ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Lawrence Robert Klein

Lawrence Robert Klein  (14. septembra 1920  –  20. októbra 2013) bol  americký ekonóm, ktorého práca na vývoji makroekonometrických modelov pre národné, regionálne a svetové ekonomiky mu vyniesla v roku 1980 Nobelovu cenu za ekonómiu.

Jej oficiálny názov znie Cena Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela. Nobelove ceny sú všeobecne považované za najprestížnejšie ocenenie za intelektuálny výkon na svete.

Po absolvovaní Kalifornskej univerzity v Berkeley v roku 1942 študoval Klein u ekonóma Paula Samuelsona na Massachusetts Institute of Technology , kde získal titul Ph.D. v roku 1944.

Klein potom prešiel do Cowlesovej komisie pre výskum v ekonómii , ktorá vtedy pôsobila na Chicagskej univerzite , teraz Cowles Foundation. Tam vybudoval model ekonomiky Spojených štátov amerických na predpovedanie vývoja obchodných výkyvov a na štúdium vplyvov vládnej hospodársko-politickej politiky. Po Druhej svetovej vojne Klein použil svoj model na správne predpovedanie, napriek prevládajúcim očakávaniam, že dôjde skôr k hospodárskemu vzostupu ako k depresii v dôsledku zvyšujúceho sa dopytu spotrebiteľov zo strany vracajúcich sa vojakov. Podobne správne predpovedal miernu recesiu na konci kórejskej vojn . 

Lawrence Klein

Klein v 40. rokoch nakrátko vstúpil do komunistickej strany , čo po rokoch viedlo k problémom.

Na University of Michigan Klein vyvinul vylepšené makroekonomické modely , najmä slávny Klein–Goldberger model s Arthurom Goldbergerom , ktorý bol založený na základoch, ktoré položil Jan Tinbergen z Holandska , neskorší víťaz prvej ceny za ekonómiu v roku 1969. Klein sa líšil od Tinbergen pri použití alternatívnej ekonomickej teórie a inej štatistickej techniky.

V rokoch 1944 až 1947 sa podieľal na ekonometrickom výskume na Chicagskej univerzite av rokoch 1948 až 1950 bol členom Národného úradu pre ekonomický výskum. Následne bol spojený s Prieskumným výskumným centrom Michiganskej univerzity (1949 – 1954) a Inštitútom štatistiky na Oxfordskej univerzite (1954 – 1958).

Klein nastúpil na fakultu Pensylvánskej univerzity v roku 1958 a neskôr sa stal Benjaminom Franklinom profesorom ekonómie a financií na univerzite Wharton School (1968 – 1991; neskôr emeritný). Klein bol jedným z priekopníkov v stavebníctve makroekonomické  modely. Jedným z jeho prvých úspechov bolo predpovedanie ekonomických podmienok na konci druhej svetovej vojny . Zatiaľ čo mnohí ekonómovia špekulovali, že koniec vojny prinesie ďalšiu depresiu , Klein predpovedal, že neuspokojený dopyt po spotrebnom tovare počas vojny v kombinácii s kúpnou silou vracajúcich sa vojakov pravdepodobne depresii zabráni; jeho predpoveď bola správna.

Kleinov výskum vytvoril sériu čoraz detailnejších a sofistikovanejších modelov ekonomickej aktivity. TheWhartonove modely našli široké využitie pri prognózovaní hrubého národného produktu , exportu, investícií a spotreby . Ambicióznejšie úsilie,Projekt LINK zahŕňal údaje zozbierané z veľkého počtu industrializovaných, centrálne plánovaných a rozvojových krajín na predpovedanie pohybu obchodu a kapitálu a na testovanie účinkov navrhovaných zmien v politickej a hospodárskej politike. O projekte sa hovorí v knihe Economics, Econometrics and the LINK z roku 1995 , ktorú vydal Manoranjan Dutta.

V roku 1954 bolo Kleinovo krátke členstvo v komunistickej strane zverejnené a po McCarthyho ére mu bolo odopreté pôsobenie na University of Michigan . Klein sa presťahoval na univerzitu v Oxforde a so Sirom Jamesom Ballom vyvinul ekonomický model Spojeného kráľovstva známy ako Oxfordský model.

Okrem toho v Inštitúte štatistiky Klein pomáhal pri vytváraní britských prieskumov úspor založených na prieskumoch v Michigane.

(Spracované podľa verejne dostupných informačných zdrojov)

Ivana Lennerová, katedra ekonómie Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave, ORCID iD 0000-0002-0786-4288, Vladimír Bačišin, Comenius Analytica, s. r. o. Bratislava , ORCID iD  0000-0002-8634-3295.