Pokusy o atentát na politikov po celom svete: od Johna F. Kennedyho po premiéra Roberta Fica

BRATISLAVA – Na slovenského premiéra Roberta Fica bol 15. mája 2024 spáchaný atentát.

Útočníkom 71-ročný spisovateľ a podporovateľ opozičnej strany Juraj Cintula.

John F. Kennedy: Zavraždený.                                                                                               

Fotografia: www.britannica.com

Prezident John F. Kennedy bol zavraždený, keď jeho kolóna áut prechádzala cez Dealey Plaza v centre Dallasu v Texase okolo 12:30 22. novembra 1963. Zomrel v nemocnici Parkland Memorial Hospital 32 minút po útoku. John F. Kennedy sa stal tretím prezidentom, ktorý bol zavraždený v úrade po Abrahamovi Lincolnovi.

Polícia označila Lee Harveyho Oswalda za hlavného podozrivého, ktorý bol údajne samozvaným komunistom, ktorý sa chcel vzdať amerického občianstva a neúspešne sa pokúšal získať sovietske občianstvo.

Indira Gándhí: Zavraždená.

Fotografia: www.britannica.com

Indická premiérka Indira Gándhíová bola zavraždená v Naí Dillí 31. októbra 1984 dvoma jej osobnými strážcami. Beant Singh a Satwant Singh, obaja sikhovia, zastrelili Gándhího. Utrpela viac ako 25 strelných rán a zomrela v nemocnici bez toho, aby znovu nadobudla vedomie.

Jej vražda bola výsledkom operácie Modrá hviezda, ktorú uskutočnila indická armáda na príkaz Indiry Gándhíovej. Po jej smrti sa krajinou prehnala vlna sikhských pogromov.

Olaf Palme: Zabitý

Fotografia: www.imdb.com

Švédsky premiér Olof Palme bol zavraždený večer 28. februára 1986, keď sa on a jeho manželka Lisbeth Palme vracali domov z kina v Štokholme. Útočník vystrelil dvakrát, smrteľne zranil Olofa Palmeho a zranil jeho manželku, ktorej sa podarilo prežiť.

Vyšetrovanie vraždy Olofa Palmeho bolo jedným z najväčších a najzložitejších vo švédskej histórii. Objavilo sa mnoho teórií, ale žiadna nebola presvedčivo dokázaná. V roku 2020 švédske úrady oznámili, že teraz považujú miestneho obyvateľa Stiga Engströma za vinného z vraždy premiéra. Prokurátor Christer Petersson, ktorý vedie vyšetrovanie, uviedol, že vyšetrovanie bude teraz uzavreté napriek skutočnosti, že obvinenie proti Engströmovi, ktorý zomrel v roku 2000, nemôže byť súdené na súde.

Jicchak Rabin: Zabitý

Fotografia: www.bernschwartz.org

Dňa 4. novembra 1995 bol izraelský premiér Jicchak Rabin zastrelený na izraelskom Kráľovskom námestí v Tel Avive, keď kráčal k svojmu autu po mierovom zhromaždení pod heslom “Áno mieru, nie násiliu”.

Jicchak Rabin bol zavraždený židovským krajne pravicovým extrémistom Jigalom Amirom, ktorý bol pobúrený dohodami z Osla, v ktorých Rabin súhlasil s odovzdaním časti území okupovaných v šesťdňovej vojne (1967) Organizácii pre oslobodenie Palestíny (OOP) výmenou za mier.

Vazgen Sargsyan: Zabitý

Foto: www.infoleader.com

Dňa 27. októbra 1999 bol zavraždený arménsky premiér Vazgen Sargsyan. Zomrel, keď skupina piatich teroristov vtrhla do zasadacej sály Národného zhromaždenia Arménska a zastrelila vodcov krajiny a členov parlamentu.

Teroristov viedol novinár Nairi Hunanyan. Povedali, že chcú “potrestať úrady za to, čo robia národu”.

Laurent-Désiré Kabila: Zabitý.

Fotografia: www.newsweek.com

Dňa 16. januára 2001 bol prezident Konžskej demokratickej republiky Laurent-Désiré Kabila zastrelený osobným strážcom v jeho prezidentskom paláci v Kinshase. Kabila bol prevezený do Zimbabwe, kde neskôr zraneniam podľahol.

Existuje veľa špekulácií o tom, kto vydal rozkazy, a špekuluje sa, že do konfliktu v KDR mohli byť zapojené zahraničné mocnosti, pretože do konfliktu v KDR bolo zapojených niekoľko susedných krajín.

Zoran DjindjićZabitý

Fotografia: www.mondo.rs

Dňa 12. marca 2003 bol srbský premiér Zoran Djindjić zavraždený ostreľovacou puškou v Belehrade. Bývalý vojak špeciálnych síl Zvezdan Jovanovič bol uznaný zodpovedným za jeho vraždu. Podľa neho bol Djindjić vinný z toho, že odovzdal Srbov tribunálu pre bývalú Juhosláviu v Haagu.

