Ako sa skončí globálna obchodná vojna?
NEW YORK – Globalizácia sa spomalila uprostred nekontrolovateľných geopolitických póz, ktoré charakterizovali posledné roky, ale mnohí neveria v skutočnú regresiu, pretože tovar sa nevracia domov, ale hľadá nové dodávateľské reťazce
Bývalý americký prezident Donald Trump začal colnú obchodnú vojnu s Čínou začiatkom roka 2018, odvtedy podiel Číny na vývoznom trhu v Spojených štátoch skutočne klesol z 21, 6% v roku 2017 na iba 14% v minulom roku.
Administratíva Joea Bidena jednoducho zvýšila svoju averziu voči obchodu s Čínou vlastnou stratégiou “znižovania rizika”, keďže geopolitika okolo Taiwanu a Ukrajiny sa zhoršila. Po dobu 16 rokov bola Čína najväčším vývozcom tovaru do Spojených štátov. Minulý rok tento titul získal Mexiko, čo veľa vysvetľuje.
Ak Trump vyhrá tohtoročné voľby a vráti sa do Bieleho domu, bude pokračovať vo svojej línii. Konkrétne má v úmysle diskutovať o ešte vyšších clách na čínsky tovar vo výške 60 %. To znamená, že v blízkej budúcnosti nemôžeme počítať s obnovením obchodných väzieb. Boston Consulting Group očakáva, že priepasť medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami sa zväčší, pričom hodnota bilaterálneho obchodu medzi nimi klesne v nasledujúcom desaťročí o takmer 200 miliárd dolárov.
Obavy, že narušené vzťahy povedú k širšej “deglobalizácii” obchodu, sa však ešte len musia naplniť. Podľa tohtotýždňovej analýzy Stephena Jen a Joany Freire z Eurizon SLJ Capital sa celkový cezhraničný obchod ako podiel na celosvetovej produkcii sotva pohlo. Obchod s ropou predstavuje 22% HDP, čo je v rozmedzí 20 rokov. Okrem toho sa nezmenil ani 15 % podiel Číny na svetovom vývoze. Stále je najväčším vývozcom na svete.
“Aj keď nemôžeme vylúčiť deglobalizáciu v nasledujúcich rokoch, aspoň doteraz existuje len málo dôkazov na podporu tejto rozšírenej predpovede,” poznamenali Jen a Freire vo svojej analýze.
Jen a Freire tvrdia, že Číne sa podarilo prekonať americké clá vďaka veľkým priamym investíciám v tretích krajinách, ako sú Mexiko a Vietnam, z ktorých Spojené štáty stále radi dovážajú. Aby sa zabránilo obchodným prekážkam USA, Čína vyváža medziprodukty do tretích krajín na ďalšiu montáž.
Potvrdzuje to aj analýza BCG, ktorá ukazuje, ako sa prekresľujú známe trasy, aby sa definovala mapa svetového obchodu. Bloky hrajú veľkú úlohu a “tretie” krajiny pôsobia ako sprostredkovatelia pre tých, ktorí sa hádajú, alebo globálne spoločnosti, ktoré sa snažia nájsť optimálne riešenia.
V nasledujúcom desaťročí však bude svetový obchod skutočne rásť pomalšie ako globálny HDP, uprostred “zásadného odklonu od konceptu globalizmu, ktorý dominoval obchodu od konca studenej vojny”.
Odborníci sa domnievajú, že v nasledujúcich desiatich rokoch získajú dodávateľské reťazce niekoľko definujúcich charakteristík.
Po prvé, severoamerická “pevnosť” medzi Spojenými štátmi, Kanadou a Mexikom sa posilní, pričom obchod USA s týmito dvoma susedmi pravdepodobne dosiahne do roku 2023 500 miliárd dolárov.
Po druhé, krajiny juhovýchodnej Ázie budú profitovať najviac, pričom kombinovaný obchod krajín ASEAN vzrastie v nasledujúcom desaťročí o 1,2 bilióna dolárov, najmä vďaka tomu, že spoločnosti prijali diverzifikačné stratégie “Čína+1” v krajinách, ktoré sa považujú za prevažne nezúčastnené.
A po tretie, ako mnohí zdôraznili, za hlavného príjemcu považujú Indiu. Do roku 2032 vzrastie zahraničný obchod krajiny o 393 miliárd dolárov, vrátane nárastu o 180 miliárd dolárov so Spojenými štátmi a 124 miliárd dolárov v obchode s Čínou.
Jen a Freire tvrdia, že relatívna stabilita celkového svetového obchodu tvárou v tvár geopolitickým otrasom má ďalšie potenciálne dôsledky, jedným z nich je, že dlho očakávaná inflačná podpora z “preťažených” dodávateľských reťazcov sa nemusí objaviť dlho. Ak sa výroba jednoducho presunie z Číny do iných lacnejších rozvojových krajín – často lacnejších ako už relatívne vyspelá Čína – a nie do drahých a bohatých ekonomík, ako niektorí naznačili, potom bude inflácia tovarov naďalej klesať.
Existujú však určité výnimky z relatívne priaznivého scenára pre Čínu aj Spojené štáty. Je to úder pre schopnosť Číny posunúť sa vyššie v hodnotovom reťazci v dôsledku nedávneho poklesu priamych zahraničných investícií. Tento zdroj zahraničného know-how a výskumu sa stále považuje za nevyhnutný pre jeho rozvoj. A pre Spojené štáty by akákoľvek implementácia Trumpovej diskutovanej colnej hrozby mohla nevyhnutne podnietiť infláciu doma.
V roku 2023 sa Mexiko stalo najväčším dovozcom tovaru do Spojených štátov. Zdroj: Reuters