť viac ako 20 gigawattov kapacity obnoviteľnej energie a zvýšiť svoj podiel na energetickej bilancii na 40 percent. Druhou oblasťou, ktorá je atraktívna pre zahraničných investorov, je bankový a finančný sektor. A tu, napriek tomu, že sme v poslednom čase otvorili mnoho privátnych bankových inštitúcií, zahraničných pobočiek, ako aj množstvo digitálnych bánk, je v tejto oblasti široké pole pre investorov.
Prvým smerom je zelená energia. V tejto oblasti už aktívne pracujú zahraniční investori. Len v minulom roku, priamo cez priame zahraničné investície na báze verejno-súkromného partnerstva, v spolupráci so strategickými partnermi – firmami Masdar, Gezhouba, China Energy, boli uvedené do prevádzky veľkých veterných a solárnych elektrární s výkonom 1,4 gigawattov, spolu so spoločnosťou ACWA Power začala realizácia projektu výroby zeleného vodíka. asi tri desiatky ďalších projektov sú v rôznom štádiu realizácie. Do ich realizácie sa dostane mnoho investorov. Napriek tomu majú možnosť investovať a získavať príjmy z investícií, do roku 2030 plánuje Uzbekistan získať viac ako 20 gigawattov obnoviteľnej energie a zvýšiť svoj podiel na energetickej bilancii na úrovni 40 percent.
Druhou oblasťou, ktorá je atraktívna pre zahraničných investorov, je bankový a finančný sektor. A tu, napriek tomu, že sme v poslednom čase otvorili mnoho súkromných bankových inštitúcií, zahraničných pobočiek, ako aj množstvo digitálnych bánk, je v tejto oblasti široké pole pre investorov. po dohode podpísanej v rámci fóra s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBOR) o privatizácii jednej z veľkých bánk Uzbekistan – Asakabank, procesy transformácie a privatizácie ďalších veľkých bánk v našej aktívnej krajine Najmä prebieha International Finance Corporation a Asian Development Bank, na ktorých sa môžu zúčastniť zahraniční investori.
Tretí smer: mnoho zahraničných investorov prejavuje záujem o nerasty, na ktoré je Uzbekistan bohatý. Krajina má obrovské zásoby zlata, medi, volfrámu, striebra a uránu. Prezident upozornil na skutočnosť, že popri vzácnych a jedinečných nerastoch má republika ložiská viac ako 30 kovov vzácnych zemín, akými sú lítium, horčík, molybdén, germánium, d, indium. Nedávno bola nadviazaná strategická spolupráca s Európskou úniou v oblasti kritických surovín. Podobné dohody s USA a Veľkou Britániou. Hlava štátu vyzvala investorov, ktorí majú záujem investovať v tejto oblasti, aby realizovali projekty na hĺbkové spracovanie strategických surovín a vytvorenie reťazca pridanej hodnoty.
Štvrtý smer: K digitálnej transformácii Uzbekistanu môžu prispieť aj zahraniční investori. Niektore prace tu uz prebieha. Najmä export IT služieb a softvérových produktov sa medziročne zdvojnásobil. V sa však plánuje jej zvýšenie na päť rokov. Na prilákanie firiem sa preto na báze IT parku vytvára Medzinárodné centrum digitálnych technológií. Spolu so saudskoarabskou spoločnosťou DataVolt vzniká dátové centrum poháňané zelenou energiou. To by malo slúžiť ako silný impulz pre prechod Uzbekistanu na digitálnu ekonomiku a zavedenie technológií umelej inteligencie.
A napokon piatym smerom v prejave prezidenta bol rozvoj dopravnej infraštruktúry. Plánované zlepšenie železničnej dopravy, spoločné projekty výstavby spoločných ciest a vysokorýchlostných železníc, rozvoj medzinárodných medzinárodných letísk v Taškente, Buchare a Urgenči a výstavbe vzdušných prístavov, projekty na zabezpečenie oceľových diaľnic – Kirgizsko – Uzbekistan a Uzbekistan – Afghanistan – Pakistan si vyžaduje obrovské investície. Preto by účasť na strategických projektoch, ktoré premenili Strednú Áziu na globálne tranzitné centrum spájajúce sever a juh, východ a západ, mala byť výnosnou investíciou.