Benazír Bhuttová: Zabitá

Fotografia: www.pexels.com

Bývalá pakistanská premiérka Benazír Bhuttová bola zabitá 27. decembra 2007 pri streľbe a bombovom útoku po zhromaždení v meste Rawalpindi. Bhuttová odchádzala zo zhromaždenia, keď na ňu strelec začal strieľať, a potom samovražedný atentátnik odpálil bombu, zabil ju spolu s mnohými ďalšími a zranil mnoho ďalších. Podľa inej verzie ten istý muž strieľal a explodoval.    Bénazír Bhuttová prežila pokus o atentát v októbri 2007, keď samovražední atentátnici zaútočili na sprievod, ktorý ju vítal na letisku v Karáči. Zomrelo viac ako 150 ľudí.

Mahmúd Ahmadínedžád: Pokus o atentát

Dňa 4. augusta 2010 sa uskutočnil pokus o zabitie šiesteho prezidenta Iránu Mahmúda Ahmadínedžáda v meste Hamadán. Na jeho auto bol hodený ručný granát. Pri výbuchu bolo zranených niekoľko strážcov, ale on sám zostal nezranený.

Jyrki Katainen: Pokus o atentát                     

Fotografia: www.kaleva.fi

Dňa 22. októbra 2012, počas volebnej kampane v meste Turku, sa uskutočnil pokus o život fínskeho premiéra Jyrkiho Katainena. Jeden z účastníkov stretnutia s voličmi pristúpil k politikovi a pokúsil sa ho bodnúť. V poslednej chvíli stráže dokázali nôž vyraziť a zneškodniť útočníka. Podľa jednej verzie bol muž v nedostatočnom stave.

Emmerson Mnangagwa: Pokus o atentát

Fotografia: Anadolu Ajansi

Dňa 23. júna 2018 sa uskutočnil pokus o život zimbabwianskeho prezidenta Emmersona Mnangagwu v meste Bulawayo. Na zhromaždení, kde hovorila hlava štátu, došlo k výbuchu. On sám nebol zranený. Viceprezident Constantino Chiwenga a jeho manželka boli ľahko zranení.

27. júna 2018 zimbabwianske obranné sily oznámili, že v deň útoku zadržali muža. Neskôr boli zatknutí ďalší dvaja podozriví, ale prepustení bez obvinenia.

Nicolás Maduro: Pokus o atentát

Fotografia: houstonpublicmedia.org   

Dňa  4. augusta 2018, počas slávnostnej prehliadky venovanej výročiu Národnej gardy v Caracase, sa uskutočnil pokus o život venezuelského prezidenta Nicolása Madura. Dva drony naplnené výbušninami explodovali neďaleko miesta, kde stál prezident. Drony neboli dostatočne blízko na to, aby spôsobili smrteľné škody, ale sedem členov venezuelskej národnej gardy bolo zranených.

Maduro obvinil Kolumbiu, susednú krajinu a skupiny v Spojených štátoch a tvrdil, že stoja za “pravicovým sprisahaním” s cieľom zavraždiť ho.

Minister vnútra Nestor Reverol oznámil zadržanie šiestich ľudí.

Jovenel Moise: Zabitý                                            

Dňa 7. júla 2021 bola napadnutá rezidencia haitského prezidenta Jovenela Moiseho, v dôsledku čoho bol prezident smrteľne zranený.

Prezident dostal 12 strelných rán, vrátane čela a trupu. Prvá dáma Martine Moise bola tiež zranená, ale prežila.

Podľa polície je za vraždu zodpovedná skupina pozostávajúca prevažne zo zahraničných žoldnierov, vrátane 26 Kolumbijčanov a dvoch haitských Američanov. Väčšina zadržaných Kolumbijčanov boli bývalí vojenskí pracovníci, z ktorých jeden mal hodnosť podplukovníka.

Podľa 122-stranového dokumentu sudcu Waltera Wessera Woltera, ktorý zverejnil AyiboPost, vdova po prezidentovi Martin Moise sa údajne sprisahala s bývalým premiérom Claudom Josephom s cieľom zavraždiť prezidenta, aby zaujala jeho miesto.

Shinzo Abe: Zabitý

Dňa 8. júla 2022 zomrel bývalý japonský premiér Šinzó Abe v nemocnici po tom, čo bol zastrelený počas prejavu na ulici v meste Nara.

Lekári uviedli, že guľka, ktorá zabila bývalého japonského vodcu, prenikla “dostatočne hlboko, aby zasiahla srdce”. Podľa nich sa v čase, keď bývalého premiéra previezli do nemocnice, nenašli žiadne známky života.

Bezpečnostní dôstojníci na mieste zadržali 41-ročného Tecuju Jamagamiho. Podľa policajných vyhlásení sa Jamagami priznal k vražde Šinzóa Abeho s odvolaním sa na Abeho údajné spojenie s náboženskou organizáciou, ktorú nenávidel. Jamagami uviedol, že jeho nechuť bola spôsobená veľkými darmi jeho matky Cirkvi zjednotenia, čo viedlo k finančnému kolapsu jeho rodiny a ovplyvnilo jeho život.