Cenné papiere: ako laureát Nobelovej ceny William Sharp spôsobil revolúciu v investovaní

Moderná investičná teória je založená na dvoch základných kameňoch – na tvorbe diverzifikovaného portfólia a hodnotení jeho hodnoty a rizík. Prvú úlohu brilantne aktualizoval americký ekonóm Harry Markowitz.

A druhý, založený na Markowitzových myšlienkach, vyriešil ekonóm William Sharp. Svoje teórie rozvíjali už v 50. a 60. rokoch 20. storočia, no finančným svetom chvíľu trvalo, kým aktívne využil a uznal revolučnú povahu ich práce. Obaja vedci za svoju prácu dostali v roku 1990 Nobelovu cenu za ekonómiu. 

Finam.ru hovorí o ceste Williama Sharpea, vytvorení teórie tvorby cien finančných aktív, Sharpeho pomere a ďalších dielach laureáta Nobelovej ceny.

Výber cesty a začiatok kariéry

William Sharp sa narodil v roku 1934 v Bostone v štáte Massachusetts. Jeho otec študoval anglickú literatúru a matka prírodné vedy. Po promócii hlava rodiny najprv učila na Harvarde a počas druhej svetovej vojny slúžila v Národnej garde USA. Kvôli otcovej vojenskej službe sa rodina často sťahovala, až kým sa neusadila v Riverside v Kalifornii, kde William v roku 1951 ukončil strednú školu. 

Budúci laureát Nobelovej ceny vstúpil na Kalifornskú univerzitu, rok študoval medicínu, potom prešiel na obchodnú administratívu a nakoniec sa rozhodol študovať ekonómiu. Sharp získal magisterský titul v roku 1958.

Zlomovým bodom pre Sharpovu budúcu kariéru bol jeho úvod do teórie portfóliového investovania od Harryho Markowitza, ktorú študentovi odporučil študovať J. Fred Weston, profesor financií a jeho vedúci.

V roku 1956 začal mladý vedec pracovať v Rand Corporation, robil tam prieskum finančného trhu a zároveň sa pripravoval na doktorandskú prácu. V tom istom čase Harry Markowitz tiež pracoval v Rande a stal sa akýmsi neoficiálnym vedúcim výskumu pre Sharp. 

V roku 1961 Sharp obhájil svoju dizertačnú prácu o jednofaktorovom modeli cien cenných papierov, pričom výrazne čerpal z Markowitzovej teórie.

 

CAPM. Teória tvorby cien finančných aktív

V roku 1961 začal Sharp vyučovať na Washingtonskej univerzite a pokračoval vo výskume, ktorý začal vo svojej dizertačnej práci. Takto sa zrodila teória oceňovania finančných aktív (CAMP). Na prvý pohľad to bola len rovnica na výpočet očakávaného výnosu cenných papierov, no v skutočnosti táto teória ako prvá jasne demonštrovala vzťah medzi rizikom a odmenou. V roku 1962 sa Sharp pokúsil publikovať článok o CAMP v prestížnom časopise Journal of Finance, ale editori ho dvakrát odmietli publikovať, pretože mal malú vedeckú hodnotu. Výsledkom bolo, že Sharpov článok bol prijatý až na tretí pokus; bol publikovaný v roku 1964. 

Sharpeho teória odpovedala na otázku, ako efektívne zhodnotiť cenné papiere z diverzifikovaného portfólia a s tým spojené trhové riziká.

Sharp poznamenal, že spoločnosti sú závislé od makroekonomických rizík. Mieru tohto rizika nazval „beta“ a naznačil, že spoločnosti s vyššími beta rizikami budú rásť rýchlejšie ako tie s nižšími beta rizikami. CAMP teda tvrdil, že očakávané výnosy sú spojené so systematickým rizikom, ktorému sa nedá vyhnúť. Teraz sa táto myšlienka už zdá zrejmá, ale v 60. rokoch minulého storočia bola prelomová.

Koncom 60. rokov sa témy merania rizika a oceňovania aktív stali najdiskutovanejšími vo finančnom svete, začali sa diskusie a objavili sa ďalšie články a vedecké práce, ktoré výrazne čerpali zo Sharpeových myšlienok. Ekonóm začal svoju teóriu konzultovať s veľkými finančnými organizáciami Merrill Lynch, Wells Fargo, Allstate, AT&T a mnohými ďalšími. Každý sa snažil využiť nové poznatky v praxi na získanie väčších ziskov. Dopyt po jeho službách bol taký vysoký, že Sharpe v roku 1986 založil vlastnú investičnú poradenskú spoločnosť Sharpe-Russell Research, ktorá sa zaoberala otázkami alokácie aktív. V roku 1989 opustil učiteľstvo, aby sa zameral na podnikanie, a v roku 1990 Sharpe spolu s Harrym Markowitzom a Mertonom Millerom dostali Nobelovu cenu za prínos k ekonomickému rozvoju.

Sharpe Ratio a finančné motory

Okrem teórie tvorby cien vymyslel ekonóm aj takzvaný Sharpe ratio, ktorý pomáha investorom určiť, či sú výnosy portfólia výsledkom dobrých rozhodnutí alebo zvýšeného riskovania. Napríklad dve rôzne portfóliá môžu mať rovnaký výnos, ale Sharpeov pomer naznačuje, ktoré portfólio viac riskuje, aby ho dosiahol. Sharpeov pomer má tiež niekoľko slabých miest, ako je jeho obmedzený časový rámec a predpoklad, že výpočty budúceho rizika sa spoliehajú na historické údaje o výnosoch trhu a volatilite, ktoré nie sú vždy korelované. A ak to tak bolo predtým, nie je potrebné, aby sa riziká a výnosy nabudúce realizovali podľa podobného scenára.

Okrem toho sa dokument Sharpu z roku 1998 s názvom „Určenie efektívnej štruktúry aktív fondu“ považuje za základ modelov, ktoré analyzujú výnosy historických investícií.

Okrem investovania sa vedcovou vášňou stalo programovanie. Dokonca vydal učebnicu jazyka Basic a v roku 1996 spoluzakladal spoločnosť Financial Engines, ktorá využíva moderné technológie a ponúka automatizované dôchodkové stratégie zamestnancom veľkých korporácií. Sharp teraz obhajuje používanie nových technológií a adaptívnu alokáciu aktív na základe nedávneho správania na trhu. 

(Spracované podľa verejne dostupných informačných zdrojov)

Ivana Lennerová, katedra ekonómie Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave, ORCID iD 0000-0002-0786-4288, Vladimír Bačišin, Comenius Analytica, s. r. o. Bratislava , ORCID iD  0000-0002-8634-3295.