Na záver Shavkat Mirziyoyev opäť zdôraznil, že investície sú lokomotívou transformácie našej krajiny a silnou hnacou silou ekonomického rozvoja, a ubezpečil investorov, že tím prezidenta priamo poskytne všetku potrebnú pomoc pri realizácii každej iniciatívy a každého projektu. „Keď vidíte veľké korporácie a medzinárodné organizácie prichádzať do Uzbekistanu investovať, rozumiete: táto krajina robí niečo správne,“ podelil sa o svoje dojmy Omar Al-Midani, prezident investičnej spoločnosti Vision Invest zo Saudskej Arábie. — Keď som sem prišiel, bol som prekvapený, keď som Uzbekistan nikdy predtým nenavštívil: nečakal som, že nájdem takú krásnu krajinu a veľmi pohostinných ľudí. Prechádzkou po meste začínate vnímať a oceňovať miestnu kultúru. Uvidíte tiež, že krajina je riadená s nadhľadom. Trasy k cieľom sú presné. Keď sa rozprávate s vedením a ministrami, prídete na to, že to sú partneri, ktorí vám dali dôveru. Poznajú všetky zložitosti a rozumejú tomu, čo chcú vo svojej krajine robiť,“ poznamenal. Miliardy na dobré účely Mnohí účastníci fóra sa okrem toho, čo počuli v prejave prezidenta Uzbekistanu, mohli bližšie oboznámiť so špecifikami počas stretnutí so samotným Shavkatom Mirziyoyevom. Takéto stretnutia majú veľký význam aj pri získavaní zahraničných investorov, ktorí dialóg s najvyššími predstaviteľmi ktoréhokoľvek štátu vnímajú ako prejav osobitnej pozornosti svojej činnosti, ako aj ako istý druh záruky implementácie a podpory dohôd. dosiahnuté. V predvečer investičného fóra a počas neho absolvovala hlava štátu početné stretnutia s predstaviteľmi medzinárodných organizácií a finančných inštitúcií. Preskúmali a diskutovali o širokej škále otázok týkajúcich sa investičnej spolupráce a konkrétnych projektov.
Napríklad na stretnutí Šavkata Mirziyoyeva s delegáciou EBOR sa zistilo, že dnes portfólio projektov banky v našej krajine presahuje 4,4 miliardy eur, podiel súkromného sektora v nich je takmer 70 percent. Bola prijatá nová stratégia partnerstva medzi Uzbekistanom a Európskou bankou pre obnovu a rozvoj s cieľom rozšíriť oblasti a rozsah spolupráce, predovšetkým v takých oblastiach, ako sú malé a stredné podniky, podnikanie žien, alternatívna energia, digitálne technológie a iné. S aktívnou podporou a priamou účasťou EBOR sa prijímajú opatrenia na prípravu privatizácie štátnych podnikov v Uzbekistane, realizujú sa významné transakcie v bankovom a finančnom sektore a regulačný rámec v oblasti zelenej energie zlepšuje sa dopravná infraštruktúra, ekológia a iné prioritné oblasti. Prezident Uzbekistanu zároveň upozornil na dôležitosť rýchlej prípravy a realizácie nových projektov v oblasti zásobovania vodou, energetiky, cestnej infraštruktúry a rozvoja zelených miest. Otázky ďalšieho prehlbovania spolupráce medzi oboma krajinami, rozširovania interakcie v oblasti obchodu, priemyselnej spolupráce, energetiky, dopravy a logistiky, ako aj zintenzívnenie medziregionálnych kontaktov a kultúrnej a humanitárnej výmeny boli prerokované s predsedom kabinetu ministrov – prednostom administratívy prezidenta Kirgizska Akylbeka Japarova. Osobitná pozornosť je venovaná praktickým aspektom realizácie projektov výstavby Kambarata HPP-1 a železnice Čína-Kirgizsko-Uzbekistan.
Počas stretnutia prezidenta Uzbekistanu s delegáciou Azerbajdžanu vedenou ministrom hospodárstva Mikailom Jabbarovom zaznelo, že vlani sa obchodný obrat medzi oboma krajinami zvýšil o 27 percent a od začiatku tohto roka o ďalších 15 percent. Projekty spolupráce sa realizujú v automobilovom, energetickom, poľnohospodárskom, elektrotechnickom, textilnom, cestovnom ruchu a ďalších odvetviach. Zdôraznil sa však význam ďalšieho zvyšovania portfólia projektov, a to aj prilákaním prostriedkov od spoločnej investičnej spoločnosti.
Delegácia Saudskej Arábie vedená ministrom energetiky princom Abdulazizom bin Salmanom Al Saudom zdôraznila, že v súčasnosti portfólio spoločných projektov presiahlo 30 miliárd dolárov a spoločnosť ACWA Power je najväčším investorom do rozvoja energetického sektora Uzbekistanu. Počas stretnutia zaznela potreba podpory nových projektov v oblasti informačných a komunikačných technológií, poľnohospodárstva a iných oblastí. Spolupráca našej krajiny v prioritných odvetviach hospodárstva so SAE sa dynamicky rozvíja. Počas stretnutia hlavy nášho štátu s delegáciou Spojených arabských emirátov pod vedením ministra hospodárstva Abdullaha bin Al Marriho bol s uspokojením zaznamenaný nárast obchodného obratu, počtu spoločných podnikov a frekvencie priamych letov. Portfólio projektov, na ktorých sa podieľajú popredné spoločnosti oboch krajín, dosiahlo štyri miliardy dolárov.
Utkir Rachmat