ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Philip Hallen Dybvig
Philip Hallen Dybvig (22. mája 1955 ) je americký ekonóm a univerzitný profesor . V roku 2022 mu bola spolu s Benom Bernankem a Douglasom W. Diamondom udelená Cena Švédskej národnej banky za rozvoj ekonomickej vedy na pamiatku Alfreda Nobela
Dybvig študoval matematiku a fyziku na Indiana University Bloomington až do roku 1976 . Po krátkom pobyte na Pensylvánskej univerzite vyštudoval v roku 1977 ekonómiu na Yale University . Tam v decembri 1978 ukončil magisterský titul a v roku 1979 ukončil doktorandské štúdium pod vedením Stephena Rossa. -Štúdium. Do roku 1981 pôsobil ako odborný asistent na Princetonskej univerzite , potom sa vrátil na Yaleovu univerzitu. Tam bol v roku 1984 povýšený na docenta v odbore financie av júli 1986 bol vymenovaný za riadneho profesora . Po hosťovaní prijal v roku 1989 miesto na Washington University v St. Louis . V rokoch 2010 až 2021 bol riaditeľom Inštitútu finančných štúdií na Juhozápadnej univerzite financií a ekonómie v Chengdu .
Práca a výskum spoločnosti Dybvig sa zameriava na financie a bankovníctvo so zameraním na témy týkajúce sa bankovej regulácie a finančných kríz , ako aj podnikových financií . Spolu s Douglasom W. Diamondom vyvinul Diamond–Dybvig model na popis nesúladu aktív a pasív v bankách v dôsledku rôznych splatností a z nich vyplývajúcich problémov s likviditou v dôsledku výberov bánk, ktorý zohráva ústrednú úlohu v bankovej regulácii.
V rokoch 1986 až 1988 bol Dybvig podporovaný štipendiom Sloan Research Fellowship a od roku 2014 je členom skupiny Finance Theory Group . V rokoch 2002/03 bol prezidentom Western Finance Association . Zastával tiež rôzne redaktorské funkcie pre rôzne periodiká, vrátane redaktora Review of Financial Studies a spolueditora časopisov Journal of Economic Theory , Journal of Finance , Journal of Applied Finance a Finance and Stochastics .
V októbri 2022 bola Dybvigovi spolu s Diamondom a Benom Bernankem udelená pamätná cena Alfreda Nobela za ekonómiu , bežne známa ako „Nobelova cena za ekonómiu“ . On a jeho dvaja americkí kolegovia dostali cenu za výskum bánk a finančných kríz na začiatku 80. rokov. Douglas Diamond zdieľal ocenenie s Philipom Dybvigom a Benom Bernankem za objasnenie úlohy bánk v ekonomike a toho, ako ich táto úloha robí zraniteľnými vo finančných krízach. Podľa Diamond a Dybvig banky poskytujú optimálne riešenie základnej úlohy bánk: presmerovať peniaze investorov do investícií, pričom existujú dva základné konflikty: Investori niekedy chcú svoje peniaze v krátkodobom horizonte a dlžníci sa obávajú o dlhodobú bezpečnosť. . Banky si vytvárajú vankúš tým, že berú peniaze od mnohých investorov, no zároveň ich to robí zraniteľnými voči fámam o blížiacom sa kolapse a nájazde investorov na ich peniaze, čo môže viesť k samonapĺňajúcemu sa proroctvu a kolapsu banky. Tomu sa zase dá zabrániť zabezpečením bánk štátom.
Dybvig sa špecializuje na oceňovanie aktív , bankovníctvo, investície a corporate governance . Predtým bol profesorom na Yale University a odborným asistentom na Princetonskej univerzite.
Vo finančnej ekonómii sa oceňovanie aktív týka formálneho spracovania a vývoja dvoch hlavných princípov oceňovania , ktoré sú uvedené nižšie, spolu s výslednými modelmi. Bolo vyvinutých mnoho modelov pre rôzne situácie, ale tieto vychádzajú buď zo všeobecného rovnovážneho oceňovania aktív alebo z racionálneho oceňovania aktív , pričom racionálne oceňovanie aktív zodpovedá riziku neutrálnemu oceňovaniu.
Corporate governance je systém, ktorým sú spoločnosti riadené a kontrolované. Správne rady sú zodpovedné za riadenie svojich spoločností. Úlohou akcionárov v riadení je menovať riaditeľov a audítorov a ubezpečiť sa, že existuje vhodná štruktúra riadenia.
Dybvig bol v rokoch 2002 až 2003 prezidentom Western Finance Association a v rokoch 2010 až 2021 bol riaditeľom Inštitútu finančných štúdií na Juhozápadnej univerzite financií a ekonómie ( Čcheng-tu , ČĽR ). Bol redaktorom alebo pridruženým redaktorom viacerých časopisov, vrátane Journal of Economic Theory , Finance and Stochastics , Journal of Finance , Journal of Financial Intermediation , Journal of Financial and Quantitative Analysis a Review of Financial Studies .
Dybvig je známy svojou prácou s Douglasom Diamondom na modeli útokov na banky. Bankový run, alebo útok na banku nastáva vtedy, keď si veľa klientov vyberie svoje peniaze z banky, pretože sa domnievajú, že banka môže v blízkej budúcnosti zlyhať . Inými slovami, je to vtedy, keď v bankovom systéme s čiastkovými rezervami (kde banky bežne držia len malú časť svojich aktív ako hotovosť) si mnohí zákazníci súčasne vyberajú hotovosť z vkladových účtov vo finančnej inštitúcii, pretože sa domnievajú, že finančná inštitúcia je alebo by sa mohla stať platobne neschopnou . Keď prevedú prostriedky do inej inštitúcie, možno to charakterizovať ako únik kapitálu. Ako postupuje bankový výber, môže sa stať samonaplňujúcim sa proroctvom : čím viac ľudí vyberá hotovosť, zvyšuje sa pravdepodobnosť zlyhania, čo spúšťa ďalšie výbery. To môže banku destabilizovať do bodu, keď jej dôjde hotovosť, a tak bude čeliť náhlemu bankrotu.
Ivana Lennerová, Ekonomická univerzita Bratislava, Vladimír Bačišin, Comenius Analytica, s. r. o. Bratislava