Očakávania trhu s ropou na začiatku nového roka
S ohľadom na túto skutočnosť vidíme, že ropa Brent si počas prvého štvrťroka udrží stabilitu na úrovni 80 USD za barel, keďže najväčšia hrozba, ktorá by mohla ovplyvniť ceny, je evidentná v obavách z kolapsu súčasnej dohody medzi členmi OPEC+, ktorou je znížiť produkciu a najväčšia hrozba z… Na druhej strane to môže pochádzať z veľkých geopolitických udalostí, ktoré môžu narušiť tok ropy a plynu z Blízkeho východu.
Minulý rok sa cena ropy Brent obchodovala v relatívne úzkom rozmedzí 27,5 USD v porovnaní s rozsahom 64 USD v roku 2022.
V minulom roku sa cena ropy Brent obchodovala v relatívne úzkom pásme 27,5 USD v porovnaní s rozsahom 64 USD v roku 2022, keď vojna na Ukrajine poslala trh prudko vyššie, než sa zrútil. Celkovo sa futures Brent pred mesiacom v priebehu roka znížili o 6 %, zatiaľ čo WTI zaznamenala pokles o 7 %. Z investičného hľadiska sa futures väčšinu roka obchodovali za nižšie ceny ako spotové kontrakty a vzhľadom na pozitívny vplyv na obnoviteľné kontrakty v takomto prostredí klesol negatívny výsledok na -1% v Brent a -2% v WTI.
Aktuálna obchodná cena ropy Brent je blízko 80 USD, čo je len niekoľko dolárov pod minuloročnou priemernou cenou a súčasný 200-dňový kĺzavý priemer je tesne nad 82 USD. Zatiaľ čo relatívnu stabilitu možno pripísať pokusom OPEC+ udržať cenovú stabilitu riadením… Ponuka bola účinná a niet pochýb o tom, že skupina by uprednostnila vyššie ceny. Ale zvýšenie produkčných mier v Spojených štátoch, Iráne, Venezuele, Guyane a ďalších, ktoré sa zhoduje s poklesom dopytu v štvrtom štvrťroku, zabránili úplnému víťazstvu skupiny, pretože nedokázala zvýšiť ceny napriek tomu, že sa vzdala podielu na trhu.
Skupina, ktorá je nútená vzdať sa väčšieho podielu na trhu, aby udržala ceny nad 70 USD, stále predstavuje vážnu hrozbu pre jednotu skupiny, najmä vzhľadom na možnosť poklesu rastu dopytu a pokračujúce vysoké miery produkcie z krajín mimo OPEC+. krajín, čo vedie k poklesu podielu OPEC na trhu. + A rastúci tlak na dostupnú voľnú kapacitu, najmä zo strany Saudskoarabského kráľovstva, ktoré má viac ako 3 milióny barelov denne voľnej kapacity, čo je vývoj, ktorý by za normálnych okolností mal pomôcť obmedziť akékoľvek zvýšenie cien vzhľadom na silný stimul vrátiť viac ropy na trh.
Špekulanti, ako sú hedžové fondy a poradcovia pre obchodovanie s komoditami, budú rovnako ako minulý rok naďalej zohrávať dôležitú úlohu pri stanovovaní hornej a dolnej hranice cien na trhu. Títo špekulanti, ktorí sa uchyľujú k obchodným stratégiám založeným na sledovaní prevládajúcich trhových trendov, majú tendenciu predvídať, zrýchľovať a zosilňovať zmeny cien, ktoré sú poháňané dôležitými základnými faktormi v ekonomike. Táto stratégia ich núti nakupovať, keď ceny rastú, a predávať, keď klesajú, čo znamená, že sú často viac naklonení kupovať, keď je trh na vrchole, alebo predávať pred poklesom trhu.
Minulý rok bol zaznamenaný pohyb na trhu s obmedzeným rozsahom, ktorý spochybnil tieto stratégie, čo viedlo k niekoľkým situáciám, keď skončili v nesprávnej pozícii, keď ceny Brentu a WTI zaznamenali náhle výkyvy, pričom technický výhľad sa zmenil, okrem iného vďaka rozhodnutiam o znížení OPEC+ produkcia, očakávania znižovania úrokových sadzieb v USA, vývoj v Číne a geopolitické udalosti. Z čistých 491 miliónov barelov vo februári klesla na najnižšiu úroveň 231 miliónov barelov v júni a potom dosiahla najvyššiu úroveň za dva roky v septembri na úrovni 560 miliónov barelov, čím sa prepadla na najnižšiu úroveň za posledných 11 rokov pri 171 miliónoch barelov. Nepokoje pred Červeným morom pomáhajú podporiť silné zotavenie počas dvoch týždňov pred koncom roka
Cena ropy sa pravdepodobne v nasledujúcom štvrťroku stabilizuje v rozmedzí 80 USD na Brente, keďže ponuka mimo OPEC a globálny rast vykompenzujú zníženie produkcie, napätie na Blízkom východe a ďalší nárast globálneho dopytu, aj keď pomalším tempom ako minulý rok. rok. Skupina výrobcov OPEC+ bude naďalej podporovať ceny predlžovaním a možno aj zvyšovaním súčasných obmedzení výroby, postúpením podielu na trhu a zvýšením úrovne dostupnej voľnej kapacity. Očakáva sa, že načasovanie prvého kroku zníženia úrokových sadzieb v USA a následné kroky spôsobia väčšiu volatilitu na nestabilnom trhu kvôli špekulantom, ktorí sa zameriavajú na makroekonomické ukazovatele.